Warsztaty

DLA NAJ-
MŁODSZYCH

Stół Powszechny zaprasza na wielokulturowe warsztaty teatralne, muzyczne i wizualne, które są otwarte dla profesjonalistów i amatorów, migrantów i uchodźców, młodych i seniorów.

zrzut-ekranu-2016-06-07-godz-19-47-15
dodane: 20.10.2016
Narysowałam więcej niż tu widać

"Narysowałam więcej niż tu widać"
spektakl Strefy WolnoSłowej
29, 30 października 2016 godz. 19.00
duża scena Teatru Powszechnego

Jak działa pamięć, co pamiętamy, o czym zapominamy? Jak ze skrawków pamięci i wspomnień odtworzyć znajome miejsca, ludzi, emocje? Impulsem do stworzenia spektaklu stały się wydarzenia ostatniego roku związane z przybywaniem do Europy uchodźców i z reakcjami naszego społeczeństwa na ten fenomen. Jak to się stało, że zapomnieliśmy, że sami byliśmy uchodźcami, musieliśmy uciekać przed wojną czy prześladowaniami? Inspiracją do pracy wielopokoleniowej grupy Strefy WolnoSłowej, w której spotkali się uchodźcy, migranci i Polacy była książka „Pamiętam, że…” Georges’a Pereca, fragmentaryczna opowieść o Paryżu, przywołująca wspomnienia, drobne zdarzenia z życia codziennego, miejsca i historie, których nie znajdziemy w podręcznikach historii, ale które w istotny sposób tworzyły tkankę codzienności.
Z opowieści uczestników warsztatów Strefy Wolnosłowej wyłania się mnogość obrazów opisujących historię lat powojennych z perspektywy osób pochodzenia polskiego oraz tych, które przybyły do Polski w poszukiwaniu lepszego życia, miłości, ucieczki przed prześladowaniami.

Małe historie przeplatają się z wydarzeniami z wielkiej historii, a widz zostaje zaproszony do ułożenia tej rozsypanej układanki w swój atlas, gdzie sam zdecyduje, które z wydarzeń i obrazów są najistotniejsze w opisie dzisiejszego świata.
Występują: Teresa Ferraris, Viera Hres, Anton Snotau, Veranika Los, Jolanta Pacewicz, Barbara Bernard, Alejandra Castelblanco, Krystyna Gielecińska, Aliaksandra Shapialevich, Izabella Pietura, Kamilla Tantasheva, Barbara Herman, Alma Sarahi, Tashi Woetsang, Fenglan Xu , Darinka Nedeljkovic, Yona Aloewie, Diah Anggraini Martin, Małgorzata Zagajewska, Elżbieta Mazur, Justyna Laskowska-Otwinowska, Magdalena Andrzejewska, Abdellah Yamani, Yu Koyanagi, Vita Shkaraban, Olivia Klochko, Mamadou Ba, Andrzej Krzymowski, Magdalena Derrien, Reza Samadzadeh, Marta Szepietowska, Bartłomiej Smoleński, Szymon Barzyc, Thomas Hildenbrand, Magdalena Zawadzka, Karolina Soja, Iryna Kovalchuk, Maria Roguska, Monika Śliwińska, Bogdan Melniczuk, Tatiana Roslyak
Reżyseria: Alicja Borkowska
Opieka artystyczna: Paweł Łysak
Teksty: Tomasz Gromadka, Katarzyna Mazur, Artur Pałyga, Przemysław Pilarski
Muzyka: Ray Dickaty
Choreografia: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Katarzyna Stefan

Wizualizacje: Maria Porzyc
Produkcja: Weronika Chinowska, Magdalena Duszyńska-Łysak

Bilety: 25 zł

dsc_0338
dodane: 10.11.2016
CAFE BABEL

start: listopad 2016

...francuska
prowadzenie: Kasia Regulska

Chcesz podszkolić francuski? Interesują Cię inne kultury i zwyczaje? Lubisz poznawać nowych ludzi i dyskutować? Chcesz poznać osoby z francuskojęzycznych krajów Afryki? Zapraszamy na międzykulturowe spotkania prowadzone na zasadzie "kawiarenki językowej" w kręgu osób francuskojęzycznych. W trakcie spotkań będzie można podszkolić język francuski, ale też pomóc francuskojęzycznym gościom kawiarenki podszkolić język polski. Będzie też można poznać nowe kultury i obyczaje, inne punkty widzenia. Dowiedzieć się, jak się cudzoziemcom i cudzoziemkom żyje w Polsce.
Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona!
Szczegóły dotyczące terminów zajęć na FB Stół Powszechny / www.stolpowszechny.pl / www.strefawolnoslowa.pl

...angielska
prowadzenie: Parham Ghobad

Angielskojęzyczne dyskusje w ramach Cafe Babel poprowadzi Parham Ghobadi, z pochodzenia Irańczyk, od 16 lat nauczyciel angielskiego m.in. w British Council. Na spotkaniach rozmawiać będziemy o tych aspektach polityki, które najbardziej w ostatnich miesiącach wpływają na nasze życie, a które w mainstreamowych mediach przedstawiane są powierzchownie bądź w sposób mylący opinię publiczną. Będziemy mówić o faktach, dyskutować o teoriach i ideach. Inspiracją do spotkań będą wydarzenia polityczne, ale również filmy Abbasa Kiarostamiego, jednego z najważniejszych twórców kina irańskiego.
Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona!
Zajęcia odbędą się 13, 27 listopada i 11 grudnia o godz. 16.00

...rosyjska
prowadzenie: Olga Vigovskaya

Rosyjska Cafe Babel prowadzona przez lektorkę i tłumaczkę z języka rosyjskiego to cykliczne spotkania koncentrujące się wokół tematów związanych z kulturą, sztuką i literaturą rosyjską. Zajęcia skierowane są zarówno do tych, którzy uczyli się już rosyjskiego, jak i do wszystkich tych, którzy chcieliby poznać podstawy języka, aby móc zacząć się w nim porozumiewać, czytać, dociekać.
Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona!
Szczegóły dotyczące terminów zajęć na FB Stół Powszechny / www.stolpowszechny.pl / www.strefawolnoslowa.pl

dodane: 10.11.2016
Przegląd Kina Irańskiego

W listopadzie ruszamy z „Przeglądem Kina Irańskiego”, w ramach którego będzie można zobaczyć filmy dokumentalne, które ukazują współczesne życie w Iranie.
Organizatorem spotkań jest Hamed Kazemzadeh wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, doktor orientalistyki, organizator przeglądów kina irańskiego i kaukaskiego w Polsce, Gruzji, Szwecji i Danii.

Na projekcje zapraszamy 6 i 20 listopada oraz 4 grudnia o godz. 16.00.
Szczegóły dotyczące kolejnych projekcji na FB Stół Powszechny / www.stolpowszechny.pl / www.strefawolnoslowa.pl
WSTĘP WOLNY

dodane: 29.10.2015
KINO W TEATRZE “O tych, którzy płoną”

25 października “O tych, którzy płoną”

Hipnotyczna podróż przez kolejne kręgi piekła, jakiego doświadczają imigranci szturmujący bramy bogatej Europy. Film zaczyna się w łódce żeglującej samotnie wśród burzy. Ciemność i zacinający deszcz wypełniają przerażone głosy ludzi, którzy zdają sobie sprawę, że zaraz zginą. Duch jednego z nich przedostaje się do „lepszego świata” i to on staje się naszym przewodnikiem. Wirująca kamera, niesiona podmuchem wiatru, błądzi po ulicach greckiego miasta, które przypomina antyutopijne, futurystyczne polis – wyludnione, zrujnowane ulice, ludzkie cienie oczekujące na zalegalizowanie pobytu, jakąkolwiek pracę, sprzedające resztki dobytku za nędzne grosze. Patrole policji żywcem wyjęte z filmów science-fiction, szturmujące z bronią imigranckie dzielnice i urządzające regularne łapanki. Film wyławia z bezimiennej na co dzień masy imigrantów konkretne twarze, przywołuje szczątkowe historie ich tęsknoty za domem, rodziną, znajomym pejzażem. Kamera zagląda do kolejnych przeludnionych, zajętych nielegalnie mieszkań, gdzie wraz z dziećmi gnieżdżą się dziesiątki osób. Nie omija zlokalizowanych w piwnicach meczetów, w których przybysze gromadzą się, by przez chwilę odzyskać godność i poczucie celu. Ich modlitwy podczas święta Aszura, balansujące na granicy religijnej i seksualnej ekstazy, to tylko jeden z dziesiątków zapadających w pamięć kadrów. Reżyser pokazuje, jak naprawdę wygląda raj, o którym marzą imigranci – to ciężkie narkotyki, spanie w pustostanach, ciała wyławiane z morza, rodzice porzucający dzieci, terror mafii, strach przed policją i brak możliwości powrotu do domu. Brak tu szantażu emocjonalnego, poczucia wyższości czy użalania się nad losem imigrantów – film, choć wyszeptany na granicy jawy i snu, nie ucieka w pustą metafizykę czy rozpoetyzowanie. Oglądając ten film nie sposób uciec od wrażenia, że tak właśnie może wyglądać koniec świata, który znamy.

dodane: 30.10.2016
Powszechne Czytanie Dramatów

Zapraszamy na wspólne czytanie przy Stole Powszechnym! Czytamy nowe dramaty polskie i światowe, dzieła pisarzy mało znanych w Polsce, a uznanych za jej granicami, dramatopisarzy z różnych szerokości geograficznych i kręgów kulturowych. Dyskutujemy, dociekamy, zastanawiamy się, odkrywamy.

5 listopada, godz. 17.00 – „Do wszystkich” Joel Pommerat
Pierwsza część trylogii jednego z najważniejszych obecnie francuskich autorów, który zmurszały motyw konfliktów rodzinnych przemienia w pasjonujący spektakl międzyludzkich interakcji, nagłych wyznań synów i córek, dramatycznych prób zgłębienia osobowości rodziców.

19 listopada, godz. 17.00 – „Germania Śmierć w Berlinie” Heiner Müller
Groteskowa ekspresja historii Niemiec, w której bohaterami są nie tylko Hitler i naziści, ale też robotnicy, królowie, postacie fantastyczne i realistyczne. Akcja dzieje się w więzieniach, na budowie, w salach tronowych. Niezwykły popis twórczej odwagi zaglądania w ciemność dziejów.

Kolejne czytania: 3 grudnia i 17 grudnia.
Szczegółowy kalendarz spotkań: www.stolpowszechny.pl / FB Stół Powszechny

dodane: 29.10.2015
KINO W TEATRZE “Śmierć człowieka pracy”

8 listopada “Śmierć człowieka pracy”

Nie ma już człowieka pracy. Pozostał robotnik - ktoś gorszy, ktoś, komu się nie udało. Ktoś, komu praca nie daje godności, lecz ją odbiera. Przyzwyczajeni do wygodnego życia, coraz częściej zapominamy, jak ciężką pracę może wykonywać człowiek. Rezygnując z odautorskiego komentarza reżyser "Śmierci człowieka pracy" w wysmakowanych obrazach (zdjęcia Wolfganga Thalera) rejestruje nieludzki wysiłek współczesnych zapomnianych bohaterów. Niezwykłe zdjęcia oraz muzyka (autorstwa Johna Zorna) sprawiają, że "Śmierć człowieka pracy" to monumentalne, nasycone emocjami dzieło.
Dzisiejszym robotnikom nie towarzyszą pochwalne pieśni. Mogą jedynie wspierać się nawzajem pocieszeniem, że praca, nawet ponad siły, jest lepsza, niż żadna.
Grupa ukraińskich mężczyzn całymi dniami naraża życie w nieczynnych, grożących zawaleniem biedaszybach. W Indonezji robotnicy pracujący przy wydobyciu siarki wdychają gorące, trujące opary nad kraterami czynnych wulkanów. Droga w dół to równie wielkie ryzyko. Krew, ogień i potworny smród - rzeźnia w Nigerii to piekło na ziemi. Gołymi niemal rękami Pakistańczycy wydzierają starym statkom kawałki metalu. Chińscy hutnicy ze strachem postrzegają siebie jako ginący gatunek.

Ukraina, Indonezja, Nigeria, Pakistan, Chiny - "Śmierć człowieka pracy" to pięć portretów ciężkiej fizycznej pracy w zmechanizowanym świecie XXI wieku coraz mniej widocznej.
Podziwiany i nagradzany na całym świecie, prezentowany na festiwalu Planete Doc Review film "Śmierć człowieka pracy" został przez polskich krytyków uznany za jeden z najlepszych obrazów dokumentalnych ostatnich lat.

14925630_1139326536153274_4147107584179851389_n
dodane: 10.11.2016
Cafe Babel – język angielski

godz. 16.00

Konwersacje w języku angielskim co dwa tygodnie w Stole Powszechnym. Na spotkaniach rozmawiać będziemy o kryzysie migracyjnym w Europie, o jego korzeniach i konsekwencjach. Inspiracją do spotkań będą wydarzenia polityczne, ale również filmy Abbasa Kiarostamiego, jednego z najważniejszych twórców kina irańskiego.
Prowadzenie: Parham Ghobadi - z pochodzenia Irańczyk, od 16 lat nauczyciel angielskiego m.in. w British Council
Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona!
Zajęcia odbędą się 13, 27 listopada i 11 grudnia o godz. 16.00

We are getting together to discuss the facts and figures behind the refugee crisis in Europe and discuss the roots and the consequences of the influx.
by Parham Ghobadi - former English teacher at British Council of Warsaw, Journalist and Video producer at Thomson Reuters.
FREE ENTRENCE

dodane: 18.11.2016
Iran w kinie i kino w Iranie – pokaz filmu „Sarah Khatoon”

Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego pt."Sarah Khatoon" (25min). Tytuł filmu to nazwa świątyni, którą uważa się za Sanktuarium Serah bat Asher, gdzie jest miejsce kultu, zarówno dla miejscowych muzułmanów i Żydów w samym sercu Islamskiej Republiki Iranu. Jest to jedno z niewielu żydowskich świętych miejsc spoza Ziemi Świętej, gdzie modlą się Żydzi i muzułmanie w tym samym czasie. We współczesnym Iranie mieszka prawdopodobnie największa mniejszość żydowską na Bliskim Wschodzie, poza Izraelem. Filmowiec (Mahmoud Kiani Flavarjoni) towarzyszył żydowskim pielgrzymom, którzy odwiedzają Świątynię Sarah. W dokumencie pokazuje ich obrzędy religijne i relacje z muzułmańską większością.
W czasie spotkania pokażemy również relację telewizyjną (10min) współczesnej sytuacji irańskich Żydów. A na koniec proponujemy krótką dyskusję na ten temat.

prowadzenie: Hamed Kazemzadeh - profesor, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego

Welcome to the screening of the documentary "Sarah Khatoon" holy temple (25min) that believed to be the Shrine of Serah bat Asher, (daughter of Asher, the son of Jacob), where is the place of worship for both local Muslims and Jews in the heart of the Islamic Republic of Iran. This is one of the very few Jewish holy places outside of the Holy Land, where both Jews and Muslims pray there at the same time. It seems in today Iran, lives the biggest Jewish minority in the Middle East outside of Israel. The filmmaker (Mahmoud Kiani Flavarjoni) accompanied the Jewish pilgrims who were visiting the "temple of Sarah", and documenting their religious rites and showing thier relations with Muslim majority. By the way, we also screen a short TV report (10min) on contemporary situation of Iranian Jews and short discussion about it.

