Spotkania / wspólne czytania

DLA NAJ-
MŁODSZYCH

W każdy weekend w Stole Powszechnym spotykamy się i rozmawiamy o ważnych tekstach literackich oraz dramatycznych. Zapraszamy na trzy cykle: Powszechne Czytanie Dramatów, Reportażowy Klub Książki oraz Powszechny Klub Książki.

dodane: 08.11.2015
Powszechny Klub Książki

28 listopada, godz. 11.00 – czytamy “Uległość” Michela Houellebecka

Przed wyborami w 2022 roku życie Françoisa wyglądało diametralnie inaczej. Jest docenionym specjalistą od twórczości Jorisa-Karla Huysmansa, wykłada na Sorbonie. Życie upływa mu raczej monotonnie – pisze kolejne artykuły, prowadzi zajęcia na uczelni. Tę monotonię przerywają czasami przelotne romanse, w które się wdaje. Wszystko zmienia się, gdy wybory prezydenckie wygrywa Mohammed Ben Abbes – kandydat Bractwa Muzułmańskiego. François nagle znajduje się w obcej mu rzeczywistości, do której jest zmuszony się przystosować.

Michel Houellebecq, jeden z najbardziej znanych i najbardziej kontrowersyjnych pisarzy na świecie i tym razem zaskakuje. Ten, według niektórych, skandalista i prowokator, dla innych - wrażliwy twórca i pisarz kultowy - ponownie trafnie ujmuje w słowa to, co trapi dzisiejszy świat.

7 stycznia 2015 roku we Francji miała miejsce premiera książki „Soumission”, czyli „Uległość”, która była krytykowana jeszcze przed publikacją za uczestniczenie w tworzeniu klimatu islamofobii. Data jej premiery zbiegła się w czasie z zamachem na redakcję Charlie Hebdo w Paryżu. W zamachu tym zginął przyjaciel Houellebecqa, ekonomista Bernard Maris, który opublikował kilka miesięcy wcześniej esej „Houellebecq économiste”.

wstęp wolny

dodane: 08.11.2015
Powszechne Czytanie Dramatów

05 grudnia
godz. 17.00
"Ciemny, kuszący świat" Handla Klausa
To austriacki dramat o gadatliwym najemcy mieszkania, lokatorce, która się wyprowadza z Europy, żeby dołączyć do Lekarzy bez Granic i jej matce, toksycznej kobiecie nauki, która wprowadza się zamiast córki.

dodane: 29.10.2015
Reportażowy klub książki

REPORTAŻOWY KLUB KSIĄŻKI STREFY WOLNOSŁOWEJ
14 listopada, godz. 11.00

Na pierwszym spotkaniu 14 listopada porozmawiamy o książce “Wielki przypływ” Jarosława Mikołajewskiego, następne spotkanie w połowie grudnia – będziemy dyskutować o “Wszystkich wojnach Lary” Wojciecha Jagielskiego.

Lampedusa. Włoska wyspa, choć bliżej stąd do Afryki niż do Włoch. Dwadzieścia kilometrów kwadratowych lądu na Morzu Śródziemnym. Najwyższe wzniesienie: sto trzydzieści trzy metry. Drzew prawie nie ma. Ptaki tylko przelatują nad wyspą: jesienią z Europy do Afryki, wiosną - z powrotem. Żyją tu żółwie, króliki i ogromne psy. Oraz sześć tysięcy czterystu Lampedusańczyków, przez których życie przewinęło się około ośmiuset tysięcy uchodźców uciekających przed wojną i ubóstwem. Ich łódki rozbijają się u wybrzeży Lampedusy. Morze wyrzuca na plaże buty, puszki z jedzeniem, dziecięce zabawki... Książka Jarosława Mikołajewskiego to opowieść o wyspie i jej mieszkańcach - lekarzu, księdzu, miejscowym artyście, opiekunce żółwi, profesorze, który kopiuje obrazy Caravaggia - którzy na co dzień obcują z tragedią ludzi przychodzących z morza. Mikołajewski - poeta i znawca kultury włoskiej - z czułością i delikatnością kreśli reporterski portret wyspy - przedsionka Ziemi Obiecanej uchodźców. Lampedusa jest kroplą: skupiona jest w niej jak w soczewce współczesna Europa i problemy, z kórymi musi się zmierzyć. Wszyscy dziś jesteśmy Lampedusańczykami.

Fragment książki:
...mówię wiernym, że najpoważniejszą przyczyną życiowej stagnacji jest czekać na tę właściwą, dobrą okazję do prawdy i odwagi. Powtarzanie sobie, że „mamy oczekiwać innego”. Każda chwila jest tą okazją, innej może nie będzie. Ta chwila jest okazją jedyną: to, że miliony uchodźców widzą Europę, w tym Lampedusę, jako krainę dobrobytu, pokoju i wolności. I to w tej chwili musisz zmierzyć się z tym wyobrażeniem, jakie mają o tobie.

wstęp wolny