3

Debaty / dyskusje

DLA NAJ-
MŁODSZYCH

Wiele małych stolików. Wiele małych historii. Indywidualne opowieści. Historie starszych, młodszych, opowiedziane przez Polaków oraz wszystkich przybyłych z daleka. Zapraszamy do Stołu Powszechnego na cykle debat i dyskusji.

dsc_0338
dodane: 10.11.2016
CAFE BABEL

start: listopad 2016

...francuska
prowadzenie: Kasia Regulska

Chcesz podszkolić francuski? Interesują Cię inne kultury i zwyczaje? Lubisz poznawać nowych ludzi i dyskutować? Chcesz poznać osoby z francuskojęzycznych krajów Afryki? Zapraszamy na międzykulturowe spotkania prowadzone na zasadzie "kawiarenki językowej" w kręgu osób francuskojęzycznych. W trakcie spotkań będzie można podszkolić język francuski, ale też pomóc francuskojęzycznym gościom kawiarenki podszkolić język polski. Będzie też można poznać nowe kultury i obyczaje, inne punkty widzenia. Dowiedzieć się, jak się cudzoziemcom i cudzoziemkom żyje w Polsce.
Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona!
Szczegóły dotyczące terminów zajęć na FB Stół Powszechny / www.stolpowszechny.pl / www.strefawolnoslowa.pl

...angielska
prowadzenie: Parham Ghobad

Angielskojęzyczne dyskusje w ramach Cafe Babel poprowadzi Parham Ghobadi, z pochodzenia Irańczyk, od 16 lat nauczyciel angielskiego m.in. w British Council. Na spotkaniach rozmawiać będziemy o tych aspektach polityki, które najbardziej w ostatnich miesiącach wpływają na nasze życie, a które w mainstreamowych mediach przedstawiane są powierzchownie bądź w sposób mylący opinię publiczną. Będziemy mówić o faktach, dyskutować o teoriach i ideach. Inspiracją do spotkań będą wydarzenia polityczne, ale również filmy Abbasa Kiarostamiego, jednego z najważniejszych twórców kina irańskiego.
Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona!
Zajęcia odbędą się 13, 27 listopada i 11 grudnia o godz. 16.00

...rosyjska
prowadzenie: Olga Vigovskaya

Rosyjska Cafe Babel prowadzona przez lektorkę i tłumaczkę z języka rosyjskiego to cykliczne spotkania koncentrujące się wokół tematów związanych z kulturą, sztuką i literaturą rosyjską. Zajęcia skierowane są zarówno do tych, którzy uczyli się już rosyjskiego, jak i do wszystkich tych, którzy chcieliby poznać podstawy języka, aby móc zacząć się w nim porozumiewać, czytać, dociekać.
Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona!
Szczegóły dotyczące terminów zajęć na FB Stół Powszechny / www.stolpowszechny.pl / www.strefawolnoslowa.pl

14956035_1137961832956411_8641376275913701850_n
dodane: 09.11.2016
Filozofia w Ogrodzie (Zimowym)

godz. 19.00-21.00

Zainicjowane latem w Ogrodzie Powszechnym spotkania Filozofia w Ogrodzie odbywać się będą w Stole Powszechnym co tydzień i staną się miejscem dialogu filozofów i historyków filozofii z mieszkańcami, z którymi stworzymy swoisty „Ogród pytań podstawowych”. Cykl spotkań poświęcony jest najbardziej fundamentalnym problemom filozoficznym i egzystencjalnym, które wciąż pozostają uniwersalnymi wymiarami doświadczenia człowieka i stanowią dla niego wyzwanie. Dzielą się na dwie części – rozmowę Tomasza Stawiszyńskiego z zaproszonym gościem oraz dyskusję z udziałem uczestników spotkania.

Prowadzący:

Tomasz Stawiszyński - absolwent Instytutu Filozofii UW, eseista, publicysta. W latach 2006-2010 prowadził w TVP Kultura "Studio Alternatywne" i współprowadził "Czytelnię". Był m.in. redaktorem działu kultura w Dzienniku oraz szefem działu krajowego i działu publicystyki w Newsweeku. W Polskim Radiu RDC prowadził autorską audycję "Niedziela Filozofów czyli potyczki z życiem" (2013-2016). Artykuły, wywiady i opowiadania publikował w wielu pismach i gazetach. Autor książki "Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii" (2013). Wciąż ma nadzieję, że jednak ukończy pracę doktorską o filozoficznym rozumieniu pojęcia zaburzeń psychicznych.