The host is Hamed Kazemzadeh, lecturer of history at University of Warsaw, PhD
There will be also lecture and answering the questions.

dodane: 15.11.2016
Łemko w Tyrolu

godz. 20.00

Podczas wieczoru „Łemko w Tyrolu” przedstawimy widzom wiersze angielskich humorystów – Williama Gilberta i Hilaire’a Belloca – w moich przekładach (których wcześniejszą wersję może niektórzy znają z książki Ab ovo). Wykonamy też piosenki z moim tekstem – niektóre do muzyki Sigfridusa, a inne na melodie zaczerpnięte od górali z Beskidu Śląskiego, Łemków, Żydów i Niemców, oraz przełożone przeze mnie dwie tradycyjne piosenki francuskie. Będzie też piosenka łacińska – Sigfridus skomponował melodię do średniowiecznego tekstu z Carmina Burana.

Mikołaj Szymański

14536781_10211257421177770_1996365768_o1
dodane: 14.10.2016
Czytanie performatywne sztuki „Przywitajcie go! Przecież już wiecie jak” Artura Pałygi

W ramach ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Uchodźcami Strefa WolnoSłowa, Teatr Powszechny i Dom Spotkań z Historią zapraszają na performatywne czytanie sztuki Artura Pałygi powstałej na podstawie historii polskich uchodźców w Iranie. 
14 października godzina 19.30
WSTĘP WOLNY

„Nam się wydawało że oni będą jak z arabskich baśni
zbójnicy w szarawarach z krzywymi szablami
nam, dzieciom
znałem pana Leśmiana Klechdy sezamowe
oraz przygody Sindbada Żeglarza
piękne bardzo bajki
Persowie poza tym kojarzyli mi się z barbarzyństwem które najechało starożytną Grecję, czyli nas
i że zabili naszych pod Termopilami i o mały włos zlikwidowaliby nasze korzenie i chodzilibyśmy dziś w turbanach chłopcy a dziewczynki w muślinowych spodniach kołyszące biodrami z gołymi brzuchami przed grubym grubym starym Ali Babą.
Sezamie otwórz się powtarzałem w myślach, żebym jak już wejdziemy tam nie zapomniał tajemnego hasła, które mnie wypuści
kiedy patrzę teraz, jak przypływają te dzieci na te plaże to myślę, boże, ostatnia podróż Sindbada Żeglarza. Sezam wypluwa skarby. Bo to są skarby, bo to są klejnoty, perły najwspanialsze wyplute przez sezam rozstrzelany sezam.
Patrzę na te strzaskane ulice w piaskowych kolorach, które znam pamiętam,wydaje mi się, że pamiętam, patrzę na nie i myślę sezam. Sezamkowe ulice. Dzisiejszy program sponsoruje literka U jak Utopia.
Utopia to nazwa morza, które nas rozdziela”.
[Artur Pałyga, „Przywitajcie go! Przecież już wiecie jak"]

Czytanie jest pierwszym wydarzeniem realizowanym w ramach międzynarodowego projektu we współpracy z Moj Theater z Teheranu.

Inne wydarzenia w ramach Ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Uchodźcami www.solidarnizuchodzcami.pl 

14203382_1084701574949104_5978314856253889832_n
dodane: 06.09.2016
Pożegnanie z Ogrodem Powszechnym

Zapraszamy najserdeczniej na ostatnie w tym sezonie wydarzenie w Ogrodzie Powszechnym.

W tym tygodniu kończy się nasza tegoroczna przygoda z Ogrodem – było pięknie, inspirująco i zielono. Rośliny w skrzynkach kwitły jak szalone, skalniaki się rozrastały, a my, razem z sąsiadami, podjadamy od kilku tygodni pierwsze samodzielnie wyhodowane pomidory, dynie i miętę.

Ogród zostaje przed teatrem jeszcze przez jakiś czas i czeka na nadejście zimy, a nowe cykle warsztatów i spotkań, które cieszyły się największym powodzeniem tego lata – przenoszą się do Stołu Powszechnego, gdzie nowe edycje zajęć muzycznych, taneczno-ruchowych i innych atrakcji ruszą już od listopada!

Szczegóły wkrótce, a tymczasem chodźcie do Ogrodu w niedzielę pooglądać artystyczne działania pomiędzy skrzynkami, posłuchać muzyki i napić się wina!

O 19.00 zapraszamy do Ogrodu na pokaz – podsumowanie warsztatów z Grupo XIX z Sao Paolo, a zaraz po nim koncert improwizowanej orkiestry muzycznej stworzonej w Ogrodzie Powszechnym przez Raya Dickatego na warsztatach przez ostatnie miesiące. 

Pod batutą Raya Dickatego zagra również ogrodowa Bathtub orchestra, do której dołączą muzycy z Warsaw Improvisers Orchestra: Marcin Gokieli (wokal), Łukasz Kacperczyk (syntezator), Filip Ramberg (perkusja), Piotr Melech (klarnet), Maciej Szwarc (gitara elektryczna), John Cornell (wiolonczela), Tomasz Trębicki (bas), Daria Wolicka (flet), Sabah Al Ani (saksofon).


---------------------------
Wydarzenie realizowane przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku oraz przy wsparciu Culture.pl.

Współpraca programowa: w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
goethe.de/swietujemy

14211960_616789805148380_417324788325002965_n
dodane: 02.09.2016
Taniec z wachlarzami – warsztaty taneczne

Taniec z wachlarzami - warsztaty taneczne w Ogrodzie Powszechnym
6 wrzesień
w godzinach 18:30 - 21:00

Zapraszamy na warsztaty osoby, które chcą bardziej poznać swoje ciało, swój indywidualny ruch i doświadczyć radości, która uwalnia się podczas poruszania.

Taniec z Wachlarzami łączy energię i precyzję wschodnich sztuk walki, harmonię i rytm Tai Chi z subtelnością tańca współczesnego. Czerpiąc inspirację z piękna i magii kobiecego ciała, wydobywa jego ukrytą moc. Wachlarze bojowe to sekretna broń kobiet dalekiego wschodu. W świecie rządzonym przez mężczyzn podkreśla ich delikatność, dając poczucie siły i pewności siebie.

Autorskie warsztaty tańca z chińskimi wachlarzami bojowymi łączą taniec współczesny, improwizację, teatr fizyczny ze wschodnimi sztukami walki. Istotną część zajęć stanowi praca nad kształtowaniem artystycznego wyrazu, doskonalenie plastyki ciała oraz synchronizacji ruchu z muzyką. Warsztaty są adresowane głównie do kobiet.

Warsztaty zakończą się krótkim pokazem w Ogrodzie Powszechnym!

Prosimy o zabranie na zajęcia wygodnego, niekrępującego ruchów stroju oraz wody.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona - zgłoszenia przyjmujemy na alaborkowska@gmail.com.

prowadzenie:
Katarzyna Stefanowicz - performerka, choreografka, producentka. Absolwentka Choreografii i Teorii Tańca oraz Międzyuczelnianej Specjalności Multimedialnej na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, ponadto Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice. Tworzy na stykuteatru tańca i teatru, ocierając się o sztukę konceptualną. Przez kilka lat
współpracowała z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice. Swoje prace pokazywała między innymi w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Instytucie Teatralnym, Teatrze Praga, Laboratorium CSW, OPT Gardzienice oraz na festiwalach i scenach w Polsce, Niemczech, Belgii, Ukrainie, Słowacji, Czechach. Pasjonuje się improwizacją, sztuką
interaktywną oraz site-specific. Wraz z Julią Bui-Ngoc prowadzi
Szkołę Wachlarzy w Warszawie.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Współpraca programowa: w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
goethe.de/swietujemy

dodane: 14.06.2016
Ogród – co warto wiedzieć

godz. 17.00-19.00

Cotygodniowe spotkania ze specjalistami oraz pasjonatami ogrodnictwa wokół tematów związanych z uprawą roślin, warzyw i owoców na działce, parapecie czy balkonie. W czasie spotkań dowiemy się m.in. co sadzić, żeby zwabić do naszego ogrodu motyle, jak odróżnić chwasty jadalne od niejadalnych, jak uzyskać naturalne barwniki z roślin, poznamy rośliny i ptaki żyjące w pobliskim Parku Skaryszewskim.

OGRÓD POWSZECHNY to wspólna inicjatywa Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Goethe-Institut i Fundacji Strefa WolnoSłowa. To ogród społecznościowy oraz przestrzeń na działania artystyczne. To miejsce wymiany wiedzy, doświadczeń i umiejętności. Miejsce dyskusji i działania. W Ogrodzie Powszechnym będziemy uprawiać rośliny i uczyć się, jak zmieniać naszą najbliższą okolicę. Jak zazielenić otaczającą nas w mieście betonową kostkę, jak wnieść do naszego otoczenia nie tylko więcej zieleni, ale i jak sprawić, że stanie się ono inspirujące i zachęcające do wspólnych działań sąsiedzkich, do aktywnego życia we wspólnocie, do dbania o ludzi i miejsca w naszym otoczeniu. Ogród Powszechny to propozycja nowej organizacji społecznej, gdzie poziom rozwoju kraju nie jest mierzony czynnikiem PKB, ale na wzór Butanu – wskaźnikiem szczęścia jego mieszkańców, gdzie przestrzeń miejska wpływa na dobre relacje między mieszkańcami, sprzyja rozwojowi myśli i wymianie. Ogród Powszechny będzie przestrzenią, gdzie można kwestionować utarte schematy i sposoby myślenia o funkcjonowaniu dzisiejszego społeczeństwa i gdzie przedstawiane będą alternatywne formy ekonomii, czy polityki miejskiej. Ogród stworzy szansę do rozmowy i eksperymentowania nowych praktyk życia we wspólnocie. Poprzez działania artystyczne i poprzez wspólne tworzenie ogrodu zbudujemy “nową agorę”, gdzie, dzięki wspólnemu uprawianiu roślin, rozmowie i działaniom artystycznym zastanowimy się nad tym, jak miejsce, w którym żyjemy, jego architektura i rozplanowanie przestrzenne wpływają na nasze relacje z otoczeniem, podejście do relacji społecznych, na uczestnictwo w życiu publicznym i życiu wspólnoty sąsiedzkiej. Co chcielibyśmy zmienić w mieście, w debacie publicznej, w organizacji społecznej i jak możemy sami wpłynąć na tę zmianę nawet poprzez małe działania w naszej okolicy? Na te i inne pytania będziemy próbować odpowiedzieć przez najbliższe miesiące na warsztatach, spotkaniach i w trakcie wydarzeń w Ogrodzie Powszechnym.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Współpraca programowa: w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
goethe.de/swietujemy

dodane: 17.08.2016
Seks w Ogrodzie

Cykl Seks w Ogrodzie (Powszechnym) to cotygodniowe rozmowy o seksualności w rozmaitych jej kontekstach: socjologicznym, filozoficznym i kulturoznawczym; czyli o tym, jak nasza seksualność funkcjonuje, jakie są związane z nią typowe problemy, wyzwania czy ograniczenia.
Spotkania "Seksu w Ogrodzie (Powszechnym)" odbywają się w każdą środę o 19.00 w Ogrodzie przed Teatrem Powszechnym (w razie złej pogody przenosimy się do Stołu Powszechnego).

17 sierpnia spotkamy się z językoznawczynią Katarzyną Kłosińską. Porozmawiamy o języku, czyli o tym, jak mówić i jak mówi się o seksualności. Gdzie leży granica między byciem wystarczająco subtelnym a zrozumianym? Jak komunikować swoje potrzeby bez popadania w wulgarność? Czym różni się słownictwo, którego używamy w rozmowie o seksie z partnerką czy partnerem od słownictwa używanego przy stole? Dlaczego w gabinecie lekarskim nagle stajemy się ekspertami dukającymi ze wstydem terminy z podręczników, a w gronie przyjaciół przestajemy owijać cokolwiek w profesjonalną bawełnę? I dlaczego akurat seks, a nie np. jedzenie, napotyka w języku na aż takie trudności?Odbędziemy też językoznawczą podróż przez minione stulecia, żeby zobaczyć, jak zmieniało się mówienie o seksualności w polszczyźnie. Czym lub kim był swywolniśi co w XVI wieku pachołek robił na grzędzie?

24 sierpnia
z psychologiem i psychoterapeutą Tomaszem Srebnickim porozmawiamy o wpływie dzieciństwa na naszą seksualność. Czy i na ile Freud miał rację, a jeśli nie do końca ją miał, to co nas tak naprawdę kształtuje?

31 sierpnia gościem Ogrodu będzie Natalia Grubizna, autorka bloga proseksualna.pl, propagatorka sekspozytywnego stylu życia. Porozmawiamy o tym, czym jest kobieca proseksualność, czyli jak otworzyć się na własne potrzeby bez oglądania się na oczekiwania całego wszechświata.

A na zakończenie, 7 września, z filozofem kultury i psychoterapeutą profesorem Andrzejem Lederem przeanalizujemy podteksty seksualne ukryte w rozmaitych publicznych dyskursach. Co tak naprawdę mają na myśli politycy? Jaki ukryty przekaz płynie z komunikatów medialnych? Innymi słowy: czy wszędzie czai się seks?

Spotkania poprowadzi Przemysław Pilarski, scenarzysta i dramaturg, współautor (z seksuologiem Andrzejem Gryżewskim) książki "Jak facet z facetem" (Warszawa 2016).

------------------------------------------------------------------------

OGRÓD POWSZECHNY to wspólna inicjatywa Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Goethe-Institut i Fundacji Strefa WolnoSłowa. To ogród społecznościowy oraz przestrzeń na działania artystyczne. To miejsce wymiany wiedzy, doświadczeń i umiejętności. Miejsce dyskusji i działania. W Ogrodzie Powszechnym będziemy uprawiać rośliny i uczyć się, jak zmieniać naszą najbliższą okolicę. Jak zazielenić otaczającą nas w mieście betonową kostkę, jak wnieść do naszego otoczenia nie tylko więcej zieleni, ale i jak sprawić, że stanie się ono inspirujące i zachęcające do wspólnych działań sąsiedzkich, do aktywnego życia we wspólnocie, do dbania o ludzi i miejsca w naszym otoczeniu. Ogród Powszechny to propozycja nowej organizacji społecznej, gdzie poziom rozwoju kraju nie jest mierzony czynnikiem PKB, ale na wzór Butanu – wskaźnikiem szczęścia jego mieszkańców, gdzie przestrzeń miejska wpływa na dobre relacje między mieszkańcami, sprzyja rozwojowi myśli i wymianie. Ogród Powszechny będzie przestrzenią, gdzie można kwestionować utarte schematy i sposoby myślenia o funkcjonowaniu dzisiejszego społeczeństwa i gdzie przedstawiane będą alternatywne formy ekonomii, czy polityki miejskiej. Ogród stworzy szansę do rozmowy i eksperymentowania nowych praktyk życia we wspólnocie. Poprzez działania artystyczne i poprzez wspólne tworzenie ogrodu zbudujemy “nową agorę”, gdzie, dzięki wspólnemu uprawianiu roślin, rozmowie i działaniom artystycznym zastanowimy się nad tym, jak miejsce, w którym żyjemy, jego architektura i rozplanowanie przestrzenne wpływają na nasze relacje z otoczeniem, podejście do relacji społecznych, na uczestnictwo w życiu publicznym i życiu wspólnoty sąsiedzkiej. Co chcielibyśmy zmienić w mieście, w debacie publicznej, w organizacji społecznej i jak możemy sami wpłynąć na tę zmianę nawet poprzez małe działania w naszej okolicy? Na te i inne pytania będziemy próbować odpowiedzieć przez najbliższe miesiące na warsztatach, spotkaniach i w trakcie wydarzeń w Ogrodzie Powszechnym.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Współpraca programowa: w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
goethe.de/swietujemy

dodane: 26.07.2016
Warsztaty pisarskie

godz. 19.00

„Za, a nawet bardziej przeciw, czyli pisanie z Tomaszem co wtorek” to nowy cykl spotkań w Stole Powszechnym. Zapraszamy w każdy wtorek o godzinie 19.00.

