sp_warsztaty_teatralne

Warsztaty

DLA NAJ-
MŁODSZYCH

Do udziału w wielokulturowych warsztatach teatralnych zapraszamy osoby pochodzące z różnych zakątków świata, w rożnym wieku, posiadające małe i duże doświadczenie sceniczne.

14021504_1072215279531067_5375369067082469392_n
dodane: 29.08.2016
Warsztaty teatralne z Grupo XIX z São Paulo z Brazylii w Ogrodzie Powszechnym

“Spotkania te wywarły ogromny wpływ na jego życie. Była w tym jakaś tajemnica. Mogło się zdawać, że spotkania są otrzymywanym w podarku ostrym, kłującym, nieprzyjemnym ziarnem, najczęściej sprawiającym ból; ale kiedy się było daleko, w najmniej oczekiwanym miejscu i czasie, ziarno kiełkowało, rozkwitało, kwiat rozchylał płatki, rozsiewał zapach; można go było dotknąć, patrzeć na niego, odczuwać jego obecność, rozumieć go, choć przez tyle lat ziarno leżało zapomniane.” Virginia Woolf Pani Dalloway

Warsztaty prowadzone przez Julianę Sanches i Rodolfo Amorima, artystów z Grupo XIX z São Paulo z Brazylii staną się okazją do stworzenia wypowiedzi artystycznej zbudowanej wokół tematu ogrodu. W czasie pracy odkrywać będziemy trajektorie znaczeń, tworzyć mapy, przestrzenie i starać się zredefiniować pojęcia i idee związane z ogrodem – pracując z mapami, ziarnami, roślinami, spacerując - nie tylko – po ogrodzie. Zwieńczeniem pracy warsztatowej będzie podzielenie się stworzonym materiałem performatywnym z publicznością oraz dyskusja wokół poruszanych w czasie pracy tematów w ramach finisażu Ogrodu Powszechnego 11 września 2016 roku.

Grupo XIX od 15 lat tworzy kolektywnie spektakle ekplorując rolę aktora jako dramaturga. Ekperymentując z ciałem i z przestrzenią teatralną grupa realizuje przedstawienia w niekonwencjonalnych i nieoczywistych miejscach w mieście aktywnie angażując do udziału w swoich pracach publiczność. Spektakle Grupo XIX budowane są przez cały kolektyw, podparte długim researchem i wieloma improwizacjami.

Warsztaty odbędą się od 3 do 11 września w Stole Powszechnym.
Zajęcia w weekendy 3, 4 i 10, 11 września – od 11.00 do 19.00.
W dniach 5-9 września przewidujemy ewentualne dodatkowe spotkania w godzinach uzgodnionych przez prowadzących bezpośrednio z uczestnikami.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona.
Zapisy: alaborkowska@gmail.com

Projekt współfinansowany przez Instytut Adama Mickiewicza.
OGRÓD POWSZECHNY to wspólna inicjatywa Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Goethe-Institut i Fundacji Strefa WolnoSłowa. To ogród społecznościowy oraz przestrzeń na działania artystyczne. To miejsce wymiany wiedzy, doświadczeń i umiejętności. Miejsce dyskusji i działania. W Ogrodzie Powszechnym będziemy uprawiać rośliny i uczyć się, jak zmieniać naszą najbliższą okolicę. Jak zazielenić otaczającą nas w mieście betonową kostkę, jak wnieść do naszego otoczenia nie tylko więcej zieleni, ale i jak sprawić, że stanie się ono inspirujące i zachęcające do wspólnych działań sąsiedzkich, do aktywnego życia we wspólnocie, do dbania o ludzi i miejsca w naszym otoczeniu. Ogród Powszechny to propozycja nowej organizacji społecznej, gdzie poziom rozwoju kraju nie jest mierzony czynnikiem PKB, ale na wzór Butanu – wskaźnikiem szczęścia jego mieszkańców, gdzie przestrzeń miejska wpływa na dobre relacje między mieszkańcami, sprzyja rozwojowi myśli i wymianie. Ogród Powszechny będzie przestrzenią, gdzie można kwestionować utarte schematy i sposoby myślenia o funkcjonowaniu dzisiejszego społeczeństwa i gdzie przedstawiane będą alternatywne formy ekonomii, czy polityki miejskiej. Ogród stworzy szansę do rozmowy i eksperymentowania nowych praktyk życia we wspólnocie. Poprzez działania artystyczne i poprzez wspólne tworzenie ogrodu zbudujemy “nową agorę”, gdzie, dzięki wspólnemu uprawianiu roślin, rozmowie i działaniom artystycznym zastanowimy się nad tym, jak miejsce, w którym żyjemy, jego architektura i rozplanowanie przestrzenne wpływają na nasze relacje z otoczeniem, podejście do relacji społecznych, na uczestnictwo w życiu publicznym i życiu wspólnoty sąsiedzkiej. Co chcielibyśmy zmienić w mieście, w debacie publicznej, w organizacji społecznej i jak możemy sami wpłynąć na tę zmianę nawet poprzez małe działania w naszej okolicy? Na te i inne pytania będziemy próbować odpowiedzieć przez najbliższe miesiące na warsztatach, spotkaniach i w trakcie wydarzeń w Ogrodzie Powszechnym.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Współpraca programowa: w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
goethe.de/swietujemy

dodane: 22.02.2016
WARSZTATY TEATRALNE – w ramach projektu „ATLAS”