14536781_10211257421177770_1996365768_o1
dodane: 14.10.2016
Czytanie performatywne sztuki „Przywitajcie go! Przecież już wiecie jak” Artura Pałygi

W ramach ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Uchodźcami Strefa WolnoSłowa, Teatr Powszechny i Dom Spotkań z Historią zapraszają na performatywne czytanie sztuki Artura Pałygi powstałej na podstawie historii polskich uchodźców w Iranie. 
14 października godzina 19.30
WSTĘP WOLNY

„Nam się wydawało że oni będą jak z arabskich baśni
zbójnicy w szarawarach z krzywymi szablami
nam, dzieciom
znałem pana Leśmiana Klechdy sezamowe
oraz przygody Sindbada Żeglarza
piękne bardzo bajki
Persowie poza tym kojarzyli mi się z barbarzyństwem które najechało starożytną Grecję, czyli nas
i że zabili naszych pod Termopilami i o mały włos zlikwidowaliby nasze korzenie i chodzilibyśmy dziś w turbanach chłopcy a dziewczynki w muślinowych spodniach kołyszące biodrami z gołymi brzuchami przed grubym grubym starym Ali Babą.
Sezamie otwórz się powtarzałem w myślach, żebym jak już wejdziemy tam nie zapomniał tajemnego hasła, które mnie wypuści
kiedy patrzę teraz, jak przypływają te dzieci na te plaże to myślę, boże, ostatnia podróż Sindbada Żeglarza. Sezam wypluwa skarby. Bo to są skarby, bo to są klejnoty, perły najwspanialsze wyplute przez sezam rozstrzelany sezam.
Patrzę na te strzaskane ulice w piaskowych kolorach, które znam pamiętam,wydaje mi się, że pamiętam, patrzę na nie i myślę sezam. Sezamkowe ulice. Dzisiejszy program sponsoruje literka U jak Utopia.
Utopia to nazwa morza, które nas rozdziela”.
[Artur Pałyga, „Przywitajcie go! Przecież już wiecie jak"]

Czytanie jest pierwszym wydarzeniem realizowanym w ramach międzynarodowego projektu we współpracy z Moj Theater z Teheranu.

Inne wydarzenia w ramach Ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Uchodźcami www.solidarnizuchodzcami.pl 

dodane: 14.06.2016
Ogród – co warto wiedzieć

godz. 17.00-19.00

Cotygodniowe spotkania ze specjalistami oraz pasjonatami ogrodnictwa wokół tematów związanych z uprawą roślin, warzyw i owoców na działce, parapecie czy balkonie. W czasie spotkań dowiemy się m.in. co sadzić, żeby zwabić do naszego ogrodu motyle, jak odróżnić chwasty jadalne od niejadalnych, jak uzyskać naturalne barwniki z roślin, poznamy rośliny i ptaki żyjące w pobliskim Parku Skaryszewskim.

OGRÓD POWSZECHNY to wspólna inicjatywa Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Goethe-Institut i Fundacji Strefa WolnoSłowa. To ogród społecznościowy oraz przestrzeń na działania artystyczne. To miejsce wymiany wiedzy, doświadczeń i umiejętności. Miejsce dyskusji i działania. W Ogrodzie Powszechnym będziemy uprawiać rośliny i uczyć się, jak zmieniać naszą najbliższą okolicę. Jak zazielenić otaczającą nas w mieście betonową kostkę, jak wnieść do naszego otoczenia nie tylko więcej zieleni, ale i jak sprawić, że stanie się ono inspirujące i zachęcające do wspólnych działań sąsiedzkich, do aktywnego życia we wspólnocie, do dbania o ludzi i miejsca w naszym otoczeniu. Ogród Powszechny to propozycja nowej organizacji społecznej, gdzie poziom rozwoju kraju nie jest mierzony czynnikiem PKB, ale na wzór Butanu – wskaźnikiem szczęścia jego mieszkańców, gdzie przestrzeń miejska wpływa na dobre relacje między mieszkańcami, sprzyja rozwojowi myśli i wymianie. Ogród Powszechny będzie przestrzenią, gdzie można kwestionować utarte schematy i sposoby myślenia o funkcjonowaniu dzisiejszego społeczeństwa i gdzie przedstawiane będą alternatywne formy ekonomii, czy polityki miejskiej. Ogród stworzy szansę do rozmowy i eksperymentowania nowych praktyk życia we wspólnocie. Poprzez działania artystyczne i poprzez wspólne tworzenie ogrodu zbudujemy “nową agorę”, gdzie, dzięki wspólnemu uprawianiu roślin, rozmowie i działaniom artystycznym zastanowimy się nad tym, jak miejsce, w którym żyjemy, jego architektura i rozplanowanie przestrzenne wpływają na nasze relacje z otoczeniem, podejście do relacji społecznych, na uczestnictwo w życiu publicznym i życiu wspólnoty sąsiedzkiej. Co chcielibyśmy zmienić w mieście, w debacie publicznej, w organizacji społecznej i jak możemy sami wpłynąć na tę zmianę nawet poprzez małe działania w naszej okolicy? Na te i inne pytania będziemy próbować odpowiedzieć przez najbliższe miesiące na warsztatach, spotkaniach i w trakcie wydarzeń w Ogrodzie Powszechnym.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Współpraca programowa: w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
goethe.de/swietujemy

dodane: 17.08.2016
Seks w Ogrodzie

Cykl Seks w Ogrodzie (Powszechnym) to cotygodniowe rozmowy o seksualności w rozmaitych jej kontekstach: socjologicznym, filozoficznym i kulturoznawczym; czyli o tym, jak nasza seksualność funkcjonuje, jakie są związane z nią typowe problemy, wyzwania czy ograniczenia.
Spotkania "Seksu w Ogrodzie (Powszechnym)" odbywają się w każdą środę o 19.00 w Ogrodzie przed Teatrem Powszechnym (w razie złej pogody przenosimy się do Stołu Powszechnego).