Spotykamy się, żeby pisać. Co w nas siedzi, żeby wyrażać, ale nie bełkotem, tylko to co siedzi, żeby ubrać w formę i wypuścić w świat. Na początek w nasz świat, który powstanie na spotkaniach. Chcę na tych spotkaniach zachęcić was do pisania o sobie i słuchania co inni o sobie napisali. Świat wszedł w formę demontażu. Jaka jest nasza forma wobec globalnych przemeblowań? Co my o tym myślimy? Jak o tym myślimy? Ubierając myśli w różne formy, inspirując się tekstami, inspirując się formami innych, będziemy poszukiwać najlepszej formy, nie zawsze monologu, będziemy poszukiwać dialogu.
Wykorzystamy teksty dramatopisarzy
Pisarzy
Poetów
Będziemy pisać o
żądaniach
marzeniach
fantazjach
O naszej własnej rzeczywistości

Prowadzący: Tomasz Gromadka

14021504_1072215279531067_5375369067082469392_n
dodane: 29.08.2016
Warsztaty teatralne z Grupo XIX z São Paulo z Brazylii w Ogrodzie Powszechnym

“Spotkania te wywarły ogromny wpływ na jego życie. Była w tym jakaś tajemnica. Mogło się zdawać, że spotkania są otrzymywanym w podarku ostrym, kłującym, nieprzyjemnym ziarnem, najczęściej sprawiającym ból; ale kiedy się było daleko, w najmniej oczekiwanym miejscu i czasie, ziarno kiełkowało, rozkwitało, kwiat rozchylał płatki, rozsiewał zapach; można go było dotknąć, patrzeć na niego, odczuwać jego obecność, rozumieć go, choć przez tyle lat ziarno leżało zapomniane.” Virginia Woolf Pani Dalloway

Warsztaty prowadzone przez Julianę Sanches i Rodolfo Amorima, artystów z Grupo XIX z São Paulo z Brazylii staną się okazją do stworzenia wypowiedzi artystycznej zbudowanej wokół tematu ogrodu. W czasie pracy odkrywać będziemy trajektorie znaczeń, tworzyć mapy, przestrzenie i starać się zredefiniować pojęcia i idee związane z ogrodem – pracując z mapami, ziarnami, roślinami, spacerując - nie tylko – po ogrodzie. Zwieńczeniem pracy warsztatowej będzie podzielenie się stworzonym materiałem performatywnym z publicznością oraz dyskusja wokół poruszanych w czasie pracy tematów w ramach finisażu Ogrodu Powszechnego 11 września 2016 roku.

Grupo XIX od 15 lat tworzy kolektywnie spektakle ekplorując rolę aktora jako dramaturga. Ekperymentując z ciałem i z przestrzenią teatralną grupa realizuje przedstawienia w niekonwencjonalnych i nieoczywistych miejscach w mieście aktywnie angażując do udziału w swoich pracach publiczność. Spektakle Grupo XIX budowane są przez cały kolektyw, podparte długim researchem i wieloma improwizacjami.

Warsztaty odbędą się od 3 do 11 września w Stole Powszechnym.
Zajęcia w weekendy 3, 4 i 10, 11 września – od 11.00 do 19.00.
W dniach 5-9 września przewidujemy ewentualne dodatkowe spotkania w godzinach uzgodnionych przez prowadzących bezpośrednio z uczestnikami.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona.
Zapisy: alaborkowska@gmail.com

Projekt współfinansowany przez Instytut Adama Mickiewicza.
OGRÓD POWSZECHNY to wspólna inicjatywa Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Goethe-Institut i Fundacji Strefa WolnoSłowa. To ogród społecznościowy oraz przestrzeń na działania artystyczne. To miejsce wymiany wiedzy, doświadczeń i umiejętności. Miejsce dyskusji i działania. W Ogrodzie Powszechnym będziemy uprawiać rośliny i uczyć się, jak zmieniać naszą najbliższą okolicę. Jak zazielenić otaczającą nas w mieście betonową kostkę, jak wnieść do naszego otoczenia nie tylko więcej zieleni, ale i jak sprawić, że stanie się ono inspirujące i zachęcające do wspólnych działań sąsiedzkich, do aktywnego życia we wspólnocie, do dbania o ludzi i miejsca w naszym otoczeniu. Ogród Powszechny to propozycja nowej organizacji społecznej, gdzie poziom rozwoju kraju nie jest mierzony czynnikiem PKB, ale na wzór Butanu – wskaźnikiem szczęścia jego mieszkańców, gdzie przestrzeń miejska wpływa na dobre relacje między mieszkańcami, sprzyja rozwojowi myśli i wymianie. Ogród Powszechny będzie przestrzenią, gdzie można kwestionować utarte schematy i sposoby myślenia o funkcjonowaniu dzisiejszego społeczeństwa i gdzie przedstawiane będą alternatywne formy ekonomii, czy polityki miejskiej. Ogród stworzy szansę do rozmowy i eksperymentowania nowych praktyk życia we wspólnocie. Poprzez działania artystyczne i poprzez wspólne tworzenie ogrodu zbudujemy “nową agorę”, gdzie, dzięki wspólnemu uprawianiu roślin, rozmowie i działaniom artystycznym zastanowimy się nad tym, jak miejsce, w którym żyjemy, jego architektura i rozplanowanie przestrzenne wpływają na nasze relacje z otoczeniem, podejście do relacji społecznych, na uczestnictwo w życiu publicznym i życiu wspólnoty sąsiedzkiej. Co chcielibyśmy zmienić w mieście, w debacie publicznej, w organizacji społecznej i jak możemy sami wpłynąć na tę zmianę nawet poprzez małe działania w naszej okolicy? Na te i inne pytania będziemy próbować odpowiedzieć przez najbliższe miesiące na warsztatach, spotkaniach i w trakcie wydarzeń w Ogrodzie Powszechnym.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Współpraca programowa: w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
goethe.de/swietujemy

logotypy-02
dodane: 02.11.2016
Prezentacja Refugee ATLAS

16 listopada, godz.19.00

Zapraszamy na prezentację atlasu internetowego Refugee Atlas, która odbędzie się na Scenie Małej w Teatrze Powszechnym.
WSTĘP WOLNY

Refugee Atlas jest internetowym atlasem wizualnym, który za pomocą montażu fotografii, filmów, obrazów malarskich, tekstów i muzyki ukazuje kulturowe, społeczne i polityczne problemy związane z migracją i doświadczeniem uchodźców. Inspirowany słynnym "Atlasem Mnemosyne" niemieckiego historyka sztuki Aby’ego Warburga atlas ten ukazuje także migrację samych obrazów, gestów, wyobrażeń i motywów kulturowych w przestrzeni i czasie. Zgromadzone w atlasie materiały, podzielone na 20 tablic, mają za pomocą dramatycznych zestawień tworzyć „krótkie spięcia” prowokujące do refleksji, ale także do uznania „długiego trwania” zjawisk, które prezentowane są dziś często w całkowitej izolacji od kontekstu historycznego.
Atlas przygotowany przez Pawła Mościckiego powstał w ramach międzynarodowego projektu Fundacji Strefa WolnoSłowa ATLAS.

PROJEKT ATLAS – to międzynarodowe spotkanie i pogłębianie refleksji związanej z pamięcią i dziejami Europy z punktu widzenia ludzi żyjących w czterech europejskich miastach: Warszawie, Paryżu, Antwerpii i Bolonii – migrantów, uchodźców oraz mieszkańców poszczególnych krajów. ATLAS to atlas bez skali, w którym indywidualne, często bliskie nam i codzienne zdarzenia, opisy przestrzeni dzieciństwa i wspomnienia istotnych momentów z życia przeplatają się z ważnymi wydarzeniami z historii najnowszej oraz opowieściami przybyłych niedawno do Europy uchodźców, którzy na scenie sami mówią o tym, co ich spotkało.

Organizator: Fundacja Strefa WolnoSłowa
Partnerzy: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Miasto Szczęśliwe, Stół Powszechny, Cantieri Meticci, CK Points, kunstZ, Instytut Badań Literackich/ Magazyn Widok, Universita di Bologna, ARCI, Muzuem Sztuki Nowoczesnej, Ludoteka Roszada
Patroni medialni: Dwójka Polskie Radio, TVP 3 Warszawa, Gazeta Wyborcza, Co jest grane 24, Wyborcza.pl, metrocafe.pl, Activist, Kontynent Warszawa

Projekt współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej – Programu Europa dla Obywateli oraz dzięki wsparciu Evens Foundation

Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

evens-2europa-dla-obywateli_logo-e1396373264347

dodane: 17.08.2016
Projekcja filmu „Drugi brzeg” George Ovashvili

W ramach 1. Przeglądu Kina Kaukaskiego w piątek 19 sierpnia o godz. 19.00 zapraszamy do Stołu Powszechnego na projekcje filmu "Drugi brzeg" George Ovashvili . Przed projekcją odbędzie się krótkie wprowadzenie krytyka filmowego Parhama Ghobadi.

WSTĘP WOLNY!

"Drugi brzeg" opowiada historię uchodźców z Abchazji - matki i jej małoletniego syna, którzy uciekają od wojny i czystek etnicznych w separatystycznym regionie Abchazji w Gruzji. Po przybyciu do gruzińskiej stolicy Tibilisi, chłopiec napotyka na wiele trudności i przestaje dogadywać się z matką, dlatego decyduje się na samotną, powrotną podróż do Abchazji, by odnaleźć ojca. W 2010 roku film był gruzińskim kandydatem do Nagrody Akademii dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
https://www.youtube.com/watch?v=348jxROE0XE

Parham Ghobadi - dziennikarz, krytyk filmowy przez wiele lat mieszkający w Gruzji. Obecnie pracuje w agencji prasowej Reuters. Wprowadzenie do filmu w języku angielskim.

dodane: 22.02.2016
WARSZTATY TEATRALNE – w ramach projektu „ATLAS”

WARSZTATY TEATRALNE
wtorki-czwartki, godz. 18.30-21.00

Warsztaty wielokulturowe i międzypokoleniowe w ramach nowego projektu Strefy WolnoSłowej ATLAS.
Przez kilka najbliższych miesięcy w Stole Powszechnym będziemy rozmawiać, improwizować, opowiadać, tańczyć, czytać, kręcić filmy, robić zdjęcia, tworzyć dźwięki, pracować z muzykami, przeprowadzać wywiady i gromadzić historie. A na koniec pokażemy efekty naszych twórczych zmagań całej Warszawie i nawet kawałkowi Europy w ramach festiwalu działań wielokulturowych organizowanego w Teatrze Powszechnym pod koniec czerwca 2016 roku. Na festiwal zaprosimy grupy, które już od teraz – równolegle do nas – pracują nad swoimi przedstawieniami w Paryżu, Bolonii i Antwerpii.Przez cztery miesiące warsztatów zastanowimy się wspólnie nad tym, jak indywidualne historie tworzą wielką Historię i jak w różny sposób jest ona postrzegana przez osoby z innych kręgów kulturowych. Do projektu zapraszamy przede wszystkim seniorów z Pragi, uchodźców i migrantów mieszkających w Warszawie, ale też wszystkich tych, którzy chcą zaangażować się w zbieranie historii i biografii, w refleksję o pamięci, o tworzeniu się wspomnień, we wspólne zastanowienie się nad pojęciami i zagadnieniami historycznymi, które łączą osoby różnych wyznań, w różnym wieku i wychowujące się w innych kręgach kulturowych.

Praca w ramach warsztatu teatralnego przewiduje pisanie tekstów, tworzenie choreografii, przygotowanie monologów i scen, jak również ścisłą współpracę z innymi grupami warsztatowymi – muzyczną, scenograficzną i wizualną. Dzięki temu uczestnicy warsztatów poznają teatr jako interdyscyplinarną dziedzinę sztuki i pozyskają wiedzę i umiejętności dotyczące nie tylko podstawowych technik aktorskich, pracy z przestrzenią, przedmiotem, tworzenia monologów i scen dialogowych, ale również nauczą się myśleć o pracy teatralnej jako o możliwości przeplatania różnych dziedzin sztuki, przekonają się o bogactwie, jakie może wnieść do pracy teatralnej współpraca z muzykami czy wykorzystanie wizualizacji i materiałów wideo.

Prowadzenie: Alicja Borkowska, Tomasz Gromadka

Organizator: Fundacja Strefa WolnoSłowa
Partnerzy: Cantieri Meticci (Włochy), Università di Bologna (Włochy), ARCI (Włochy), Cie Check Points (Francja), Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera (Polska), KunstZ (Belgia), Instytut Badań Literackich PAN (Polska)

dodane: 29.10.2015
WARSZTATY TEATRALNE – w ramach projektu „Przenikanie”

WARSZTATY TEATRALNE
wtorki-czwartki, godz. 18.30-21.00

Warsztaty teatralne będą otwarte dla wszystkich, nastawione na stworzenie wielokulturowej i międzypokoleniowej grupy, która poprzez improwizacje ruchowe i słowne pracować będzie nad tematami związanymi z migracją, uchodźctwem, rasizmem, nierównościami. Warsztaty każdorazowo zakończą się spektaklem-kolacją, przy przygotowaniu którego grupa teatralna będzie ściśle współpracować z innymi grupami projektu.

Fundacja Strefa WolnoSłowa prowadzi wielokulturowe warsztaty teatralne od ponad trzech lat. W warsztatach wzięło już udział blisko 500 osób, Polaków i cudzoziemców (m.in. z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Kuby, Chin, Senegalu, Kolumbii, Francji, Hondurasu, Czeczenii, Iranu, Wietnamu, USA, Sri Lanki, Rumunii), powstało 12 przedstawień pokazywanych w Warszawie (m.in. w Instytucie Teatralnym, Teatrze Powszechnym w Warszawie, Centrum Kultury “Zamek” w Poznaniu, Studiu Teatralnym “Koło”, Teatrze Baza oraz w przestrzeni miejskiej), a także za granicą (w ramach projektu The City Ghettos Of Today – spektakle i warsztaty w Paryżu, Bolonii, Mediolanie, Helsinkach, Antwerpii i Berlinie).

Warsztaty zawsze rozpoczynają się od części integracyjnej, zabaw i gier teatralnych, następnie uczestnicy improwizują na zadane przez prowadzących tematy, piszą swoje teksty, opowiadają historie, które potem, przetworzone, stają się częścią przedstawienia. Wielokulturowe warsztaty Strefy WolnoSłowej inspirowane są zwykle dziełami literackimi (czasem filmowymi), do tej pory były to, między innymi, "Ameryka" Franza Kafki, "Niewidzialne miasta" Italo Calvina, "Katedra" Raymonda Carvera, "Ocalony język" Eliasa Canettiego czy film De Siki - "Złodzieje rowerów".

Praca w ramach warsztatu teatralnego przewiduje pisanie tekstów, tworzenie choreografii, przygotowanie monologów i scen, jak również ścisłą współpracę z innymi grupami warsztatowymi – muzyczną, scenograficzną i wizualną. Dzięki temu uczestnicy warsztatów poznają teatr jako interdyscyplinarną dziedzinę sztuki i pozyskają wiedzę i umiejętności dotyczące nie tylko podstawowych technik aktorskich, pracy z przestrzenią, przedmiotem, tworzenia monologów i scen dialogowych, ale również nauczą się myśleć o pracy teatralnej jako o możliwości przeplatania różnych dziedzin sztuki, przekonają się o bogactwie, jakie może wnieść do pracy teatralnej współpraca z muzykami czy wykorzystanie wizualizacji i materiałów wideo.

