Ola Żwan

Spektakle

DLA NAJ-
MŁODSZYCH

Spektakle Strefy WolnoSłowej przy Stole Powszechnym nawiązywać będą do najlepszych tradycji południowoamerykańskiego teatru wspólnotowego, angażując do udziału zarówno profesjonalnych artystów, jak i amatorów, a inspiracje czerpiąc z literatury pięknej, literatury faktu, prawdziwych historii uczestników działań Strefy WolnoSłowej oraz palących problemów naszej współczesności

zrzut-ekranu-2016-06-07-godz-19-47-15
dodane: 20.10.2016
Narysowałam więcej niż tu widać

"Narysowałam więcej niż tu widać"
spektakl Strefy WolnoSłowej
29, 30 października 2016 godz. 19.00
duża scena Teatru Powszechnego

Jak działa pamięć, co pamiętamy, o czym zapominamy? Jak ze skrawków pamięci i wspomnień odtworzyć znajome miejsca, ludzi, emocje? Impulsem do stworzenia spektaklu stały się wydarzenia ostatniego roku związane z przybywaniem do Europy uchodźców i z reakcjami naszego społeczeństwa na ten fenomen. Jak to się stało, że zapomnieliśmy, że sami byliśmy uchodźcami, musieliśmy uciekać przed wojną czy prześladowaniami? Inspiracją do pracy wielopokoleniowej grupy Strefy WolnoSłowej, w której spotkali się uchodźcy, migranci i Polacy była książka „Pamiętam, że…” Georges’a Pereca, fragmentaryczna opowieść o Paryżu, przywołująca wspomnienia, drobne zdarzenia z życia codziennego, miejsca i historie, których nie znajdziemy w podręcznikach historii, ale które w istotny sposób tworzyły tkankę codzienności.
Z opowieści uczestników warsztatów Strefy Wolnosłowej wyłania się mnogość obrazów opisujących historię lat powojennych z perspektywy osób pochodzenia polskiego oraz tych, które przybyły do Polski w poszukiwaniu lepszego życia, miłości, ucieczki przed prześladowaniami.

Małe historie przeplatają się z wydarzeniami z wielkiej historii, a widz zostaje zaproszony do ułożenia tej rozsypanej układanki w swój atlas, gdzie sam zdecyduje, które z wydarzeń i obrazów są najistotniejsze w opisie dzisiejszego świata.
Występują: Teresa Ferraris, Viera Hres, Anton Snotau, Veranika Los, Jolanta Pacewicz, Barbara Bernard, Alejandra Castelblanco, Krystyna Gielecińska, Aliaksandra Shapialevich, Izabella Pietura, Kamilla Tantasheva, Barbara Herman, Alma Sarahi, Tashi Woetsang, Fenglan Xu , Darinka Nedeljkovic, Yona Aloewie, Diah Anggraini Martin, Małgorzata Zagajewska, Elżbieta Mazur, Justyna Laskowska-Otwinowska, Magdalena Andrzejewska, Abdellah Yamani, Yu Koyanagi, Vita Shkaraban, Olivia Klochko, Mamadou Ba, Andrzej Krzymowski, Magdalena Derrien, Reza Samadzadeh, Marta Szepietowska, Bartłomiej Smoleński, Szymon Barzyc, Thomas Hildenbrand, Magdalena Zawadzka, Karolina Soja, Iryna Kovalchuk, Maria Roguska, Monika Śliwińska, Bogdan Melniczuk, Tatiana Roslyak
Reżyseria: Alicja Borkowska
Opieka artystyczna: Paweł Łysak
Teksty: Tomasz Gromadka, Katarzyna Mazur, Artur Pałyga, Przemysław Pilarski
Muzyka: Ray Dickaty
Choreografia: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Katarzyna Stefan

Wizualizacje: Maria Porzyc
Produkcja: Weronika Chinowska, Magdalena Duszyńska-Łysak

Bilety: 25 zł

dodane: 07.12.2015
„Słyszę jak tłuką kieliszki od szampana” – nowy spektakl-kolacja!

Słyszę jak się śmieją, bawią, słyszę, jak śpiewają, jak żyją, jak chodzą do pracy. Słyszę jak drogi alkohol wylewa się na podłogę, słyszę stukanie obcasów o parkiet, słyszę, jak odliczają, słyszę jak czekają. Słyszę, jak rozmawiają, krzyczą, szepczą, słyszę, ale nie rozumiem, co mówią.

Nowy spektakl fundacji Strefa WolnoSłowa!