17 sierpnia spotkamy się z językoznawczynią Katarzyną Kłosińską. Porozmawiamy o języku, czyli o tym, jak mówić i jak mówi się o seksualności. Gdzie leży granica między byciem wystarczająco subtelnym a zrozumianym? Jak komunikować swoje potrzeby bez popadania w wulgarność? Czym różni się słownictwo, którego używamy w rozmowie o seksie z partnerką czy partnerem od słownictwa używanego przy stole? Dlaczego w gabinecie lekarskim nagle stajemy się ekspertami dukającymi ze wstydem terminy z podręczników, a w gronie przyjaciół przestajemy owijać cokolwiek w profesjonalną bawełnę? I dlaczego akurat seks, a nie np. jedzenie, napotyka w języku na aż takie trudności?Odbędziemy też językoznawczą podróż przez minione stulecia, żeby zobaczyć, jak zmieniało się mówienie o seksualności w polszczyźnie. Czym lub kim był swywolniśi co w XVI wieku pachołek robił na grzędzie?

24 sierpnia
z psychologiem i psychoterapeutą Tomaszem Srebnickim porozmawiamy o wpływie dzieciństwa na naszą seksualność. Czy i na ile Freud miał rację, a jeśli nie do końca ją miał, to co nas tak naprawdę kształtuje?

31 sierpnia gościem Ogrodu będzie Natalia Grubizna, autorka bloga proseksualna.pl, propagatorka sekspozytywnego stylu życia. Porozmawiamy o tym, czym jest kobieca proseksualność, czyli jak otworzyć się na własne potrzeby bez oglądania się na oczekiwania całego wszechświata.

A na zakończenie, 7 września, z filozofem kultury i psychoterapeutą profesorem Andrzejem Lederem przeanalizujemy podteksty seksualne ukryte w rozmaitych publicznych dyskursach. Co tak naprawdę mają na myśli politycy? Jaki ukryty przekaz płynie z komunikatów medialnych? Innymi słowy: czy wszędzie czai się seks?

Spotkania poprowadzi Przemysław Pilarski, scenarzysta i dramaturg, współautor (z seksuologiem Andrzejem Gryżewskim) książki "Jak facet z facetem" (Warszawa 2016).

------------------------------------------------------------------------

OGRÓD POWSZECHNY to wspólna inicjatywa Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Goethe-Institut i Fundacji Strefa WolnoSłowa. To ogród społecznościowy oraz przestrzeń na działania artystyczne. To miejsce wymiany wiedzy, doświadczeń i umiejętności. Miejsce dyskusji i działania. W Ogrodzie Powszechnym będziemy uprawiać rośliny i uczyć się, jak zmieniać naszą najbliższą okolicę. Jak zazielenić otaczającą nas w mieście betonową kostkę, jak wnieść do naszego otoczenia nie tylko więcej zieleni, ale i jak sprawić, że stanie się ono inspirujące i zachęcające do wspólnych działań sąsiedzkich, do aktywnego życia we wspólnocie, do dbania o ludzi i miejsca w naszym otoczeniu. Ogród Powszechny to propozycja nowej organizacji społecznej, gdzie poziom rozwoju kraju nie jest mierzony czynnikiem PKB, ale na wzór Butanu – wskaźnikiem szczęścia jego mieszkańców, gdzie przestrzeń miejska wpływa na dobre relacje między mieszkańcami, sprzyja rozwojowi myśli i wymianie. Ogród Powszechny będzie przestrzenią, gdzie można kwestionować utarte schematy i sposoby myślenia o funkcjonowaniu dzisiejszego społeczeństwa i gdzie przedstawiane będą alternatywne formy ekonomii, czy polityki miejskiej. Ogród stworzy szansę do rozmowy i eksperymentowania nowych praktyk życia we wspólnocie. Poprzez działania artystyczne i poprzez wspólne tworzenie ogrodu zbudujemy “nową agorę”, gdzie, dzięki wspólnemu uprawianiu roślin, rozmowie i działaniom artystycznym zastanowimy się nad tym, jak miejsce, w którym żyjemy, jego architektura i rozplanowanie przestrzenne wpływają na nasze relacje z otoczeniem, podejście do relacji społecznych, na uczestnictwo w życiu publicznym i życiu wspólnoty sąsiedzkiej. Co chcielibyśmy zmienić w mieście, w debacie publicznej, w organizacji społecznej i jak możemy sami wpłynąć na tę zmianę nawet poprzez małe działania w naszej okolicy? Na te i inne pytania będziemy próbować odpowiedzieć przez najbliższe miesiące na warsztatach, spotkaniach i w trakcie wydarzeń w Ogrodzie Powszechnym.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Współpraca programowa: w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
goethe.de/swietujemy

logotypy-02
dodane: 02.11.2016
Prezentacja Refugee ATLAS

16 listopada, godz.19.00

Zapraszamy na prezentację atlasu internetowego Refugee Atlas, która odbędzie się na Scenie Małej w Teatrze Powszechnym.
WSTĘP WOLNY