Prowadzenie: Alicja Borkowska, Tomasz Gromadka

dodane: 03.12.2015
KINO W TEATRZE „BEKAS”

13 grudnia o godzinie 16.30 zapraszamy do Stołu Powszechnego na projekcję filmu „Bekas” w reż. Karzana Kadera, która odbędzie się w ramach przeglądu filmowego "Patrzę na islam”. Wstęp wolny!

"BEKAS"
reż. Karzan Kader
Dramat/ Szwecja, Finlandia, Irak 2012 | 92′, kino familijne

Podczas emisji filmu Superman w lokalnym kinie dwaj bezdomni chłopcy, Zana i Dana, dostrzegają przez otwór w dachu bohatera z wielkiego ekranu – Supermana. Bracia postanawiają wyruszyć do Ameryki i sprowadzić nadczłowieka do miasteczka. Przygotowują się do tego nader pieczołowicie – młodszy Zana sporządza listę osób, które zasługują na ukaranie przez filmowego bohatera, Dana zaś dba o praktyczne kwestie podróży – pieniądze, paszport i bilety. Mimo napotykanych trudności bracia nie poddają się. Tak silne jest ich marzenie, by wyruszyć w drogę i spotkać superbohatera.

Wybrane nagrody i festiwale:
Montreal International Children’s Film Festival, Canada – Children’s Jury; Grand Prix de Montréal
Gulf Film Festival, Dubai – Karzan Kader best director; Sandra Harms best producer
Fajr International Film Festival, Teheran – Best Film, Best Actor
Internationella Filmfestival, Stockholm – Special Mention
Montreal International Children’s film festival FIFEM
International Young Audience Film Festival Ale Kino!, Poland
Helsinki International Film Festival, Finland – Love and Anarchy
Munich Film Festival, Germany – Official Selection
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG

Patrzę na islam to projekt, którego celem jest przeciwdziałanie mowie nienawiści oraz przełamanie stereotypu postrzegania osób wyznających islam jako ludzi zagrażających ładowi społecznemu, który to stereotyp dominuje w obecnym dyskursie publicznym.
www.patrzena.pl

dodane: 29.10.2015
KINO W TEATRZE “Kto cię uczył jeździć?”

“Kto cię uczył jeździć?”

Trzy miasta, trzy odmienne kultury: Tokio, Monachium i Bombaj. Dokument opowiada historię trójki cudzoziemców, którzy mieszkając daleko od swoich ojczyzn, przygotowują się do egzaminu na prawo jazdy. Jakby się mogło wydawać, nauka przepisów ruchu drogowego w obcym mieście nie jest wcale taka łatwa i prowadzi do wielu zabawnych sytuacji. "Kto cię uczył jeździć?" to przebój 10. edycji festiwalu PLANETE+ DOC.
Mirela, która wyemigrowała z Niemiec do Indii, Jakez, który z USA przeniósł się do Japonii oraz Koreanka Heyn Won, która mieszka dziś w Niemczech mają ten sam problem: wszyscy chcą zdobyć lokalne prawo jazdy. Mirela potrzebuje go do prowadzenia firmy odzieżowej, Jakez do nauki angielskiego, a Heyn Won – do prowadzenia rodzinnego życia w Monachium. Obowiązkowe jazdy z instruktorem nie są łatwym wyzwaniem i szybko stają się dla wszystkich lekcjami kultury krajów, w których świadomie zdecydowali się mieszkać. Okazuje się, że ponowne zdanie egzaminu w innym kraju wymaga cierpliwości i pokory, a przede wszystkim polega na czymś znacznie trudniejszym niż wszyscy myślą. Chodzi tu przecież nie tylko o przestrzeganie, przepisów lokalnego ruchu drogowego…
Film jest zaczerpniętą prosto z życia ironiczną refleksją na temat wzajemnego przenikania się, czy raczej „zderzania się” odmiennych kultur. To także komedia, opowiadająca o konieczności zaakceptowania trudności, jakie zawsze pojawiają się w procesie adaptacji w nowym kraju.

otwarcie ogrodu powsechnego 262a
dodane: 23.08.2016
Sobota dla najmłodszych | „Bajki z pni i gałęzi”

godz. 12.00
Ogród Powszechny

Zapraszamy do Ogrodu Powszechnego na warsztaty twórcze dla dzieci.

Zajęcia kreatywne, polegające na dowolnym kreowaniu tymczasowych rzeźb postaci, zwierząt, budowli i czego dusza zapragnie z przygotowanych uprzednio na placu pozostałości po drzewach – pniach, konarach, gałęziach, gałązkach. Zabawa porusza wyobraźnię, skłania do twórczości przy pomocy najprostszych środków i daje szansę na stworzenie tymczasowego piękna, które z pewnością pozostawi w umyśle Uczestników trwały ślad, mogący być punktem odniesienia w przyszłych działaniach, nie tylko na polu artystycznym.

Wstęp wolny!

Prowadzenie: Piotr Dąbrowski

————————————————————————————

Organizatorzy: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Fundacja Strefa WolnoSłowa, Miasto Stołeczne Warszawa, Goethe-Institut

Ogród Powszechny jest finansowany ze środków Biura Kultury M.ST, Warszawy oraz przez Goethe-Institut

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Ogród Powszechny to projekt w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

13895473_1069110216508240_4841337775115028566_n
dodane: 23.08.2016
Żywica | koncert

28.08
godz. 19.00

Żywica to spotkanie różnych i podobnych światów, wrażliwości, historii, doświadczeń. Góo Ba (śpiew, recytacja, gitara, taniec), Piotr Dąbrowski (instrumenty perkusyjne, głos), Szymon Tarkowski (gitara basowa, melodyka, głos) jako muzycy podążają razem drogą wzajemnego słuchania, otwarcia na nowe. Ich muzyka jest bardzo osobista, czerpie z wielu tradycji muzycznych, m.in. z tradycji Senegalu, skąd pochodzi Góo. Inspiracją są także podróże i nowe spotkania twórcze. Najistotniejsze jest jednak sprawianie radości sobie i innym, gdzie sensem i sednem poszukiwań jest przynależność do świata.

Ideą przewodnią koncertu w Stole Powszechnym jest marzenie o lepszym świecie, praca i wiara w jedność.

„To jest marzenie, coś w co wierzę z mocą i determinacją. Człowiek. Wszyscy jesteśmy jego potomkami, więc wszyscy jesteśmy winnymi i zarazem ofiarami. Aby odpuścić zemstę, powinniśmy przebaczyć jakiejś części w nas, właściwie nieustannie przebaczać sobie i innym. Wszystko co mogę zrobić w tej sytuacji to rozsiewać ziarno pokoju wokół mnie, w bliższej i dalszej rodzinie, czyli wszędzie tam gdzie jestem.” Góo Ba

dodane: 13.06.2016
Filozofia w Ogrodzie

godz. 19.00-21.00

Spotkania FILOZOFIA W OGRODZIE odbywają się w Ogrodzie Powszechnym - co tydzień - w każdą środę w godz. 19.00 - 21.00. Ogród społecznościowy - miejska agora służy jako miejsce dialogu filozofów i historyków filozofii z mieszkańcami, z którymi tworzymy swoisty „Ogród pytań podstawowych”. Cykl spotkań poświęcony jest najbardziej fundamentalnym problemom filozoficznym i egzystencjalnym, które wciąż pozostają uniwersalnymi wymiarami doświadczenia człowieka i stanowią dla niego wyzwanie. Spotkania prowadzi Tomasz Stawiszyński.

Każde spotkanie jest nagrywane dzięki uprzejmości radia TokFM. Można je znaleźć na stronie: http://audycje.tokfm.pl/audycja/Program-Specjalny/160

OGRÓD POWSZECHNY to wspólna inicjatywa Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Goethe-Institut i Fundacji Strefa WolnoSłowa. To ogród społecznościowy oraz przestrzeń na działania artystyczne. To miejsce wymiany wiedzy, doświadczeń i umiejętności. Miejsce dyskusji i działania. W Ogrodzie Powszechnym będziemy uprawiać rośliny i uczyć się, jak zmieniać naszą najbliższą okolicę. Jak zazielenić otaczającą nas w mieście betonową kostkę, jak wnieść do naszego otoczenia nie tylko więcej zieleni, ale i jak sprawić, że stanie się ono inspirujące i zachęcające do wspólnych działań sąsiedzkich, do aktywnego życia we wspólnocie, do dbania o ludzi i miejsca w naszym otoczeniu. Ogród Powszechny to propozycja nowej organizacji społecznej, gdzie poziom rozwoju kraju nie jest mierzony czynnikiem PKB, ale na wzór Butanu – wskaźnikiem szczęścia jego mieszkańców, gdzie przestrzeń miejska wpływa na dobre relacje między mieszkańcami, sprzyja rozwojowi myśli i wymianie. Ogród Powszechny będzie przestrzenią, gdzie można kwestionować utarte schematy i sposoby myślenia o funkcjonowaniu dzisiejszego społeczeństwa i gdzie przedstawiane będą alternatywne formy ekonomii, czy polityki miejskiej. Ogród stworzy szansę do rozmowy i eksperymentowania nowych praktyk życia we wspólnocie. Poprzez działania artystyczne i poprzez wspólne tworzenie ogrodu zbudujemy “nową agorę”, gdzie, dzięki wspólnemu uprawianiu roślin, rozmowie i działaniom artystycznym zastanowimy się nad tym, jak miejsce, w którym żyjemy, jego architektura i rozplanowanie przestrzenne wpływają na nasze relacje z otoczeniem, podejście do relacji społecznych, na uczestnictwo w życiu publicznym i życiu wspólnoty sąsiedzkiej. Co chcielibyśmy zmienić w mieście, w debacie publicznej, w organizacji społecznej i jak możemy sami wpłynąć na tę zmianę nawet poprzez małe działania w naszej okolicy? Na te i inne pytania będziemy próbować odpowiedzieć przez najbliższe miesiące na warsztatach, spotkaniach i w trakcie wydarzeń w Ogrodzie Powszechnym.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Współpraca programowa: w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
goethe.de/swietujemy

dodane: 28.02.2016
WARSZTATY WIZUALNE – w ramach projektu „ATLAS”

WARSZTATY WIZUALNE
środy, godz. 18.30-21.00

Warsztaty wielokulturowe i międzypokoleniowe w ramach nowego projektu Strefy WolnoSłowej ATLAS.
Przeznaczone są dla osób interesujących się sztukami wizualnymi oraz teatrem, dla około 20-osobowej wielokulturowej i międzypokoleniowej grupy, która pod okiem artystów wizualnych stworzy oprawę multimedialną do spektaklu. Po czterech miesiącach wspólnej pracy razem z grupą teatralną i muzyczną pokażemy efekty naszych twórczych zmagań całej Warszawie i nawet kawałkowi Europy w ramach festiwalu działań wielokulturowych organizowanego w Teatrze Powszechnym pod koniec czerwca 2016 roku. Na festiwal zaprosimy grupy, które już od teraz – równolegle do nas – pracują nad swoimi przedstawieniami w Paryżu, Bolonii i Antwerpii.

Uczestnicy warsztatów będą uczyli się dobierać najlepsze i najbardziej efektywne narzędzia do realizacji swoich i wspólnych pomysłów, wykorzystując elementy animacji poklatkowej, dokumentu, wideoartu. Stworzone materiały wizualne wykorzystane zostaną jako integralna część spektaklu, wyświetlane będą dzięki odpowiedniej technologi na Stole Powszechnym, jak również w całej przestrzeni, na ciałach aktorów, tancerzy, muzyków. Tworzenie materiałów wizualnych do spektaklu końcowego umożliwi uczestnikom poznanie podstaw montażu, animacji oraz specyfiki konstrukcji scenografii multimedialnej. Projekcje teatralne powinny współgrać z muzyką, scenografią, choreografią oraz wizją reżyserską. Mają one towarzyszyć scenom i rozwijać tematykę spektaklu. Tego typu praca wymaga od artysty otwartości i umiejętności komunikowania się ze współtwórcami reprezentującymi pozostałe dziedziny. Wszystko to sprawia, że teatr to szczególny poligon doświadczalny dla artysty wizualnego. Zagadnieniami poruszanymi na warsztatach będą m.in.: dobieranie najlepszych, najbardziej efektywnych narzędzi do realizacji własnych i wspólnych pomysłów; zapoznawanie się ze sposobami obróbki obrazu pod kątem projekcji (przygotowanie techniczne i formalne); analiza dramaturgii spektaklu pod kątem przygotowywanych projekcji.

Prowadzenie: Maria Porzyc

dodane: 06.03.2016
WARSZTATY MUZYCZNE – w ramach projektu „ATLAS”

WARSZTATY MUZYCZNE - w ramach projektu "ATLAS"
poniedziałki, godz. 18.30

Warsztaty, które poprowadzi Ray Dickaty z Warsaw Improvisers Orchestra, otwarte są dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek, płeć, umiejętności muzyczne i wokalne. Zapraszamy do wzięcia udziału zarówno profesjonalnych muzyków, jak i amatorów zainteresowanych poznaniem podstaw kompozycji, eksperymentami z dźwiękiem i głosem. W ramach zajęć uczestnicy poznają podstawy improwizacji muzycznej. Muzyczna grupa warsztatowa w porozumieniu z innymi grupami twórczymi projektu, stworzy oprawę muzyczną do spektaklu wielokulturowej i międzypokoleniowej grupy teatralnej biorącej udział w projekcie ATLAS. Po czterech miesiącach wspólnej pracy razem z grupą teatralną i wizualną pokażemy efekty naszych twórczych zmagań całej Warszawie i nawet kawałkowi Europy w ramach festiwalu działań wielokulturowych organizowanego w Teatrze Powszechnym pod koniec czerwca 2016 roku.

ATLAS – międzynarodowy i międzypokoleniowy projekt fundacji Strefa WolnoSłowa, który dzieje się równolegle w 4 miastach: w Paryżu, Bolonii, Antwerpii i Warszawie. Finał projektu odbędzie się na przełomie czerwca i lipca 2016 roku w Warszawie w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera

Prowadzenie: Ray Dickaty

dodane: 30.05.2016
Powszechny Klub Książki w czerwcu

4 czerwca
godz. 11
"Jolanta" Sylwii Chutnik 

Tytułowa bohaterka żyje na warszawskim Żeraniu w industrialnym sąsiedztwie - elektrociepłownia, fabryka i blokowisko.

Z recenzji:
"W książkach Sylwii Chutnik rzeczywistość w zaskakujący sposób nabiera cech magicznych. Nawet tam, a może zwłaszcza tam, gdzie na pierwszy rzut oka nikt magii by się nie spodziewał – wśród ludzi wykluczonych. Nie inaczej jest w „Jolancie”, choć akurat w tej powieści na plan pierwszy wybija się warstwa realistyczna. Świetny jest zwłaszcza opis Polski przełomu – przejścia od ozdabianej kolorowymi puszkami stawianymi na meblościance peerelowskiej beznadziei do ekonomiczno-gospodarczej samowolki lat 90."