„Słyszę jak tłuką kieliszki od szampana I”
spektakl-kolacja: Stół Powszechny 20, 21 grudnia godz. 19.00
bilety: 25 zł – rezerwacje: w.chinowska@strefawolnoslowa.pl

„Słyszę jak tłuką kieliszki od szampana II”
spektakl: Areszt Śledczy Warszawa-Służewiec 12 grudnia godz. 14
wstęp wolny na podstawie wejściówek – rezerwacje: w.chinowska@strefawolnoslowa.pl

Nowy spektakl fundacji Strefa WolnoSłowa jest efektem warsztatów teatralnych, muzycznych i wizualnych odbywających się na jesieni 2015 roku w Stole Powszechnym – nowej przestrzeni warsztatowej fundacji. Praca warsztatowa inspirowana była “Emigrantami” Mrożka i zorganizowana z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w ramach projektu “Przenikanie” realizowanego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sponsor: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Organizator: Fundacja Strefa WolnoSłowa
Patroni medialni: Dwójka PR, TVP Warszawa, Gazeta Stołeczna, Co jest grane, Wyborcza.pl, Metro Cafe

dodane: 30.10.2015
„To jest Europa? „

Zapraszamy na spektakl-kolację "To jest Europa?" 21 lutego o godz. 20.00 do Stołu Powszechnego.

Spektakle-kolacje Strefy WolnoSłowej przy Stole Powszechnym nawiązywać będą do najlepszych tradycji południowoamerykańskiego teatru wspólnotowego, angażując do udziału zarówno profesjonalnych artystów, jak i amatorów, a inspiracje czerpiąc z literatury pięknej, literatury faktu, prawdziwych historii uczestników działań Strefy WolnoSłowej oraz palących problemów naszej współczesności.

Pierwszy spektakl-kolacja "To jest Europa?" to historia życia i podróży Jana Nawazi, Afgańczyka uciekającego od wojny, aktora-amatora, z którym Strefa WolnoSłowa przeprowadziła cykl wywiadów. Jan jest Hazarem, zmuszony został do wyjazdu z kraju w 2000 roku. Po siedmioletniej odysei, w czasie której, z pomocą przemytników ludzi, podróżował pieszo przez góry, ukrywał się na pakach ciężarówek, przemierzył morze, a po drodze chwytał się przypadkowych prac, aby zarobić na dalszą przeprawę, dotarł do Europy. Dziś pracuje w założonej przez siebie pizzerii "Kabulogna" we Włoszech, w Bolonii.

Jego podróż z ogarniętego wojną Afganistanu, przez Pakistan, Turcję i Grecję stała się inspiracją dla wielokulturowej grupy Strefy WolnoSłowej do stworzenia spektaklu będącego opowieścią o podróży uchodźczej do Europy, o desperackiej przeprawie, której motorem napędzającym jest ucieczka od wojny i marzenie o lepszym życiu w "krainie wiecznej szczęśliwości" - Europie.

Strefa WolnoSłowa, we współpracy z Rayem Dickatym i Piotrem Dąbrowskim z Warsaw Improvisers Orchestra, przygotowała kolację-spektakl, gdzie prawdziwe historie uchodźców przeplatają się z “Kandydem, czyli optymizmem” Woltera, stającym się ramą teatralnej opowieści.

Premiera spektaklu odbyła się 24 października 2015 roku w Stole Powszechnym.

Reżyseria: Alicja Borkowska
Tekst: Tomasz Gromadka
Występują: Mamadou Ba „Goo”, Ivan Diaz, Anna Fiszer,  Viera Hres, Viktoria Ivanova, Elżbieta Jankowska, Patryk Kołakowski, Szymon Noga, Mohamed Oujaa, Alessandro Palumbo, Jose Luis Serrano, Bartłomiej Smoleński, Małgorzata Sokołowska, Inga Shemaeva, Angelika Szkołuda, Mikołaj Szymański, Joanna Szyndler, Zuzanna Śmiechowska, Marina Tsedronska, Swietłana Zawadzka.
Muzyka: Ray Dickaty i Piotr Dąbrowski
Wizualizacje wideo: Maria Porzyc
Szef kuchni, twórca menu: Prosper Panasiuk
Asystentki produkcji: Weronika Chinowska,  Magdalena Duszyńska-Łysak
Obsługa: Ganna Legutko

Bilety: 50 zł (spektakl+kolacja) w sprzedaży w Stole Powszechnym

Rezerwacje: w.chinowska@strefawolnoslowa.pl