Refugee Atlas jest internetowym atlasem wizualnym, który za pomocą montażu fotografii, filmów, obrazów malarskich, tekstów i muzyki ukazuje kulturowe, społeczne i polityczne problemy związane z migracją i doświadczeniem uchodźców. Inspirowany słynnym "Atlasem Mnemosyne" niemieckiego historyka sztuki Aby’ego Warburga atlas ten ukazuje także migrację samych obrazów, gestów, wyobrażeń i motywów kulturowych w przestrzeni i czasie. Zgromadzone w atlasie materiały, podzielone na 20 tablic, mają za pomocą dramatycznych zestawień tworzyć „krótkie spięcia” prowokujące do refleksji, ale także do uznania „długiego trwania” zjawisk, które prezentowane są dziś często w całkowitej izolacji od kontekstu historycznego.
Atlas przygotowany przez Pawła Mościckiego powstał w ramach międzynarodowego projektu Fundacji Strefa WolnoSłowa ATLAS.

PROJEKT ATLAS – to międzynarodowe spotkanie i pogłębianie refleksji związanej z pamięcią i dziejami Europy z punktu widzenia ludzi żyjących w czterech europejskich miastach: Warszawie, Paryżu, Antwerpii i Bolonii – migrantów, uchodźców oraz mieszkańców poszczególnych krajów. ATLAS to atlas bez skali, w którym indywidualne, często bliskie nam i codzienne zdarzenia, opisy przestrzeni dzieciństwa i wspomnienia istotnych momentów z życia przeplatają się z ważnymi wydarzeniami z historii najnowszej oraz opowieściami przybyłych niedawno do Europy uchodźców, którzy na scenie sami mówią o tym, co ich spotkało.

Organizator: Fundacja Strefa WolnoSłowa
Partnerzy: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Miasto Szczęśliwe, Stół Powszechny, Cantieri Meticci, CK Points, kunstZ, Instytut Badań Literackich/ Magazyn Widok, Universita di Bologna, ARCI, Muzuem Sztuki Nowoczesnej, Ludoteka Roszada
Patroni medialni: Dwójka Polskie Radio, TVP 3 Warszawa, Gazeta Wyborcza, Co jest grane 24, Wyborcza.pl, metrocafe.pl, Activist, Kontynent Warszawa

Projekt współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej – Programu Europa dla Obywateli oraz dzięki wsparciu Evens Foundation

Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

evens-2europa-dla-obywateli_logo-e1396373264347

dodane: 13.06.2016
Filozofia w Ogrodzie

godz. 19.00-21.00

Spotkania FILOZOFIA W OGRODZIE odbywają się w Ogrodzie Powszechnym - co tydzień - w każdą środę w godz. 19.00 - 21.00. Ogród społecznościowy - miejska agora służy jako miejsce dialogu filozofów i historyków filozofii z mieszkańcami, z którymi tworzymy swoisty „Ogród pytań podstawowych”. Cykl spotkań poświęcony jest najbardziej fundamentalnym problemom filozoficznym i egzystencjalnym, które wciąż pozostają uniwersalnymi wymiarami doświadczenia człowieka i stanowią dla niego wyzwanie. Spotkania prowadzi Tomasz Stawiszyński.

Każde spotkanie jest nagrywane dzięki uprzejmości radia TokFM. Można je znaleźć na stronie: http://audycje.tokfm.pl/audycja/Program-Specjalny/160

OGRÓD POWSZECHNY to wspólna inicjatywa Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Goethe-Institut i Fundacji Strefa WolnoSłowa. To ogród społecznościowy oraz przestrzeń na działania artystyczne. To miejsce wymiany wiedzy, doświadczeń i umiejętności. Miejsce dyskusji i działania. W Ogrodzie Powszechnym będziemy uprawiać rośliny i uczyć się, jak zmieniać naszą najbliższą okolicę. Jak zazielenić otaczającą nas w mieście betonową kostkę, jak wnieść do naszego otoczenia nie tylko więcej zieleni, ale i jak sprawić, że stanie się ono inspirujące i zachęcające do wspólnych działań sąsiedzkich, do aktywnego życia we wspólnocie, do dbania o ludzi i miejsca w naszym otoczeniu. Ogród Powszechny to propozycja nowej organizacji społecznej, gdzie poziom rozwoju kraju nie jest mierzony czynnikiem PKB, ale na wzór Butanu – wskaźnikiem szczęścia jego mieszkańców, gdzie przestrzeń miejska wpływa na dobre relacje między mieszkańcami, sprzyja rozwojowi myśli i wymianie. Ogród Powszechny będzie przestrzenią, gdzie można kwestionować utarte schematy i sposoby myślenia o funkcjonowaniu dzisiejszego społeczeństwa i gdzie przedstawiane będą alternatywne formy ekonomii, czy polityki miejskiej. Ogród stworzy szansę do rozmowy i eksperymentowania nowych praktyk życia we wspólnocie. Poprzez działania artystyczne i poprzez wspólne tworzenie ogrodu zbudujemy “nową agorę”, gdzie, dzięki wspólnemu uprawianiu roślin, rozmowie i działaniom artystycznym zastanowimy się nad tym, jak miejsce, w którym żyjemy, jego architektura i rozplanowanie przestrzenne wpływają na nasze relacje z otoczeniem, podejście do relacji społecznych, na uczestnictwo w życiu publicznym i życiu wspólnoty sąsiedzkiej. Co chcielibyśmy zmienić w mieście, w debacie publicznej, w organizacji społecznej i jak możemy sami wpłynąć na tę zmianę nawet poprzez małe działania w naszej okolicy? Na te i inne pytania będziemy próbować odpowiedzieć przez najbliższe miesiące na warsztatach, spotkaniach i w trakcie wydarzeń w Ogrodzie Powszechnym.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Współpraca programowa: w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
goethe.de/swietujemy