18 czerwca
godz. 11
"Danke" Dominiki Dymińskiej

Książka Dominiki Dymińskiej "Danke" to poemat, który wywołał falę krytyki. Oskarżany był o bełkot, a autorka - o pozerstwo. Krytycy jednak głównie odnosili się do tego co pisali inni krytycy, nazywający Dymińską, chociażby polską Hertą Muller. Ale czy z fraz "Danke", ocenianych źle lub bardzo źle, nie wyłania się przypadkiem ten rodzaj emocjonalnego chaosu, który wciąga nas i wiruje, zarówno naszymi emocjami, jak i zasadami pojawiania się tych emocji? Warto się przekonać czy ta książka jednak nie jest o nas. Kimkolwiek jesteśmy. Albo może to tylko pożywka dla socjologów badających grupę zaimprezowanych do znudzenia millenialsów.
Z recenzji Justyny Sobolewskiej w "Polityce":
„Danke” jest oskarżeniem warszawki i traktatem o koszmarnym świecie: tzw. środowisko to banda egotyków, „cywilizacja afteru”, która imprezowanie nazywa pracą. Autorka ma talent do ironicznych bon motów: „Każdy ma jakiś defekt, a niektórzy mają więcej”, „Co jeszcze dla ciebie mogę zrobić źle?”.
Problem w tym, że fragmenty udane i ironiczne – takie jak przewodnik po produktach wskazanych dla bulimiczek (dlaczego fast foody się nie nadają) – mieszają się z banalnymi sądami na każdy temat."

dodane: 06.06.2016
Reportażowy klub książki

13 czerwca
godz.19
"Kuba. Syndrom wyspy" Krzysztofa Hinza

Razem z miesięcznikiem "Podróże" zapraszamy do Reportażowego Klubu Książki Strefy WolnoSłowej!

Co miesiąc wybieramy reportaże, które ciekawią, inspirują, wzburzają, intrygują, skłaniają do refleksji i działania. Czytamy o świecie, migracji, ważnych wydarzeniach historycznych i tych, które dotykają codzienności w Polsce, Europie i poza jej granicami. Książki odnoszące się do konkretnych wydarzeń i opowiadające indywidualne historie stają się dla nas pretekstem do dyskusji nie tylko o literaturze, ale przede wszystkim o świecie, w jakim żyjemy. O tym, jak historie ludzkie splatają się z wielką Historią.

Zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę poczytać dobre książki i porozmawiać o nich.

Tym razem będziemy rozmawiać o nowej książce Krzysztofa Hinza "Kuba. Syndrom wyspy".

dodane: 20.07.2016
Sabah Al Ani / Koncert

godz. 19.00

Zapraszamy do Stołu Powszechnego na koncert na saksofon Sabaha Al Ani.

Sabah Al Ani – francuski saksofonista altowy irackiego pochodzenia, improwizator, kompozytor, inżynier. Wiedzę na temat improwizacji zgłębiał poprzez studia i warsztaty u boku takich artystów jak Frederic Briet, Jacques Di Donato, Olivier Benoit, Stephane Payen czy Amir ElSaffar. Na scenie warszawskiej występuje w Warsaw Improvisers Orchestra, a także w performance’ach wokół improwizacji tańca współczesnego. Obecnie pracuje również nad solowym projektem, w ramach którego rozwija liczne "extended techniques" na saksofonie altowym, wykorzystując organiczne właściwości instrumentu. Jego muzykałączy w sobieróżnorakie idiomy – współczesny jazz,makam, noise oraz muzykę spektralną.

WSTĘP WOLNY

-------------------------------------------------------------------------------------
Organizatorzy: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Fundacja Strefa WolnoSłowa, Miasto Stołeczne Warszawa, Goethe-Institut

Ogród Powszechny jest finansowany ze środków Biura Kultury M.ST, Warszawy oraz przez Goethe-Institut

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Ogród Powszechny to projekt w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

dodane: 20.07.2016
Performance „Ogrodnicy Emocji” grupy SzurSure

godz. 20.00

Zapraszamy do Stołu Powszechnego i Ogrodu Powszechnego na performance "Ogrodnicy Emocji" grupy performatywnej SzurSure!

"Ogrodnicy Emocji"
Jako społeczeństwo i jako jednostka chowamy się za maską utartych nawyków i schematów byle tylko nie musieć odsłaniać swojego wnętrza, nie musieć konfrontować się z samym sobą. Co się stanie jeśli jednak spróbujemy wejść do ogrodu swych emocji, rozejrzeć się w nim, pielęgnując i podlewając to, co w nim jest?

Muzyka: Sabah Al Ani, Filip Madejski
Ruch: Paulina Tomaszewska, Magdalena Knefel, Katarzyna Lubelska, Aleksandra Golec, Maja Łukomska, Tomasz Krynicki, Yuliya Dzichkouskaya, Wojciech Stępień, Katarzyna Pawlak, Małgorzata Kuszner, Nadia Szypilow, Talya Balikcioglu, Katarzyna Burzyńska, Marek Joński

SzurSure to grupa performatywna łącząca entuzjastów eksploracji ruchu i improwizacji. Działamy przede wszystkim w obszarze site-specific. Uważamy że zawsze istnieje połączenie pomiędzy tym co na zewnątrz i tym co wewnątrz nas więc ekspresja ruchowa powinna uwzględniać przestrzeń wokół nas. Przestrzeń jest dla nas źródłem inspiracji, której wpływ uwidacznia się w obrazach i historiach które tworzymy

WSTĘP WOLNY

SzurSure na FB: https://www.facebook.com/SzurSure/?fref=ts
-----------------------------------------------------------------------------------
Organizatorzy: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Fundacja Strefa WolnoSłowa, Miasto Stołeczne Warszawa, Goethe-Institut

Ogród Powszechny jest finansowany ze środków Biura Kultury M.ST, Warszawy oraz przez Goethe-Institut

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Ogród Powszechny to projekt w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

dodane: 20.06.2016
OGRODOWY MIĘDZYNARODOWY MUSIC JAM

godz. 21.00
/Ogród Powszechny/

Twórcy spektakli ATLASowych oraz muzycy związani z warszawską sceną improwizowaną zagrają wspólnie w Ogrodzie Powszechnym. Można się przyłączyć!

Wstęp wolny.

dodane: 20.06.2016
BARAN – koncert w ramach festiwalu ATLAS

godz. 20.00
BARAN – koncert / Ogród Powszechny
Baran to słowo kurdyjskie. Znaczy: deszcz.
Deszcz oczyszcza, odświeża, tworzy NOWE.
Tak jak grupa, której kompozycje są nowymi aranżacjami utworów muzyki perskiej i kurdyjskiej. Baran tworzą artyści o różnym pochodzeniu kulturowym i doświadczeniach muzycznych.
Na inaugurację festiwalu ATLAS grupa zagra oryginalne kompozycje wraz ze standardami muzyki Bliskiego Wschodu i dawnego imperium perskiego.

Wstęp wolny.

dodane: 13.06.2016
Warsztaty z majsterkowania

godz. 11.00

Cykl warsztatów majsterkowo-ogrodniczych w ramach powstałego przed teatrem OGRODU POWSZECHNEGO.
Warsztaty są okazją dla uczestników do prostego majsterkowania i nauki pracy z drewnem / materiałem drewnopochodnym - będziemy ciąć drewno, wiercić, wkręcać wkręty, przybijać. Użyjemy takich narzędzi jak piła, wiertarka, wkrętarka, papier ścierny czy młotek.

Warsztat poprowadzą:

Marcin Jankowski aka "Doktor Mariusz" - absolwent wydziału Socjologii SWPS w Warszawie oraz Zarządzania Międzynarodowego National Cheng Kung University na Tajwanie. W swoim życiu zawodowym był strategiem w agencji reklamowej i specjalistą ds. ekspozycji multimedialnych w firmie zajmującej się realizacją ekspozycji dla muzeów i centrów edukacji. Nietypowe i kreatywne rozwiązania to jego specjalność. Rok temu założył fanpage "Doktor Mariusz" na którym oferował znajomym swoje usługi naprawiania różnych sprzętów. Dziś jest to jego główne zajęcie. Po roku Marcel ma na koncie blisko 2 tysiące facebookowych "like'ów", wywiad w "Wysokich Obcasach" i kalendarz zapełniony zleceniami od rana do wieczora. Jego wrodzona umiejętność przywracania do życia sprzętów które wydawały się być martwe okazała się być sposobem na życie. Wspólnie z Karoliną Więch postanowił jednak "rozszerzyć" działalność i stworzyć profil edukacyjny "Doktora Mariusza". Marcel przyznaje, że wiele usterek do których przyjeżdża to rzeczy bardzo proste. Nieumiejętność naprawienia ich wynika z tego, że nikt nigdy nie uczył nas jak to zrobić. Brakuje nam podstawowej wiedzy na temat ogólnie pojętego majsterkowania.

Karolina Więch - absolwentka kierunku Animacja Społeczno - Kulturowa na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz wydziału Produkcja Filmowa i Telewizyjna w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Dotychczas zajmowała się produkcją filmową, śpiewa i gra w zespole muzycznym, gra w teatrze.

Projekt realizowany przy wsparciu m.st. Warszawy.

Ogród Powszechny to projekt w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

dodane: 24.05.2016
POWSZECHNE CZYTANIE DRAMATÓW w maju

28 maja
godz. 17
"Zimny pocałunek ciepłego piwa" Dirk Laucke

To niemiecki dramat o weteranach wojny w Afganistanie, o relacji między Europą, a Bliskim Wschodem, o szaleństwie, które rozmnaża się przez zabijanie.
WSTĘP WOLNY

dodane: 01.02.2016
WSPÓLNE PLANOWANIE OGRODU POWSZECHNEGO

WSPÓLNE PLANOWANIE OGRODU POWSZECHNEGO
piątki, godz. 18.00

W Stole Powszechnym – przestrzeni warsztatowej w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie - spotykamy się co piątek, aby planować nasz wspólny ogród sąsiedzki, który powstanie przed Teatrem.
Zapraszamy mieszkańców Pragi Południe, seniorów, migrantów, animatorów kultury, przedstawicieli kooperatyw spożywczych i aktywistów miejskich do włączenia się do współtworzenia wraz z Teatrem Powszechnym, Goethe-Institut i Fundacją Strefa WolnoSłowa zielonej przestrzeni wokół teatru, która wiosną i latem zostanie wykorzystana do działań społeczno-kulturalno-ekologicznych.

 

Ogrody miejskie to ogólnodostępne tereny zielone tworzone przez mieszkańców. Umożliwiają one społecznościom lokalnym uprawę warzyw i roślin, są miejscami spotkań promującymi zdrowy i ekologiczny tryb życia. Ogrody wspólnotowe to także przestrzeń przeznaczona na warsztaty, działania kulturalne, sportowe i projekty artystyczne.

Celem naszych spotkań jest wypracowanie wspólnej koncepcji ogrodu miejskiego, który rozpocznie swoją działalność przed Teatrem Powszechnym w połowie maja 2016.

12985458_562810993879595_3183652974057906844_n
dodane: 16.05.2016
OTWARCIE OGRODU POWSZECHNEGO

Z radością i wszem i wobec ogłaszamy otwarcie nowego ogrodu społecznościowego na mapie Warszawy!
Przybywajcie tłumnie! Na rowerach, pieszo, biegiem, z nasionami, sadzonkami, z małymi drzewkami i krzakami albo z pustymi rękami gotowymi do pracy w ogrodzie!
Będziemy bardzo szczęśliwi, jeśli do nas dotrzecie i spędzicie z nami ten dzień, będzie się działo!

W planie:

15.00-17.00 -------- ROŚLINNA PARADA ROWEROWA --------- czyli zielony przejazd przez Warszawę!
Zaczynamy o godz. 15.00 od spotkania na Jazdowie, czyli w ogrodzie społecznościowym Motyka i Słońce, gdzie przygotujemy rowery do wspólnego zielonego przejazdu na Pragę. Spotykamy się o 15.00, ok 16.30 ruszamy w podróż na drugą stronę Wisły z roślinami w koszykach, plecakach, na bagażnikach. Kto nie ma roweru, a chce się przyłączyć, niech do nas pisze - pożyczymy! ...o 17.00 przyjeżdżamy do Ogrodu Powszechnego, gdzie uroczyście zasadzimy przywiezione rośliny! (nad bezpiecznym przejazdem czuwać będzie Zmiana Organizacji Ruchu)

17.30-19.30 ------ PIERWSZE WARSZTATY W OGRODZIE ------
HISTORIE KUCHENNE, czyli wspólne gotowanie z sąsiadami i opowieści uchodźców związanych ze Strefą WolnoSłową i inicjatywą Czuj czuj
MUZYKA Z ROŚLIN i KAMIENI, czyli warsztaty dla dzieci - zabawy dźwiękowe tym, co można znaleźć w ogrodzie oraz rozmowy o dźwięku, muzyce i poszukiwaniu jej w sobie i świecie, poprowadzi Piotr Dąbrowski,
WARSZTATY MAJSTERKOWANIA dla rodzin z Doktorem Mariuszem, czyli robimy huśtawkę!
FILOZOFIA W OGRODZIE, czyli pierwsze spotkanie z cyklu Ogrodu Pytań Podstawowych, które poprowadzi Tomasz Stawiszyński.

20.00 -- KONCERT WARSAW IMPROVISERS ORCHESTRA ---
Muzycy związani z Warsaw Improvisers Orchestra razem z uczestnikami międzypokoleniowych warsztatów wielokulturowych Strefy WolnoSłowej zagrają wspólny koncert na dobry początek sezonu ogrodowego i letniego tworzenia Praskiej Orkiestry Improwizowanej.
OGRÓD POWSZECHNY to wspólna inicjatywa Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Goethe-Institut i Fundacji Strefa WolnoSłowa. To ogród społecznościowy oraz przestrzeń na działania artystyczne. To miejsce wymiany wiedzy, doświadczeń i umiejętności. Miejsce dyskusji i działania. W Ogrodzie Powszechnym będziemy uprawiać rośliny i uczyć się, jak zmieniać naszą najbliższą okolicę. Jak zazielenić otaczającą nas w mieście betonową kostkę, jak wnieść do naszego otoczenia nie tylko więcej zieleni, ale i jak sprawić, że stanie się ono inspirujące i zachęcające do wspólnych działań sąsiedzkich, do aktywnego życia we wspólnocie, do dbania o ludzi i miejsca w naszym otoczeniu. Ogród Powszechny to propozycja nowej organizacji społecznej, gdzie poziom rozwoju kraju nie jest mierzony czynnikiem PKB, ale na wzór Butanu – wskaźnikiem szczęścia jego mieszkańców, gdzie przestrzeń miejska wpływa na dobre relacje między mieszkańcami, sprzyja rozwojowi myśli i wymianie. Ogród Powszechny będzie przestrzenią, gdzie można kwestionować utarte schematy i sposoby myślenia o funkcjonowaniu dzisiejszego społeczeństwa i gdzie przedstawiane będą alternatywne formy ekonomii, czy polityki miejskiej. Ogród stworzy szansę do rozmowy i eksperymentowania nowych praktyk życia we wspólnocie. Poprzez działania artystyczne i poprzez wspólne tworzenie ogrodu zbudujemy “nową agorę”, gdzie, dzięki wspólnemu uprawianiu roślin, rozmowie i działaniom artystycznym zastanowimy się nad tym, jak miejsce, w którym żyjemy, jego architektura i rozplanowanie przestrzenne wpływają na nasze relacje z otoczeniem, podejście do relacji społecznych, na uczestnictwo w życiu publicznym i życiu wspólnoty sąsiedzkiej. Co chcielibyśmy zmienić w mieście, w debacie publicznej, w organizacji społecznej i jak możemy sami wpłynąć na tę zmianę nawet poprzez małe działania w naszej okolicy? Na te i inne pytania będziemy próbować odpowiedzieć przez najbliższe miesiące na warsztatach, spotkaniach i w trakcie wydarzeń w Ogrodzie Powszechnym.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Współpraca programowa: w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
goethe.de/swietujemy

dodane: 27.04.2016
Cafe Babel – język rosyjski

Cafe Babel - język rosyjski
soboty 18.30

Otwarta lekcja-konwersacja z języka rosyjskiego.
Cafe Babel - język rosyjski to cykliczne, częściowo edukacyjne spotkania, skierowane do wszystkich. Do wszystkich, komu nie jest obojętna kultura rosyjska, kto kiedyś się uczył języka wschodnich sąsiadów albo nie miał w ogóle z nim styczności i pragnie spróbować, kto chce poznać Rosję od strony życiowej, wolnej od polityki i uprzedzeń, spróbować zrozumieć albo i nie, albo kto po prostu chce porozmawiać w języku rosyjskim. Spotkanie poprowadzi Rosjanka, pracująca na co dzień w zawodzie lektora i tłumacza, która z przyjemnością pomoże we wszelkich kwestiach językowych i kulturowych. Zabierajmy swoje bałałajki, czapki-uszatki, niedźwiedzie i давайте говорить по-русски!