WARSZTATY TEATRALNE
wtorki-czwartki, godz. 18.30-21.00

Warsztaty wielokulturowe i międzypokoleniowe w ramach nowego projektu Strefy WolnoSłowej ATLAS.
Przez kilka najbliższych miesięcy w Stole Powszechnym będziemy rozmawiać, improwizować, opowiadać, tańczyć, czytać, kręcić filmy, robić zdjęcia, tworzyć dźwięki, pracować z muzykami, przeprowadzać wywiady i gromadzić historie. A na koniec pokażemy efekty naszych twórczych zmagań całej Warszawie i nawet kawałkowi Europy w ramach festiwalu działań wielokulturowych organizowanego w Teatrze Powszechnym pod koniec czerwca 2016 roku. Na festiwal zaprosimy grupy, które już od teraz – równolegle do nas – pracują nad swoimi przedstawieniami w Paryżu, Bolonii i Antwerpii.Przez cztery miesiące warsztatów zastanowimy się wspólnie nad tym, jak indywidualne historie tworzą wielką Historię i jak w różny sposób jest ona postrzegana przez osoby z innych kręgów kulturowych. Do projektu zapraszamy przede wszystkim seniorów z Pragi, uchodźców i migrantów mieszkających w Warszawie, ale też wszystkich tych, którzy chcą zaangażować się w zbieranie historii i biografii, w refleksję o pamięci, o tworzeniu się wspomnień, we wspólne zastanowienie się nad pojęciami i zagadnieniami historycznymi, które łączą osoby różnych wyznań, w różnym wieku i wychowujące się w innych kręgach kulturowych.

Praca w ramach warsztatu teatralnego przewiduje pisanie tekstów, tworzenie choreografii, przygotowanie monologów i scen, jak również ścisłą współpracę z innymi grupami warsztatowymi – muzyczną, scenograficzną i wizualną. Dzięki temu uczestnicy warsztatów poznają teatr jako interdyscyplinarną dziedzinę sztuki i pozyskają wiedzę i umiejętności dotyczące nie tylko podstawowych technik aktorskich, pracy z przestrzenią, przedmiotem, tworzenia monologów i scen dialogowych, ale również nauczą się myśleć o pracy teatralnej jako o możliwości przeplatania różnych dziedzin sztuki, przekonają się o bogactwie, jakie może wnieść do pracy teatralnej współpraca z muzykami czy wykorzystanie wizualizacji i materiałów wideo.

Prowadzenie: Alicja Borkowska, Tomasz Gromadka

Organizator: Fundacja Strefa WolnoSłowa
Partnerzy: Cantieri Meticci (Włochy), Università di Bologna (Włochy), ARCI (Włochy), Cie Check Points (Francja), Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera (Polska), KunstZ (Belgia), Instytut Badań Literackich PAN (Polska)

dodane: 29.10.2015
WARSZTATY TEATRALNE – w ramach projektu „Przenikanie”

WARSZTATY TEATRALNE
wtorki-czwartki, godz. 18.30-21.00

Warsztaty teatralne będą otwarte dla wszystkich, nastawione na stworzenie wielokulturowej i międzypokoleniowej grupy, która poprzez improwizacje ruchowe i słowne pracować będzie nad tematami związanymi z migracją, uchodźctwem, rasizmem, nierównościami. Warsztaty każdorazowo zakończą się spektaklem-kolacją, przy przygotowaniu którego grupa teatralna będzie ściśle współpracować z innymi grupami projektu.

Fundacja Strefa WolnoSłowa prowadzi wielokulturowe warsztaty teatralne od ponad trzech lat. W warsztatach wzięło już udział blisko 500 osób, Polaków i cudzoziemców (m.in. z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Kuby, Chin, Senegalu, Kolumbii, Francji, Hondurasu, Czeczenii, Iranu, Wietnamu, USA, Sri Lanki, Rumunii), powstało 12 przedstawień pokazywanych w Warszawie (m.in. w Instytucie Teatralnym, Teatrze Powszechnym w Warszawie, Centrum Kultury “Zamek” w Poznaniu, Studiu Teatralnym “Koło”, Teatrze Baza oraz w przestrzeni miejskiej), a także za granicą (w ramach projektu The City Ghettos Of Today – spektakle i warsztaty w Paryżu, Bolonii, Mediolanie, Helsinkach, Antwerpii i Berlinie).

Warsztaty zawsze rozpoczynają się od części integracyjnej, zabaw i gier teatralnych, następnie uczestnicy improwizują na zadane przez prowadzących tematy, piszą swoje teksty, opowiadają historie, które potem, przetworzone, stają się częścią przedstawienia. Wielokulturowe warsztaty Strefy WolnoSłowej inspirowane są zwykle dziełami literackimi (czasem filmowymi), do tej pory były to, między innymi, "Ameryka" Franza Kafki, "Niewidzialne miasta" Italo Calvina, "Katedra" Raymonda Carvera, "Ocalony język" Eliasa Canettiego czy film De Siki - "Złodzieje rowerów".

Praca w ramach warsztatu teatralnego przewiduje pisanie tekstów, tworzenie choreografii, przygotowanie monologów i scen, jak również ścisłą współpracę z innymi grupami warsztatowymi – muzyczną, scenograficzną i wizualną. Dzięki temu uczestnicy warsztatów poznają teatr jako interdyscyplinarną dziedzinę sztuki i pozyskają wiedzę i umiejętności dotyczące nie tylko podstawowych technik aktorskich, pracy z przestrzenią, przedmiotem, tworzenia monologów i scen dialogowych, ale również nauczą się myśleć o pracy teatralnej jako o możliwości przeplatania różnych dziedzin sztuki, przekonają się o bogactwie, jakie może wnieść do pracy teatralnej współpraca z muzykami czy wykorzystanie wizualizacji i materiałów wideo.

Prowadzenie: Alicja Borkowska, Tomasz Gromadka