dodane: 20.07.2016
Sabah Al Ani / Koncert

godz. 19.00

Zapraszamy do Stołu Powszechnego na koncert na saksofon Sabaha Al Ani.

Sabah Al Ani – francuski saksofonista altowy irackiego pochodzenia, improwizator, kompozytor, inżynier. Wiedzę na temat improwizacji zgłębiał poprzez studia i warsztaty u boku takich artystów jak Frederic Briet, Jacques Di Donato, Olivier Benoit, Stephane Payen czy Amir ElSaffar. Na scenie warszawskiej występuje w Warsaw Improvisers Orchestra, a także w performance’ach wokół improwizacji tańca współczesnego. Obecnie pracuje również nad solowym projektem, w ramach którego rozwija liczne "extended techniques" na saksofonie altowym, wykorzystując organiczne właściwości instrumentu. Jego muzykałączy w sobieróżnorakie idiomy – współczesny jazz,makam, noise oraz muzykę spektralną.

WSTĘP WOLNY

-------------------------------------------------------------------------------------
Organizatorzy: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Fundacja Strefa WolnoSłowa, Miasto Stołeczne Warszawa, Goethe-Institut

Ogród Powszechny jest finansowany ze środków Biura Kultury M.ST, Warszawy oraz przez Goethe-Institut

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Ogród Powszechny to projekt w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

dodane: 20.07.2016
Performance „Ogrodnicy Emocji” grupy SzurSure

godz. 20.00

Zapraszamy do Stołu Powszechnego i Ogrodu Powszechnego na performance "Ogrodnicy Emocji" grupy performatywnej SzurSure!

"Ogrodnicy Emocji"
Jako społeczeństwo i jako jednostka chowamy się za maską utartych nawyków i schematów byle tylko nie musieć odsłaniać swojego wnętrza, nie musieć konfrontować się z samym sobą. Co się stanie jeśli jednak spróbujemy wejść do ogrodu swych emocji, rozejrzeć się w nim, pielęgnując i podlewając to, co w nim jest?

Muzyka: Sabah Al Ani, Filip Madejski
Ruch: Paulina Tomaszewska, Magdalena Knefel, Katarzyna Lubelska, Aleksandra Golec, Maja Łukomska, Tomasz Krynicki, Yuliya Dzichkouskaya, Wojciech Stępień, Katarzyna Pawlak, Małgorzata Kuszner, Nadia Szypilow, Talya Balikcioglu, Katarzyna Burzyńska, Marek Joński

SzurSure to grupa performatywna łącząca entuzjastów eksploracji ruchu i improwizacji. Działamy przede wszystkim w obszarze site-specific. Uważamy że zawsze istnieje połączenie pomiędzy tym co na zewnątrz i tym co wewnątrz nas więc ekspresja ruchowa powinna uwzględniać przestrzeń wokół nas. Przestrzeń jest dla nas źródłem inspiracji, której wpływ uwidacznia się w obrazach i historiach które tworzymy

WSTĘP WOLNY

SzurSure na FB: https://www.facebook.com/SzurSure/?fref=ts
-----------------------------------------------------------------------------------
Organizatorzy: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Fundacja Strefa WolnoSłowa, Miasto Stołeczne Warszawa, Goethe-Institut

Ogród Powszechny jest finansowany ze środków Biura Kultury M.ST, Warszawy oraz przez Goethe-Institut

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Ogród Powszechny to projekt w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

dodane: 20.06.2016
OGRODOWY MIĘDZYNARODOWY MUSIC JAM

godz. 21.00
/Ogród Powszechny/

Twórcy spektakli ATLASowych oraz muzycy związani z warszawską sceną improwizowaną zagrają wspólnie w Ogrodzie Powszechnym. Można się przyłączyć!

Wstęp wolny.

dodane: 20.06.2016
BARAN – koncert w ramach festiwalu ATLAS

godz. 20.00
BARAN – koncert / Ogród Powszechny
Baran to słowo kurdyjskie. Znaczy: deszcz.
Deszcz oczyszcza, odświeża, tworzy NOWE.
Tak jak grupa, której kompozycje są nowymi aranżacjami utworów muzyki perskiej i kurdyjskiej. Baran tworzą artyści o różnym pochodzeniu kulturowym i doświadczeniach muzycznych.
Na inaugurację festiwalu ATLAS grupa zagra oryginalne kompozycje wraz ze standardami muzyki Bliskiego Wschodu i dawnego imperium perskiego.