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona!

prowadzenie: Olga Vigovskaya

dodane: 27.04.2016
Cafe Babel – język francuski

Cafe Babel - język francuski
soboty 15.00-17.00

Chcesz podszkolić francuski? Interesują Cię inne kultury i zwyczaje? Lubisz poznawać nowych ludzi i dyskutować? Chcesz poznać osoby z francuskojęzycznych krajów Afryki?

Zapraszamy na międzykulturowe spotkania prowadzone na zasadzie "kawiarenki językowej" w kręgu osób francuskojęzycznych. W trakcie spotkań będzie można podszkolić język francuski, ale też pomóc francuskojęzycznym gościom kawiarenki podszkolić język polski. Będzie też można poznać nowe kultury i obyczaje, inne punkty widzenia. Dowiedzieć się, jak się cudzoziemcom i cudzoziemkom żyje w Polsce.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona!

Prowadzenie: Katarzyna Regulska

Wkrótce w ramach Cafe Babel inne grupy językowe: hiszpańska i włoska – zapraszamy!

dodane: 28.03.2016
Warsztaty z majsterkowania

W ramach ogólnopolskiej akcji "Dotknij teatru" zapraszamy do Stołu Powszechnego na warsztaty majsterkowania.
Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu warsztatów majsterkowo-ogrodniczych w ramach powstającego przed teatrem OGRODU POWSZECHNEGO. Warsztat zaczniemy od przygotowania rozsadników, w których wykiełkują rośliny do naszego przyszłego, wspólnego ogrodu. Każda osoba/rodzina, która przyjdzie na zajęcia będzie miała za zadanie przygotować jeden moduł - rozsadnik. Do wyboru będą dwa warianty: stelaż lub skrzynka. W jednym i drugim wariancie będzie można zamontować lub po prostu wstawić opakowania po jogurtach, kefirach itd. wypełnione ziemią i nasionkami. Tak przygotowane moduły - rozsadniki uczestnicy warsztatów zabiorą ze sobą do domu, aby przez cały kwiecień dbać w nich o wschodzące roślinki lub zostawią w Stole Powszechnym, żeby tam czekały na majową inaugurację Ogrodu Powszechnego. Moduły, które przygotujemy na pierwszych warsztatach, posłużą do zbudowania wspólnego kwietnika w maju. Wszystkie rozsadniki połączymy w jedną całość, wedle pomysłu i projektu uczestników warsztatów. Rozsadniki zmienimy wtedy w skrzynki, wypełnimy je ziemią i przesadzimy w nie sadzonki z opakowań po jogurtach. Zbudowanie modułów - rozsadników będzie dla uczestników okazją do prostego majsterkowania i nauki pracy z drewnem / materiałem drewnopochodnym - będziemy ciąć drewno, wiercić, wkręcać wkręty, przybijać. Użyjemy takich narzędzi jak piła, wiertarka, wkrętarka, papier ścierny czy młotek.

Warsztat poprowadzą:

Marcin Jankowski aka "Doktor Mariusz" - absolwent wydziału Socjologii SWPS w Warszawie oraz Zarządzania Międzynarodowego National Cheng Kung University na Tajwanie. W swoim życiu zawodowym był strategiem w agencji reklamowej i specjalistą ds. ekspozycji multimedialnych w firmie zajmującej się realizacją ekspozycji dla muzeów i centrów edukacji. Nietypowe i kreatywne rozwiązania to jego specjalność. Rok temu założył fanpage "Doktor Mariusz" na którym oferował znajomym swoje usługi naprawiania różnych sprzętów. Dziś jest to jego główne zajęcie. Po roku Marcel ma na koncie blisko 2 tysiące facebookowych "like'ów", wywiad w "Wysokich Obcasach" i kalendarz zapełniony zleceniami od rana do wieczora. Jego wrodzona umiejętność przywracania do życia sprzętów które wydawały się być martwe okazała się być sposobem na życie. Wspólnie z Karoliną Więch postanowił jednak "rozszerzyć" działalność i stworzyć profil edukacyjny "Doktora Mariusza". Marcel przyznaje, że wiele usterek do których przyjeżdża to rzeczy bardzo proste. Nieumiejętność naprawienia ich wynika z tego, że nikt nigdy nie uczył nas jak to zrobić. Brakuje nam podstawowej wiedzy na temat ogólnie pojętego majsterkowania.

Karolina Więch - absolwentka kierunku Animacja Społeczno - Kulturowa na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz wydziału Produkcja Filmowa i Telewizyjna w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Dotychczas zajmowała się produkcją filmową, śpiewa i gra w zespole muzycznym, gra w teatrze.

Ilość miejsc na warsztacie ograniczona, prosimy o zgłoszenia na adres mailowy: w.chinowska@strefawolnoslowa.pl.

Projekt realizowany przy wsparciu m.st. Warszawy.

Ogród Powszechny to projekt w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

dodane: 29.10.2015
TEATRALNA MAPA ŚWIATA

TEATRALNA MAPA ŚWIATA
soboty godz. 11:30-13.00
warsztaty twórcze dla dzieci od 4 do 7 lat

Zajęcia realizowane w konwencji podróży do kolejnych państw na mapie świata. Wspólne zabawy będą dotyczyć zarówno kultury danego kraju (muzyki, teatru czy tańca), jego historii, jak i obowiązujących w nim obyczajów czy stereotypów na jego temat. Wspólnie z uczestnikami będziemy poznawać świat poprzez teatr - odkrywając nowe języki, zachowania, zwyczaje i porównując je z naszym własnym podwórkiem.

Celem zajęć jest rozwijanie wyobraźni uczestników poprzez dynamiczne i twórcze zabawy. Formuła łączy edukację i zabawę. Warsztaty stawiają na indywidualny rozwój dzieci poprzez teatralne wyzwania i ćwiczenia, jak i na edukację wielokulturową kształtującą tolerancję wobec ludzi pochodzących z innych kręgów kulturowych i religijnych

Prowadzenie: Weronika Chinowska

Opłata: pojedyncze warsztaty 20 zł (rodzeństwo 35 zł), karnet miesięczny 80 zł

Zapisy na warsztaty: w.chinowska@strefawolnoslowa.pl

dodane: 27.04.2016
TEATRALNA MAPA ŚWIATA

TEATRALNA MAPA ŚWIATA
soboty godz. 11:30-13.00
warsztaty twórcze dla dzieci od 4 do 7 lat

Zajęcia realizowane w konwencji podróży do kolejnych państw na mapie świata. Wspólne zabawy będą dotyczyć zarówno kultury danego kraju (muzyki, teatru czy tańca), jego historii, jak i obowiązujących w nim obyczajów czy stereotypów na jego temat. Wspólnie z uczestnikami będziemy poznawać świat poprzez teatr - odkrywając nowe języki, zachowania, zwyczaje i porównując je z naszym własnym podwórkiem.

Celem zajęć jest rozwijanie wyobraźni uczestników poprzez dynamiczne i twórcze zabawy. Formuła łączy edukację i zabawę. Warsztaty stawiają na indywidualny rozwój dzieci poprzez teatralne wyzwania i ćwiczenia, jak i na edukację wielokulturową kształtującą tolerancję wobec ludzi pochodzących z innych kręgów kulturowych i religijnych

Prowadzenie: Weronika Chinowska

Opłata: pojedyncze warsztaty 20 zł (rodzeństwo 35 zł), karnet miesięczny 80 zł

Zapisy na warsztaty: w.chinowska@strefawolnoslowa.pl

dodane: 18.04.2016
Powszechny Klub Książki w kwietniu

23 kwietnia
godz. 11
"Dzieciństwo Jezusa" Johna M. Coetzee

O książce...
...do tajemniczej krainy przybywa mężczyzna i chłopiec. Nie są spokrewnieni. Czy to Jezus i Józef, którzy trafiają do obozu dla uchodźców? Gdzie tak naprawdę są? Jakie są zasady tego świata? Obaj bohaterowie poznają je stopniowo, a my poznajemy ich.
Z recenzji Justyny Sobolewskiej tygodnik "Polityka":
"Tutaj pisarz wypreparował świat bez pragnień, ale taki, w którym nie chcielibyśmy się znaleźć. Brak pragnień powoduje, że nie tylko nie ma niskich pobudek, ale i nie ma postępu. Za to robotnicy po pracy chodzą na kursy filozoficzne, by dyskutować o istocie krzesła. W tym kraju aparat państwowy jest bardzo silnie rozwinięty, miejscami mamy wrażenie, że trafiliśmy do świata jak z Kafki"

WSTĘP WOLNY

dodane: 17.03.2016
Cafe Babel – język rosyjski

Cafe Babel - język rosyjski
soboty 18.30

Otwarta lekcja-konwersacja z języka rosyjskiego.
Cafe Babel - język rosyjski to cykliczne, częściowo edukacyjne spotkania, skierowane do wszystkich. Do wszystkich, komu nie jest obojętna kultura rosyjska, kto kiedyś się uczył języka wschodnich sąsiadów albo nie miał w ogóle z nim styczności i pragnie spróbować, kto chce poznać Rosję od strony życiowej, wolnej od polityki i uprzedzeń, spróbować zrozumieć albo i nie, albo kto po prostu chce porozmawiać w języku rosyjskim. Spotkanie poprowadzi Rosjanka, pracująca na co dzień w zawodzie lektora i tłumacza, która z przyjemnością pomoże we wszelkich kwestiach językowych i kulturowych. Zabierajmy swoje bałałajki, czapki-uszatki, niedźwiedzie i давайте говорить по-русски!

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona!

prowadzenie: Olga Vigovskaya

dodane: 16.02.2016
POWSZECHNE CZYTANIE DRAMATÓW w kwietniu

2 kwietnia
godz. 17

"Rozmowy uchodźców" Bertolt Brecht
Napisana w 1940 r. sztuka oparta na dialogu dwóch mężczyzn na przymusowej emigracji w Helsinkach. Ich rozmowy chwytają rzeczywistość tak bliską naszej - narastających konfliktów, kryzysów i wojny. Himalaje lewicowego pisania dla teatru!
WSTĘP WOLNY

16 kwietnia
godz. 17

"Kiedy przestaje padać deszcz" Andrew Bovell
Zaskakujące artystyczne zmierzenie się ze zmianami klimatycznymi. Akcja sztuki dzieje się pomiędzy rokiem 1959, a 2039.
WSTĘP WOLNY

30 kwietnia
godz. 17

"Męczeństwo" Marius von Mayenburg
Sztuka o fundamentalizmie. Katolickim. Nastolatek na każdym kroku cytuje Biblie i sprawia co raz poważniejsze "problemy wychowawcze", wieszcząc uczniom i nauczycielom męki piekielne.
WSTĘP WOLNY

dodane: 11.11.2015
Planszówki i rodzinne śniadania z Ludoteką Roszadą

PLANSZÓWKI I RODZINNE ŚNIADANIA Z LUDOTEKĄ ROSZADĄ
Niedziela, godz. 11.30 - 13.30
Ludoteka Roszada to integracja polsko-migrancka przy stole z grami. W Stole Powszechnym zapraszamy do znalezienia swojej ulubionej gry z pomocą Noego Nitot, który z ogromnym plecakiem pełnym pudełek z planszami, kartami, kostkami rozbija tymczasowe obozowiska w warszawskich muzeach i kawiarniach, ustanawiając nowe relacje międzyludzkie i przyjaźnie.

wstęp wolny
bufet śniadaniowy 20 zł

dodane: 06.04.2016
forum NGO – Uchodźcy i migranci w Polsce

11 i 12 kwietnia w Stole Powszechnym odbędzie się forum Uchodźcy i migranci w Polsce organizowane w ramach projektu: Obywatele dla Demokracji. Forum poświęcone zostanie tematyce migracji i uchodźców, a w szczególności integracji osób obcego pochodzenia z lokalnymi społecznościami.

Wydarzenie skierowane będzie przede wszystkim do organizacji pozarządowych, które zajmują się pracą na rzecz migrantów i uchodźców i stanie się przestrzenią do rozmowy i wymiany doświadczeń – miejscem, w którym uczestnicy będą mogli wspólnie poszukać rozwiązań problemów, z którymi się zmagają.

dodane: 04.04.2016
Reportażowy klub książki

9 kwietnia godz. 11.00
"Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie" Paweł Smoleński

"Każdy słyszał kiedyś o Kurdach, ale czy wiemy o nich coś, co wymykałoby się stereotypom powielanym przez telewizyjne migawki?". Tym razem porozmawiamy o nowej książce Pawła Smoleńskiego "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie".

dodane: 18.03.2016
Powszechny Klub Książki w marcu

Sobota 19 marca godz. 11.00
"Szczygieł" Donna Tartt

Donna Tartt pisze książki pokaźnych rozmiarów i zajmuje jej to nawet dziesięć lat, ale warto czekać jeśli ktoś już ją poznał i koniecznie trzeba się zaznajomić jak ktoś jeszcze nie zna. Powszechny Klub Książki służy motywacją - czytamy jej "Szczygła", książkę sporą, ale narracja jest jak fala dla surfera, jak dobrze się ustawisz, nawet nie zauważysz, że dobiłeś do brzegu, do końca tego poruszającego dzieła o niespodziewanie osieroconym chłopcu.

Tak pisał o "Szczygle" Jerzy Jarniewicz w Gazecie Wyborczej:
Wzorcem dla tego typu pisarstwa pozostaje realistyczna powieść XIX-wieczna. W "Szczygle" historię swojego życia opowiada nam główny bohater. Można wyjąć dowolny fragment z drugiej części książki, w której ma on dwadzieścia kilka lat, i zestawić z fragmentami części pierwszej, w której jest kilkanaście lat młodszy, a bezkolizyjnie się ze sobą stopią. Ten sam niezmienny głos mówi do nas przez 800 stron.

dodane: 08.02.2016
POWSZECHNE CZYTANIE DRAMATÓW w marcu

5 marca
godz. 17
"Dziób w dziób" Malina Prześluga
Sztuka o gołębiach, ale o ludziach. Bajka? Tak, ale niezwykle napisana, zabawna i z ironią analizująca relacje miejskie na przykładzie ptaków walczących o przetrwanie.
WSTĘP WOLNY!

19 marca
godz. 17
"Jesień poddanych" Nino Haratischwili
Gruziński dramat o trzech służących w domu bez pani i pana. Państwo zniknęli, więc rządzi służba, popadając w nieustanne w konflikty i wyładowując frustracje hierarchicznie - najbardziej dostaje się tej najmłodszej, która jest uchodźczynią.
WSTĘP WOLNY

dodane: 09.03.2016
Reportażowy klub książki

12 marca godz. 11.00
"El Negro i ja" Frank Westerman
"To reporterska próba odtworzenia życia tzw. buszmena z Banyoles
- zmumifikowanego, wypchanego człowieka, który był wystawiany publicznie aż do lat 90. XX wieku jako eksponat muzealny. Frank Westerman, holenderski reporter, próbuje przywrócić buszmenowi z Banyoles jego ludzką godność, jednocześnie stawiając pytania o istotę rasizmu."

dodane: 07.12.2015
„Słyszę jak tłuką kieliszki od szampana” – nowy spektakl-kolacja!

