sp_czytanie6

Spotkania / wspólne czytania

DLA NAJ-
MŁODSZYCH

Zapraszamy na wspólne czytanie przy Stole Powszechnym! Będziemy czytać nowe dramaty polskie i światowe, dzieła pisarzy mało znanych w Polsce, a uznanych za jej granicami, dramatopisarzy z różnych szerokości geograficznych i kręgów kulturowych. Będziemy dyskutować, dociekać, zastanawiać się, odkrywać.

15940628_1319408881458212_1543374705610229217_n
dodane: 10.01.2017
Czytania dramatów z aktorami Teatru Powszechnego

godz. 17.00

Nowa odsłona wspólnego czytania dramatów z podziałem na role i głosy z udziałem aktorów Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera. W sobotę przeczytamy węgierską sztukę "Tata, czyli anatomia morderstwa" razem z Karoliną Adamczyk-Oleszczuk. Autor dramatu Csaba Mikó pokazuje historię spotkania zaręczynowego z trzech punktów widzenia, odkrywając groteskowe i niepokojące sekrety rodzinne

dodane: 18.11.2016
Powszechne Czytanie Dramatów

godz. 17.00-18.30

Specjalne wydanie naszego wspólnego czytania dramatów z podziałem na role i głosy. W ramach Fem Fest III przeczytamy razem nową sztukę Caryl Churchill "Aby ci o tym donieść". Jej bohaterkami są stare kobiety, ich postrzępione rozmowy o życiu i wizje apokalipsy. Caryl Churchill, to jedna z najważniejszych dramatopisarek drugiej połowy XX wieku, która częśto posługuję się teatralnym montażem, zderza realizm z groteską, na przykład doprowadzając do spotkania kobiet z różnych epok historycznych w sztuce "Top Girls".

dodane: 30.10.2016
Powszechne Czytanie Dramatów

Zapraszamy na wspólne czytanie przy Stole Powszechnym! Czytamy nowe dramaty polskie i światowe, dzieła pisarzy mało znanych w Polsce, a uznanych za jej granicami, dramatopisarzy z różnych szerokości geograficznych i kręgów kulturowych. Dyskutujemy, dociekamy, zastanawiamy się, odkrywamy.

5 listopada, godz. 17.00 – „Do wszystkich” Joel Pommerat
Pierwsza część trylogii jednego z najważniejszych obecnie francuskich autorów, który zmurszały motyw konfliktów rodzinnych przemienia w pasjonujący spektakl międzyludzkich interakcji, nagłych wyznań synów i córek, dramatycznych prób zgłębienia osobowości rodziców.

19 listopada, godz. 17.00 – „Germania Śmierć w Berlinie” Heiner Müller
Groteskowa ekspresja historii Niemiec, w której bohaterami są nie tylko Hitler i naziści, ale też robotnicy, królowie, postacie fantastyczne i realistyczne. Akcja dzieje się w więzieniach, na budowie, w salach tronowych. Niezwykły popis twórczej odwagi zaglądania w ciemność dziejów.

Kolejne czytania: 3 grudnia i 17 grudnia.
Szczegółowy kalendarz spotkań: www.stolpowszechny.pl / FB Stół Powszechny

dodane: 24.05.2016
POWSZECHNE CZYTANIE DRAMATÓW w maju

28 maja
godz. 17
"Zimny pocałunek ciepłego piwa" Dirk Laucke

To niemiecki dramat o weteranach wojny w Afganistanie, o relacji między Europą, a Bliskim Wschodem, o szaleństwie, które rozmnaża się przez zabijanie.
WSTĘP WOLNY

dodane: 16.02.2016
POWSZECHNE CZYTANIE DRAMATÓW w kwietniu

2 kwietnia
godz. 17

"Rozmowy uchodźców" Bertolt Brecht
Napisana w 1940 r. sztuka oparta na dialogu dwóch mężczyzn na przymusowej emigracji w Helsinkach. Ich rozmowy chwytają rzeczywistość tak bliską naszej - narastających konfliktów, kryzysów i wojny. Himalaje lewicowego pisania dla teatru!
WSTĘP WOLNY

16 kwietnia
godz. 17

"Kiedy przestaje padać deszcz" Andrew Bovell
Zaskakujące artystyczne zmierzenie się ze zmianami klimatycznymi. Akcja sztuki dzieje się pomiędzy rokiem 1959, a 2039.
WSTĘP WOLNY

30 kwietnia
godz. 17

"Męczeństwo" Marius von Mayenburg
Sztuka o fundamentalizmie. Katolickim. Nastolatek na każdym kroku cytuje Biblie i sprawia co raz poważniejsze "problemy wychowawcze", wieszcząc uczniom i nauczycielom męki piekielne.
WSTĘP WOLNY

dodane: 08.02.2016
POWSZECHNE CZYTANIE DRAMATÓW w marcu

5 marca
godz. 17
"Dziób w dziób" Malina Prześluga
Sztuka o gołębiach, ale o ludziach. Bajka? Tak, ale niezwykle napisana, zabawna i z ironią analizująca relacje miejskie na przykładzie ptaków walczących o przetrwanie.
WSTĘP WOLNY!

19 marca
godz. 17
"Jesień poddanych" Nino Haratischwili
Gruziński dramat o trzech służących w domu bez pani i pana. Państwo zniknęli, więc rządzi służba, popadając w nieustanne w konflikty i wyładowując frustracje hierarchicznie - najbardziej dostaje się tej najmłodszej, która jest uchodźczynią.
WSTĘP WOLNY

dodane: 04.01.2016
POWSZECHNE CZYTANIE DRAMATÓW

6 lutego o godz. 17
"Rozmowy astronautów" Felici Zeller
Współczesna sztuka o komiczno-agresywnych relacjach pomiędzy zamożnymi, niemieckimi paniami domu, a ich prekariacką siłą roboczą - nianiami, gosposiami i sprzątaczkami ze wschodu Europy, tak społeczno-ekonomicznie odległymi od zachodniej klasy średniej, że jakby były z kosmosu..
WSTĘP WOLNY

20 lutego godz. 17
"Medea na Manhattanie" Dea Loher
Medea i Jazon, tym razem nie w starożytności, ale w Nowym Jorku jako uchodźcy uciekający od wojny w poszukiwaniu lepszego świata. Życie migranta w USA okaże się dla nich jednak równie brutalne co rzeczywistość wojny.

dodane: 08.11.2015
Powszechne Czytanie Dramatów

05 grudnia
godz. 17.00
"Ciemny, kuszący świat" Handla Klausa
To austriacki dramat o gadatliwym najemcy mieszkania, lokatorce, która się wyprowadza z Europy, żeby dołączyć do Lekarzy bez Granic i jej matce, toksycznej kobiecie nauki, która wprowadza się zamiast córki.