Wstęp wolny.

dodane: 13.06.2016
Warsztaty z majsterkowania

godz. 11.00

Cykl warsztatów majsterkowo-ogrodniczych w ramach powstałego przed teatrem OGRODU POWSZECHNEGO.
Warsztaty są okazją dla uczestników do prostego majsterkowania i nauki pracy z drewnem / materiałem drewnopochodnym - będziemy ciąć drewno, wiercić, wkręcać wkręty, przybijać. Użyjemy takich narzędzi jak piła, wiertarka, wkrętarka, papier ścierny czy młotek.

Warsztat poprowadzą:

Marcin Jankowski aka "Doktor Mariusz" - absolwent wydziału Socjologii SWPS w Warszawie oraz Zarządzania Międzynarodowego National Cheng Kung University na Tajwanie. W swoim życiu zawodowym był strategiem w agencji reklamowej i specjalistą ds. ekspozycji multimedialnych w firmie zajmującej się realizacją ekspozycji dla muzeów i centrów edukacji. Nietypowe i kreatywne rozwiązania to jego specjalność. Rok temu założył fanpage "Doktor Mariusz" na którym oferował znajomym swoje usługi naprawiania różnych sprzętów. Dziś jest to jego główne zajęcie. Po roku Marcel ma na koncie blisko 2 tysiące facebookowych "like'ów", wywiad w "Wysokich Obcasach" i kalendarz zapełniony zleceniami od rana do wieczora. Jego wrodzona umiejętność przywracania do życia sprzętów które wydawały się być martwe okazała się być sposobem na życie. Wspólnie z Karoliną Więch postanowił jednak "rozszerzyć" działalność i stworzyć profil edukacyjny "Doktora Mariusza". Marcel przyznaje, że wiele usterek do których przyjeżdża to rzeczy bardzo proste. Nieumiejętność naprawienia ich wynika z tego, że nikt nigdy nie uczył nas jak to zrobić. Brakuje nam podstawowej wiedzy na temat ogólnie pojętego majsterkowania.

Karolina Więch - absolwentka kierunku Animacja Społeczno - Kulturowa na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz wydziału Produkcja Filmowa i Telewizyjna w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Dotychczas zajmowała się produkcją filmową, śpiewa i gra w zespole muzycznym, gra w teatrze.

Projekt realizowany przy wsparciu m.st. Warszawy.

Ogród Powszechny to projekt w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

dodane: 01.02.2016
WSPÓLNE PLANOWANIE OGRODU POWSZECHNEGO

WSPÓLNE PLANOWANIE OGRODU POWSZECHNEGO
piątki, godz. 18.00

W Stole Powszechnym – przestrzeni warsztatowej w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie - spotykamy się co piątek, aby planować nasz wspólny ogród sąsiedzki, który powstanie przed Teatrem.
Zapraszamy mieszkańców Pragi Południe, seniorów, migrantów, animatorów kultury, przedstawicieli kooperatyw spożywczych i aktywistów miejskich do włączenia się do współtworzenia wraz z Teatrem Powszechnym, Goethe-Institut i Fundacją Strefa WolnoSłowa zielonej przestrzeni wokół teatru, która wiosną i latem zostanie wykorzystana do działań społeczno-kulturalno-ekologicznych.

 

Ogrody miejskie to ogólnodostępne tereny zielone tworzone przez mieszkańców. Umożliwiają one społecznościom lokalnym uprawę warzyw i roślin, są miejscami spotkań promującymi zdrowy i ekologiczny tryb życia. Ogrody wspólnotowe to także przestrzeń przeznaczona na warsztaty, działania kulturalne, sportowe i projekty artystyczne.

Celem naszych spotkań jest wypracowanie wspólnej koncepcji ogrodu miejskiego, który rozpocznie swoją działalność przed Teatrem Powszechnym w połowie maja 2016.

12985458_562810993879595_3183652974057906844_n
dodane: 16.05.2016
OTWARCIE OGRODU POWSZECHNEGO

Z radością i wszem i wobec ogłaszamy otwarcie nowego ogrodu społecznościowego na mapie Warszawy!
Przybywajcie tłumnie! Na rowerach, pieszo, biegiem, z nasionami, sadzonkami, z małymi drzewkami i krzakami albo z pustymi rękami gotowymi do pracy w ogrodzie!
Będziemy bardzo szczęśliwi, jeśli do nas dotrzecie i spędzicie z nami ten dzień, będzie się działo!