Słyszę jak się śmieją, bawią, słyszę, jak śpiewają, jak żyją, jak chodzą do pracy. Słyszę jak drogi alkohol wylewa się na podłogę, słyszę stukanie obcasów o parkiet, słyszę, jak odliczają, słyszę jak czekają. Słyszę, jak rozmawiają, krzyczą, szepczą, słyszę, ale nie rozumiem, co mówią.

Nowy spektakl fundacji Strefa WolnoSłowa!

„Słyszę jak tłuką kieliszki od szampana I”
spektakl-kolacja: Stół Powszechny 20, 21 grudnia godz. 19.00
bilety: 25 zł – rezerwacje: w.chinowska@strefawolnoslowa.pl

„Słyszę jak tłuką kieliszki od szampana II”
spektakl: Areszt Śledczy Warszawa-Służewiec 12 grudnia godz. 14
wstęp wolny na podstawie wejściówek – rezerwacje: w.chinowska@strefawolnoslowa.pl

Nowy spektakl fundacji Strefa WolnoSłowa jest efektem warsztatów teatralnych, muzycznych i wizualnych odbywających się na jesieni 2015 roku w Stole Powszechnym – nowej przestrzeni warsztatowej fundacji. Praca warsztatowa inspirowana była “Emigrantami” Mrożka i zorganizowana z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w ramach projektu “Przenikanie” realizowanego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sponsor: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Organizator: Fundacja Strefa WolnoSłowa
Patroni medialni: Dwójka PR, TVP Warszawa, Gazeta Stołeczna, Co jest grane, Wyborcza.pl, Metro Cafe

dodane: 04.01.2016
POWSZECHNY KLUB KSIĄŻKI

Sobota 30 stycznia godz. 11.00
"W albo wspomnienie z dzieciństwa" George'a Pereca
„W albo wspomnienie dzieciństwa” możemy wywnioskować, że znajdziemy w środku alternatywne historie albo różne interpretacje tej samej historii. I, co ciekawe, oba te tropy możemy uznać za uzasadnione. W tym mocno autobiograficznym tekście Pereca poznajemy dwie pozornie nie związane ze sobą opowieści: przeplatają się tu ze sobą opowieść o wyspie nazywanej po prostu „W” oraz próba rekonstrukcji wspomnień dokonywana przez Gasparda Wincklera. Historia Gasparda, który dostaje zagadkowy list z prośbą o spotkanie i poznaje historię chłopca, którego tożsamość otrzymał po dezercji z francuskiej armii, przerywana jest opisem wyspy, na której panuje kult sportu. Pozornie osobne wątki po wybrzmieniu ostatniego zdania stają się nierozerwalne i jako całość wybrzmiewają wszystkimi pytaniami, jakie tylko może sprowokować poruszany temat tożsamości, pamięci, przeszłości, dzieciństwa, wspomnień, historii, niemocy, okrucieństwa, człowieczeństwa.

Kolejne spotkanie Powszechnego Klubu Książki 11 lutego.
"Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" Dawida Foster Wallace'a

dodane: 08.02.2016
Reportażowy klub książki w lutym

13 lutego godz. 11.00
"Bóg zapłać" Wojciech Tochman
Tym razem nie sięgamy po nowość, ale po książkę wydaną w 2010 r. "Bóg zapłać" to nie tylko złożony obraz polskiej religijności, ale przede wszystkim sonda zapuszczona w głąb naszej mentalności" - opisuje reportaż wydawnictwo Czarne. Książkę wybraliśmy wspólnie na ostatnim spotkaniu, co może się wydawać zaskakujące, trochę jako kontynuację wątków z "Egiptu" Piotra Kalwasa:)

dodane: 12.02.2016
„Cohousing – przyszłość starzejących się miast?” – wykład dr inż. arch. Agnieszki Labus

„Cohousing – przyszłość starzejących się miast?”

dr inż. arch. Agnieszka Labus

Wykład dr inż. arch. Agnieszki Labus i dyskusja odbędą się 16 lutego (wtorek)
2016 r., w g. 17:30-19:30 w Stole Powszechnym w przestrzeni Fundacji Strefa WolnoSłowa w Teatrze Powszechnym, ul. Zamoyskiego 20, Warszawa. Prowadzenie: Joanna Erbel.

Prosimy o potwierdzenie udziału na adres: erbel@fundacjablisko.pl

Opis wykładu: Starzenie się społeczeństwa jest jednym z priorytetowych wyzwań XXI wieku i dotyczy wielu państw europejskich, regionów i miast. Wzrost liczby osób starszych w społeczeństwie wpływa na zmianę myślenia o wielu obszarach życia ludzkiego, w tym o polityce mieszkaniowej.

Wyzwanie to należy traktować jako szansę na pozytywne zmiany w strukturze naszych miast, które mogą przyczynić się do powstania innowacyjnych rozwiązań w zakresie poszukiwania alternatywnych form mieszkalnictwa dla wzrastającej populacji osób starszych. Naszym celem powinno być zapewnienie im jak najlepszej jakości życia i jak najdłuższej niezależności. Jedną z takich form zamieszkania jest cohousing senioralny, odpowiedź na tak ważne wyzwania XXI wieku jak: walka z samotnością seniorek i seniorów, obniżenie kosztów opieki medycznej i społecznej, integracja społeczna, itp.

W wielu krajach europejskich rośnie zainteresowanie cohousingiem senioralnym, skierowanym głównie do pokolenia „baby boomers-ów”, którzy szukają alternatywnych sposobów zamieszkania. Osoby z tej grupy często żyją samotnie i odrzucają konwencjonalne formy mieszkalnictwa dla osób starszych takie jak domy pomocy społecznej czy domy seniora.

Wykład będzie dotyczył poszukiwania odpowiedzi na generalne pytania dotyczące cohousingu:
1) co to jest cohousing,
2) jakie są jego typy i modele,
3) jakie komponenty składają się na proces inwestycyjny oraz zarządzanie. Kluczową osią dyskusji będą jednak potrzeby seniorek i seniorów.

Nasza gościni przedstawi także swoją relację z pobytu w kilku grupach cohousingowych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych oraz wyniki własnych badań. Na zakończenie wykładu zastanowimy się czy cohousing ma szansę zaistnieć w Polsce? W wielu krajach europejskich ten typ zabudowy stanowi cenioną i przyszłościową niszę na rynku mieszkaniowym - szczególnie w zakresie senioralnej polityki mieszkaniowej.

dr inż. arch. Agnieszka Labus – architektka i urbanistka, adiunkt naukowy w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zajmuje się zagadnieniami „miasta sprawiedliwego”, czerpiąc inspirację do badań z życia codziennego. Jest idealistką i altruistką, która poprzez swoje badania i działania chciałaby ulepszyć środowisko miejskie i uczynić go bardziej przyjaznym wszystkim mieszkańcom, realizując koncepcję “miasta sprawiedliwego”. Jej dotychczasowe badania dotyczyły starzenia się społeczeństwa w kontekście odnowy miast. Jest autorką książki pt. „Starzejące się społeczeństwa europejskie XXI wieku w koncepcjach odnowy miejskiej”, za którą m.in. została nagrodzona “Nagrodą Naukową Polityki 2014” w kategorii Nauk Humanistycznych.

Aktualnie prowadzi badania nad alternatywnymi sposobami zamieszkania dla osób starszych tj. cohousingiem senioralnym, włączając perspektywę płci kulturowej do swoich analiz. Projekt pt. “Cohousing senioralny w perspektywie płci kulturowej” jest efektem odbytego 3-miesięcznego stażu naukowego na Uniwersytecie Westminster w Londynie w ramach sieci COST. Jest także absolwentką ministerialnego program TOP 500 Innovators, największego rządowego programu wspierania innowacyjności w nauce w ramach, którego miała okazję odbyć ponad 2-miesięczny staż szkoleniowy na najlepszym publicznym uniwersytecie na świecie – Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley (Academic Ranking of World Universities).

Seminarium jest pierwszym z cyklu spotkań pt. „Polityka mieszkaniowa w XXI w. Dobre praktyki dla polskich miast” realizowanych przez Fundację Blisko. Celem cyklu jest pokazanie alternatyw mieszkaniowych, które mogą zostać wdrożone przez polskie samorządy. Spotkania są dedykowane dla miejskich działaczy i działaczek zajmujących się polityką miejską, a szczególnie polityką mieszkaniową, organizacji pozarządowych, samorządów. Aby zagwarantować wielosektorowe podejście organizujemy je we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi oraz grupami nieformalnymi. Cykl będzie prowadził do wymiany doświadczeń. Powstanie biblioteka tekstów dotyczących omawianych problemów, która będzie dostępna na stronie: fundacjablisko.pl.

Autorka cyklu: Joanna Erbel

Zapraszamy!

dodane: 30.10.2015
„To jest Europa? „

Zapraszamy na spektakl-kolację "To jest Europa?" 21 lutego o godz. 20.00 do Stołu Powszechnego.

Spektakle-kolacje Strefy WolnoSłowej przy Stole Powszechnym nawiązywać będą do najlepszych tradycji południowoamerykańskiego teatru wspólnotowego, angażując do udziału zarówno profesjonalnych artystów, jak i amatorów, a inspiracje czerpiąc z literatury pięknej, literatury faktu, prawdziwych historii uczestników działań Strefy WolnoSłowej oraz palących problemów naszej współczesności.

Pierwszy spektakl-kolacja "To jest Europa?" to historia życia i podróży Jana Nawazi, Afgańczyka uciekającego od wojny, aktora-amatora, z którym Strefa WolnoSłowa przeprowadziła cykl wywiadów. Jan jest Hazarem, zmuszony został do wyjazdu z kraju w 2000 roku. Po siedmioletniej odysei, w czasie której, z pomocą przemytników ludzi, podróżował pieszo przez góry, ukrywał się na pakach ciężarówek, przemierzył morze, a po drodze chwytał się przypadkowych prac, aby zarobić na dalszą przeprawę, dotarł do Europy. Dziś pracuje w założonej przez siebie pizzerii "Kabulogna" we Włoszech, w Bolonii.

Jego podróż z ogarniętego wojną Afganistanu, przez Pakistan, Turcję i Grecję stała się inspiracją dla wielokulturowej grupy Strefy WolnoSłowej do stworzenia spektaklu będącego opowieścią o podróży uchodźczej do Europy, o desperackiej przeprawie, której motorem napędzającym jest ucieczka od wojny i marzenie o lepszym życiu w "krainie wiecznej szczęśliwości" - Europie.

Strefa WolnoSłowa, we współpracy z Rayem Dickatym i Piotrem Dąbrowskim z Warsaw Improvisers Orchestra, przygotowała kolację-spektakl, gdzie prawdziwe historie uchodźców przeplatają się z “Kandydem, czyli optymizmem” Woltera, stającym się ramą teatralnej opowieści.

Premiera spektaklu odbyła się 24 października 2015 roku w Stole Powszechnym.

Reżyseria: Alicja Borkowska
Tekst: Tomasz Gromadka
Występują: Mamadou Ba „Goo”, Ivan Diaz, Anna Fiszer,  Viera Hres, Viktoria Ivanova, Elżbieta Jankowska, Patryk Kołakowski, Szymon Noga, Mohamed Oujaa, Alessandro Palumbo, Jose Luis Serrano, Bartłomiej Smoleński, Małgorzata Sokołowska, Inga Shemaeva, Angelika Szkołuda, Mikołaj Szymański, Joanna Szyndler, Zuzanna Śmiechowska, Marina Tsedronska, Swietłana Zawadzka.
Muzyka: Ray Dickaty i Piotr Dąbrowski
Wizualizacje wideo: Maria Porzyc
Szef kuchni, twórca menu: Prosper Panasiuk
Asystentki produkcji: Weronika Chinowska,  Magdalena Duszyńska-Łysak
Obsługa: Ganna Legutko

Bilety: 50 zł (spektakl+kolacja) w sprzedaży w Stole Powszechnym

Rezerwacje: w.chinowska@strefawolnoslowa.pl

dodane: 08.11.2015
Powszechny Klub Książki

28 listopada, godz. 11.00 – czytamy “Uległość” Michela Houellebecka

Przed wyborami w 2022 roku życie Françoisa wyglądało diametralnie inaczej. Jest docenionym specjalistą od twórczości Jorisa-Karla Huysmansa, wykłada na Sorbonie. Życie upływa mu raczej monotonnie – pisze kolejne artykuły, prowadzi zajęcia na uczelni. Tę monotonię przerywają czasami przelotne romanse, w które się wdaje. Wszystko zmienia się, gdy wybory prezydenckie wygrywa Mohammed Ben Abbes – kandydat Bractwa Muzułmańskiego. François nagle znajduje się w obcej mu rzeczywistości, do której jest zmuszony się przystosować.

Michel Houellebecq, jeden z najbardziej znanych i najbardziej kontrowersyjnych pisarzy na świecie i tym razem zaskakuje. Ten, według niektórych, skandalista i prowokator, dla innych - wrażliwy twórca i pisarz kultowy - ponownie trafnie ujmuje w słowa to, co trapi dzisiejszy świat.

7 stycznia 2015 roku we Francji miała miejsce premiera książki „Soumission”, czyli „Uległość”, która była krytykowana jeszcze przed publikacją za uczestniczenie w tworzeniu klimatu islamofobii. Data jej premiery zbiegła się w czasie z zamachem na redakcję Charlie Hebdo w Paryżu. W zamachu tym zginął przyjaciel Houellebecqa, ekonomista Bernard Maris, który opublikował kilka miesięcy wcześniej esej „Houellebecq économiste”.

wstęp wolny

pierniki 2
dodane: 17.12.2015
Rodzinne ozdabianie pierników

W najbliższą sobotę o godzinie 11.30 zapraszamy do Stołu Powszechnego na wielokulturowe ozdabianie pierników pochodzących z różnych części świata. Będzie można dowiedzieć się czym różnią się norymberskie Lebkuchen od polskich katarzynek i jak smakują szwedzkie pepparkakor. Zapraszamy całe rodziny!
Wstęp: 15 PLN

dodane: 04.01.2016
POWSZECHNE CZYTANIE DRAMATÓW

6 lutego o godz. 17
"Rozmowy astronautów" Felici Zeller
Współczesna sztuka o komiczno-agresywnych relacjach pomiędzy zamożnymi, niemieckimi paniami domu, a ich prekariacką siłą roboczą - nianiami, gosposiami i sprzątaczkami ze wschodu Europy, tak społeczno-ekonomicznie odległymi od zachodniej klasy średniej, że jakby były z kosmosu..
WSTĘP WOLNY

20 lutego godz. 17
"Medea na Manhattanie" Dea Loher
Medea i Jazon, tym razem nie w starożytności, ale w Nowym Jorku jako uchodźcy uciekający od wojny w poszukiwaniu lepszego świata. Życie migranta w USA okaże się dla nich jednak równie brutalne co rzeczywistość wojny.

dodane: 04.01.2016
REPORTAŻOWY KLUB KSIĄŻKI

Na najbliższym spotkaniu czytamy:
"Egipt: Haram Halal" Piotra Ibrahima Kalwasa 16 stycznia o godz. 11.00

dodane: 08.11.2015
Powszechne Czytanie Dramatów

05 grudnia
godz. 17.00
"Ciemny, kuszący świat" Handla Klausa
To austriacki dramat o gadatliwym najemcy mieszkania, lokatorce, która się wyprowadza z Europy, żeby dołączyć do Lekarzy bez Granic i jej matce, toksycznej kobiecie nauki, która wprowadza się zamiast córki.