W planie:

15.00-17.00 -------- ROŚLINNA PARADA ROWEROWA --------- czyli zielony przejazd przez Warszawę!
Zaczynamy o godz. 15.00 od spotkania na Jazdowie, czyli w ogrodzie społecznościowym Motyka i Słońce, gdzie przygotujemy rowery do wspólnego zielonego przejazdu na Pragę. Spotykamy się o 15.00, ok 16.30 ruszamy w podróż na drugą stronę Wisły z roślinami w koszykach, plecakach, na bagażnikach. Kto nie ma roweru, a chce się przyłączyć, niech do nas pisze - pożyczymy! ...o 17.00 przyjeżdżamy do Ogrodu Powszechnego, gdzie uroczyście zasadzimy przywiezione rośliny! (nad bezpiecznym przejazdem czuwać będzie Zmiana Organizacji Ruchu)

17.30-19.30 ------ PIERWSZE WARSZTATY W OGRODZIE ------
HISTORIE KUCHENNE, czyli wspólne gotowanie z sąsiadami i opowieści uchodźców związanych ze Strefą WolnoSłową i inicjatywą Czuj czuj
MUZYKA Z ROŚLIN i KAMIENI, czyli warsztaty dla dzieci - zabawy dźwiękowe tym, co można znaleźć w ogrodzie oraz rozmowy o dźwięku, muzyce i poszukiwaniu jej w sobie i świecie, poprowadzi Piotr Dąbrowski,
WARSZTATY MAJSTERKOWANIA dla rodzin z Doktorem Mariuszem, czyli robimy huśtawkę!
FILOZOFIA W OGRODZIE, czyli pierwsze spotkanie z cyklu Ogrodu Pytań Podstawowych, które poprowadzi Tomasz Stawiszyński.

20.00 -- KONCERT WARSAW IMPROVISERS ORCHESTRA ---
Muzycy związani z Warsaw Improvisers Orchestra razem z uczestnikami międzypokoleniowych warsztatów wielokulturowych Strefy WolnoSłowej zagrają wspólny koncert na dobry początek sezonu ogrodowego i letniego tworzenia Praskiej Orkiestry Improwizowanej.
OGRÓD POWSZECHNY to wspólna inicjatywa Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Goethe-Institut i Fundacji Strefa WolnoSłowa. To ogród społecznościowy oraz przestrzeń na działania artystyczne. To miejsce wymiany wiedzy, doświadczeń i umiejętności. Miejsce dyskusji i działania. W Ogrodzie Powszechnym będziemy uprawiać rośliny i uczyć się, jak zmieniać naszą najbliższą okolicę. Jak zazielenić otaczającą nas w mieście betonową kostkę, jak wnieść do naszego otoczenia nie tylko więcej zieleni, ale i jak sprawić, że stanie się ono inspirujące i zachęcające do wspólnych działań sąsiedzkich, do aktywnego życia we wspólnocie, do dbania o ludzi i miejsca w naszym otoczeniu. Ogród Powszechny to propozycja nowej organizacji społecznej, gdzie poziom rozwoju kraju nie jest mierzony czynnikiem PKB, ale na wzór Butanu – wskaźnikiem szczęścia jego mieszkańców, gdzie przestrzeń miejska wpływa na dobre relacje między mieszkańcami, sprzyja rozwojowi myśli i wymianie. Ogród Powszechny będzie przestrzenią, gdzie można kwestionować utarte schematy i sposoby myślenia o funkcjonowaniu dzisiejszego społeczeństwa i gdzie przedstawiane będą alternatywne formy ekonomii, czy polityki miejskiej. Ogród stworzy szansę do rozmowy i eksperymentowania nowych praktyk życia we wspólnocie. Poprzez działania artystyczne i poprzez wspólne tworzenie ogrodu zbudujemy “nową agorę”, gdzie, dzięki wspólnemu uprawianiu roślin, rozmowie i działaniom artystycznym zastanowimy się nad tym, jak miejsce, w którym żyjemy, jego architektura i rozplanowanie przestrzenne wpływają na nasze relacje z otoczeniem, podejście do relacji społecznych, na uczestnictwo w życiu publicznym i życiu wspólnoty sąsiedzkiej. Co chcielibyśmy zmienić w mieście, w debacie publicznej, w organizacji społecznej i jak możemy sami wpłynąć na tę zmianę nawet poprzez małe działania w naszej okolicy? Na te i inne pytania będziemy próbować odpowiedzieć przez najbliższe miesiące na warsztatach, spotkaniach i w trakcie wydarzeń w Ogrodzie Powszechnym.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Współpraca programowa: w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
goethe.de/swietujemy

dodane: 27.04.2016
Cafe Babel – język rosyjski

Cafe Babel - język rosyjski
soboty 18.30

Otwarta lekcja-konwersacja z języka rosyjskiego.
Cafe Babel - język rosyjski to cykliczne, częściowo edukacyjne spotkania, skierowane do wszystkich. Do wszystkich, komu nie jest obojętna kultura rosyjska, kto kiedyś się uczył języka wschodnich sąsiadów albo nie miał w ogóle z nim styczności i pragnie spróbować, kto chce poznać Rosję od strony życiowej, wolnej od polityki i uprzedzeń, spróbować zrozumieć albo i nie, albo kto po prostu chce porozmawiać w języku rosyjskim. Spotkanie poprowadzi Rosjanka, pracująca na co dzień w zawodzie lektora i tłumacza, która z przyjemnością pomoże we wszelkich kwestiach językowych i kulturowych. Zabierajmy swoje bałałajki, czapki-uszatki, niedźwiedzie i давайте говорить по-русски!