Lara
dodane: 07.12.2015
„Wszystkie wojny Lary” Wojciecha Jagielskiego

REPORTAŻOWY KLUB KSIĄŻKI

Sobota 12 grudnia o godzinie 11.00
WSTĘP WOLNY
Bufet śniadaniowy w cenie 20 zł

Tym razem rozmawiać będziemy o "Wszystkich wojnach Lary" Wojciecha Jagielskiego.
Wydawnictwo pisze o książce tak: "Opowieści słuchamy z ust Lary. Jej synowie, gruzińscy Czeczeni, ruszają do Polski. Tutaj Szamil i Raszid zostają Europejczykami. Potem wyjeżdżają dalej na Zachód, gdzie zakładają rodziny. Po latach europejski raj zaczyna ich jednak przerażać obcością i duchową pustką. Wciąga ich święta wojna – wojna o wartości ich zdaniem największe. Tak trafiają do Syrii…
Lara wciąż walczy o to, by wrócili do domu."

dodane: 29.10.2015
Reportażowy klub książki

REPORTAŻOWY KLUB KSIĄŻKI STREFY WOLNOSŁOWEJ
14 listopada, godz. 11.00

Na pierwszym spotkaniu 14 listopada porozmawiamy o książce “Wielki przypływ” Jarosława Mikołajewskiego, następne spotkanie w połowie grudnia – będziemy dyskutować o “Wszystkich wojnach Lary” Wojciecha Jagielskiego.

Lampedusa. Włoska wyspa, choć bliżej stąd do Afryki niż do Włoch. Dwadzieścia kilometrów kwadratowych lądu na Morzu Śródziemnym. Najwyższe wzniesienie: sto trzydzieści trzy metry. Drzew prawie nie ma. Ptaki tylko przelatują nad wyspą: jesienią z Europy do Afryki, wiosną - z powrotem. Żyją tu żółwie, króliki i ogromne psy. Oraz sześć tysięcy czterystu Lampedusańczyków, przez których życie przewinęło się około ośmiuset tysięcy uchodźców uciekających przed wojną i ubóstwem. Ich łódki rozbijają się u wybrzeży Lampedusy. Morze wyrzuca na plaże buty, puszki z jedzeniem, dziecięce zabawki... Książka Jarosława Mikołajewskiego to opowieść o wyspie i jej mieszkańcach - lekarzu, księdzu, miejscowym artyście, opiekunce żółwi, profesorze, który kopiuje obrazy Caravaggia - którzy na co dzień obcują z tragedią ludzi przychodzących z morza. Mikołajewski - poeta i znawca kultury włoskiej - z czułością i delikatnością kreśli reporterski portret wyspy - przedsionka Ziemi Obiecanej uchodźców. Lampedusa jest kroplą: skupiona jest w niej jak w soczewce współczesna Europa i problemy, z kórymi musi się zmierzyć. Wszyscy dziś jesteśmy Lampedusańczykami.

Fragment książki:
...mówię wiernym, że najpoważniejszą przyczyną życiowej stagnacji jest czekać na tę właściwą, dobrą okazję do prawdy i odwagi. Powtarzanie sobie, że „mamy oczekiwać innego”. Każda chwila jest tą okazją, innej może nie będzie. Ta chwila jest okazją jedyną: to, że miliony uchodźców widzą Europę, w tym Lampedusę, jako krainę dobrobytu, pokoju i wolności. I to w tej chwili musisz zmierzyć się z tym wyobrażeniem, jakie mają o tobie.

wstęp wolny

dodane: 01.02.2016
Stwórz z nami Ogród Powszechny

13 i 14 lutego 2016 w Stole Powszechnym – przestrzeni warsztatowej w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie-odbędą się bezpłatne warsztaty z zakładania ogrodu sąsiedzkiego. Poprowadzą je Elizabeth Calderón Lüning i Marco Clausen - pomysłodawcy Prinzessinengarten czyli Społecznego Ogrodu Księżniczek w Berlinie.

Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby zainteresowane włączeniem się do współtworzenia wraz z Teatrem Powszechnym, Goethe-Institut i Fundacją Strefa WolnoSłowa zielonej przestrzeni wokół teatru, która wiosną i latem zostanie wykorzystana do działań społeczno-kulturalno-ekologicznych.

Ogrody miejskie to popularne w krajach zachodnich „alternatywne”, ogólnodostępne tereny zielone tworzone przez mieszkańców. Umożliwiają one społecznościom lokalnym uprawę warzyw i roślin, są miejscami spotkań promującymi zdrowy i ekologiczny tryb życia. Ogrody wspólnotowe to także przestrzeń przeznaczona na warsztaty, działania kulturalne, sportowe i projekty artystyczne.
Celem dwudniowych warsztatów będzie wypracowanie koncepcji ogrodu miejskiego, który rozpocznie swoją działalność przed Teatrem Powszechnym w połowie maja 2016.
Do udziału w warsztatach zapraszamy społeczność lokalną Pragi Południe, seniorów, migrantów, animatorów kultury, przedstawicieli kooperatyw spożywczych i aktywistów miejskich. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.
Warsztaty odbywają się w dniach:
- 13 lutego (sobota), godz. 11.00-18.00
- 14 lutego (niedziela), godz. 11.00-16.00
BRAK WOLNYCH MIEJSC!
UWAGA: Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim

Prowadzący warsztaty

Marco Clausen- z wykształcenia historyk, współzałożyciel spółki Nomadisch grün oraz Ogrodu Księżniczek w Berlinie. Organizuje wydarzenia, seminaria, warsztaty, międzynarodowe projekty wymiany, działania promocyjne dot. tematyki rozwoju miasta w kontekście takich zagadnień, jak miasto i żywienie, partycypacja młodzieży, miejskie rolnictwo, miejskie i wiejskie wspólnoty. Angażuje się w projekty na styku inicjatyw oddolnych, polityki, sztuki i nauki. Współwydawca, autor i fotograf publikacji „Prinzessinnengarten. Anders gärtnern in der Stadt ” („Ogród Księżniczek. Inne ogrodnictwo w mieście”). Współtwórca tzw. Manifestu Miejskiego Ogrodnictwa (Urban Gardening Manifest).

Elizabeth Calderón Lüning – z wykształcenia politolożka, prowadziła badania nt. społeczeństwa obywatelskiego i modeli finansowania. Wpółzałożycielka stowarzyszenia common groundse.V.oraz Prinzessinnengarten. Współorganizatorka projektu „Akademii sąsiedzkiej“ (2015) w Ogrodzie Księżniczek. Prowadzi szkoleniadotyczące zakładania miejskich ogrodów w nietypowych przestrzeniach. Propaguje ideę wspólnotowych ogrodów i innych inicjatyw służących rozwojowi partycypacyjnych struktur organizacyjnych.
Stowarzyszenie common groundse.V.promuje politykęsamowystarczającego rozwoju miasta, nowych relacji pomiędzy aglomeracjami miejskimi i wiejskimi, przyszłości żywienia. Stowarzyszeniedziała lokalnie i partycypacyjnie, wspiera, doradza, współuczestniczy w tworzeniu efektywnych społeczno-ekologicznych obszarów działań jak i praktyk codziennych.

http://prinzessinnengarten.net/about/

Organizatorzy: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Biuro Kultury m.st. Warszawy, Goethe-Institut, Fundacja Strefa WolnoSłowa

dodane: 19.01.2016
Śniadanie z twórcami spektaklu „Juliusz Cezar”

W niedzielę 24 stycznia o godzinie 12.00 zapraszamy do Stołu Powszechnego na spotkanie przy śniadaniu z reżyserką i aktorami nowej premiery "Juliusz Cezar" Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.
Cena śniadania 20 zł
MENU
Hummus
+ pieczywo
Pasta z czerwonej fasoli
+pieczywo
Tartaletki z serem camembert i żurawiną / szpinakiem i pieczarkami
Sałatka
Pasztet z batatów i cieciorki
Bułeczki cynamonowe
Rogaliki z konfiturą

dodane: 29.10.2015
WARSZTATY MUZYCZNE – w ramach projektu „Przenikanie”

WARSZTATY MUZYCZNE
poniedziałki godz. 18.30-21.00

W ramach warsztatów stworzone zostaną międzypokoleniowe i wielokulturowe grupy muzyczne. Warsztaty otwarte będą w każdym cyklu warsztatowym dla 20 osób, zarówno dla tych, którzy posiadają własne instrumenty oraz przygotowanie muzyczne, jak i dla amatorów, zainteresowanych poznaniem podstaw kompozycji, eksperymentami z dźwiękiem czy głosem. W ramach zajęć uczestnicy poznają podstawy improwizacji muzycznej, w której dźwięki tradycyjnych instrumentów przeplatać się będą z dźwiękami przestrzeni miejskiej, głosami, muzyką nieinstrumentalną. Pierwsza część warsztatów poświęcona będzie integracji grupy, improwizacji z instrumentami, dźwiękami tworzonymi przy pomocy przedmiotów codziennego użytku oraz ćwiczeniom z wykorzystaniem śpiewu i głosu. Druga część warsztatów to tworzenie konkretnych form muzycznych i dźwiękowych inspirowanych tematami poszczególnych cykli tematycznych. Grupa warsztatowa w porozumieniu z innymi grupami twórczymi projektu, pod okiem profesjonalnych artystów prowadzących warsztaty oraz we współpracy z Warsaw Improvisers Orchestra stworzy oprawę muzyczną spektaklu końcowego, wykorzystując zdobytą wiedzę i dźwięki zebrane podczas warsztatów.

Prowadzenie: Ray Dickaty i Warsaw Improvisers Orchestra

dodane: 29.10.2015
WARSZTATY WIZUALNE – w ramach projektu „Przenikanie”

WARSZTATY WIZUALNE
środy, godz. 18.30-21.00

Warsztaty przeznaczone będą w każdym cyklu dla osób interesujących się sztukami wizualnymi oraz teatrem, dla około 20-osobowej wielokulturowej i międzypokoleniowej grupy, która pod okiem artystów wizualnych stworzy oprawę multimedialną do kolejnych spektakli-kolacji przy Stole Powszechnym, który na czas przedstawień stanie się ekranem do projekcji wideo. Uczestnicy warsztatów będą uczyli się dobierać najlepsze i najbardziej efektywne narzędzia do realizacji swoich i wspólnych pomysłów, wykorzystując elementy animacji poklatkowej, dokumentu, wideoartu. Stworzone materiały wizualne wykorzystane zostaną jako integralna część spektaklu-kolacji przy Powszechnym Stole, wyświetlane będą dzięki odpowiedniej technologi na Stole Powszechnym, jak również w całej przestrzeni, na ciałach aktorów, tancerzy, muzyków. Tworzenie materiałów wizualnych do spektaklu końcowego umożliwi uczestnikom poznanie podstaw montażu, animacji oraz specyfiki konstrukcji scenografii multimedialnej. Projekcje teatralne powinny współgrać z muzyką, scenografią, choreografią oraz wizją reżyserską. Mają one towarzyszyć scenom i rozwijać tematykę spektaklu. Tego typu praca wymaga od artysty otwartości i umiejętności komunikowania się ze współtwórcami reprezentującymi pozostałe dziedziny. Wszystko to sprawia, że teatr to szczególny poligon doświadczalny dla artysty wizualnego. Zagadnieniami poruszanymi na warsztatach będą m.in.: dobieranie najlepszych, najbardziej efektywnych narzędzi do realizacji własnych i wspólnych pomysłów; zapoznawanie się ze sposobami obróbki obrazu pod kątem projekcji (przygotowanie techniczne i formalne); analiza dramaturgii spektaklu pod kątem przygotowywanych projekcji.

Prowadzenie: Maria Porzyc

dodane: 29.10.2015
WIELOKULTUROWE warsztaty twórcze

WIELOKULTUROWE warsztaty twórcze
środy godz. 17.00-18.30

„Jaka jest różnica między podróżnikiem a migrantem?”, „Po co ludzie podróżują?”, „Czy można podróżować bez biletu?”, „Kto to jest uchodźca?”, „Co to są granice i jak można je przekraczać” „Czym jest różnorodność?” - odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas cotygodniowych warsztatów teatralnych z edukacji wielokulturowej. Dzięki prostym grom i zabawom teatralnym najmłodsi rozbudzą swoją kreatywność, a wielokulturowa tematyka zajęć zwiększy otwartość na świat, zbuduje postawę wyrozumiałości i tolerancji, sympatii wobec drugiego człowieka, a także podsyci ciekawość świata i innych kultur. Warsztaty opierać się będą na zabawie, improwizacji teatralnej, eksperymentach z dźwiękiem oraz pracy z przedmiotem. Do udziału w spotkaniach zapraszamy dzieci w wieku od 8 do 11 lat.

Prowadzenie: Weronika Chinowska

Opłata: pojedyncze warsztaty 25 zł, karnet miesięczny 80 zł
Zapisy na warsztaty mailowo w.chinowska@strefawolnoslowa.pl lub telefonicznie 607 943 147

dodane: 02.10.2015
Nowa sala do warsztatów, zobacz film!

Sed vel turpis tempor odio rhoncus pulvinar ac et libero. Nunc ipsum neque, tempus vel sollicitudin id, pulvinar eget magna. Ut mollis magna nec elementum mattis. Phasellus sed lectus venenatis, dapibus nisl vitae, eleifend ex.

Suspendisse sagittis nisl porttitor eleifend luctus. Aenean luctus vulputate facilisis. Sed eget tellus orci.

Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Ut vel ornare ante. Phasellus aliquet diam nec facilisis venenatis. Sed gravida, risus ut auctor luctus, mi tellus dignissim ipsum, ut efficitur sem quam non nisi.

dodane: 02.10.2015
Relacja z warsztatów

Sed vel turpis tempor odio rhoncus pulvinar ac et libero. Nunc ipsum neque, tempus vel sollicitudin id, pulvinar eget magna. Ut mollis magna nec elementum mattis. Phasellus sed lectus venenatis, dapibus nisl vitae, eleifend ex. Suspendisse sagittis nisl porttitor eleifend luctus. Aenean luctus vulputate facilisis. Sed eget tellus orci. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Ut vel ornare ante. Phasellus aliquet diam nec facilisis venenatis. Sed gravida, risus ut auctor luctus, mi tellus dignissim ipsum, ut efficitur sem quam non nisi.

Cras eu libero et risus mattis fermentum ut a nisi. Vestibulum dui nunc, accumsan non scelerisque eget, fermentum sed dui. Pellentesque suscipit tincidunt risus vel malesuada.

dodane: 02.10.2015
Zapraszamy na pierwsze warsztaty

Sed vel turpis tempor odio rhoncus pulvinar ac et libero. Nunc ipsum neque, tempus vel sollicitudin id, pulvinar eget magna. Ut mollis magna nec elementum mattis. Phasellus sed lectus venenatis, dapibus nisl vitae, eleifend ex. Suspendisse sagittis nisl porttitor eleifend luctus. Aenean luctus vulputate facilisis. Sed eget tellus orci. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Ut vel ornare ante. Phasellus aliquet diam nec facilisis venenatis. Sed gravida, risus ut auctor luctus, mi tellus dignissim ipsum, ut efficitur sem quam non nisi. Cras eu libero et risus mattis fermentum ut a nisi. Vestibulum dui nunc, accumsan non scelerisque eget, fermentum sed dui. Pellentesque suscipit tincidunt risus vel malesuada.
Nulla gravida justo id mi aliquam, mattis sagittis neque viverra. Nullam at vestibulum sapien. Pellentesque ac mattis dolor. Ut ut nibh non lacus viverra imperdiet. Donec placerat ultrices ligula dictum bibendum. Sed sit amet ante a purus convallis fringilla. Phasellus volutpat enim neque, quis semper velit elementum in.