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona!

prowadzenie: Olga Vigovskaya

dodane: 27.04.2016
Cafe Babel – język francuski

Cafe Babel - język francuski
soboty 15.00-17.00

Chcesz podszkolić francuski? Interesują Cię inne kultury i zwyczaje? Lubisz poznawać nowych ludzi i dyskutować? Chcesz poznać osoby z francuskojęzycznych krajów Afryki?

Zapraszamy na międzykulturowe spotkania prowadzone na zasadzie "kawiarenki językowej" w kręgu osób francuskojęzycznych. W trakcie spotkań będzie można podszkolić język francuski, ale też pomóc francuskojęzycznym gościom kawiarenki podszkolić język polski. Będzie też można poznać nowe kultury i obyczaje, inne punkty widzenia. Dowiedzieć się, jak się cudzoziemcom i cudzoziemkom żyje w Polsce.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona!

Prowadzenie: Katarzyna Regulska

Wkrótce w ramach Cafe Babel inne grupy językowe: hiszpańska i włoska – zapraszamy!

dodane: 28.03.2016
Warsztaty z majsterkowania

W ramach ogólnopolskiej akcji "Dotknij teatru" zapraszamy do Stołu Powszechnego na warsztaty majsterkowania.
Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu warsztatów majsterkowo-ogrodniczych w ramach powstającego przed teatrem OGRODU POWSZECHNEGO. Warsztat zaczniemy od przygotowania rozsadników, w których wykiełkują rośliny do naszego przyszłego, wspólnego ogrodu. Każda osoba/rodzina, która przyjdzie na zajęcia będzie miała za zadanie przygotować jeden moduł - rozsadnik. Do wyboru będą dwa warianty: stelaż lub skrzynka. W jednym i drugim wariancie będzie można zamontować lub po prostu wstawić opakowania po jogurtach, kefirach itd. wypełnione ziemią i nasionkami. Tak przygotowane moduły - rozsadniki uczestnicy warsztatów zabiorą ze sobą do domu, aby przez cały kwiecień dbać w nich o wschodzące roślinki lub zostawią w Stole Powszechnym, żeby tam czekały na majową inaugurację Ogrodu Powszechnego. Moduły, które przygotujemy na pierwszych warsztatach, posłużą do zbudowania wspólnego kwietnika w maju. Wszystkie rozsadniki połączymy w jedną całość, wedle pomysłu i projektu uczestników warsztatów. Rozsadniki zmienimy wtedy w skrzynki, wypełnimy je ziemią i przesadzimy w nie sadzonki z opakowań po jogurtach. Zbudowanie modułów - rozsadników będzie dla uczestników okazją do prostego majsterkowania i nauki pracy z drewnem / materiałem drewnopochodnym - będziemy ciąć drewno, wiercić, wkręcać wkręty, przybijać. Użyjemy takich narzędzi jak piła, wiertarka, wkrętarka, papier ścierny czy młotek.

Warsztat poprowadzą:

Marcin Jankowski aka "Doktor Mariusz" - absolwent wydziału Socjologii SWPS w Warszawie oraz Zarządzania Międzynarodowego National Cheng Kung University na Tajwanie. W swoim życiu zawodowym był strategiem w agencji reklamowej i specjalistą ds. ekspozycji multimedialnych w firmie zajmującej się realizacją ekspozycji dla muzeów i centrów edukacji. Nietypowe i kreatywne rozwiązania to jego specjalność. Rok temu założył fanpage "Doktor Mariusz" na którym oferował znajomym swoje usługi naprawiania różnych sprzętów. Dziś jest to jego główne zajęcie. Po roku Marcel ma na koncie blisko 2 tysiące facebookowych "like'ów", wywiad w "Wysokich Obcasach" i kalendarz zapełniony zleceniami od rana do wieczora. Jego wrodzona umiejętność przywracania do życia sprzętów które wydawały się być martwe okazała się być sposobem na życie. Wspólnie z Karoliną Więch postanowił jednak "rozszerzyć" działalność i stworzyć profil edukacyjny "Doktora Mariusza". Marcel przyznaje, że wiele usterek do których przyjeżdża to rzeczy bardzo proste. Nieumiejętność naprawienia ich wynika z tego, że nikt nigdy nie uczył nas jak to zrobić. Brakuje nam podstawowej wiedzy na temat ogólnie pojętego majsterkowania.

Karolina Więch - absolwentka kierunku Animacja Społeczno - Kulturowa na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz wydziału Produkcja Filmowa i Telewizyjna w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Dotychczas zajmowała się produkcją filmową, śpiewa i gra w zespole muzycznym, gra w teatrze.

Ilość miejsc na warsztacie ograniczona, prosimy o zgłoszenia na adres mailowy: w.chinowska@strefawolnoslowa.pl.

Projekt realizowany przy wsparciu m.st. Warszawy.

Ogród Powszechny to projekt w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

dodane: 17.03.2016
Cafe Babel – język rosyjski

Cafe Babel - język rosyjski
soboty 18.30

Otwarta lekcja-konwersacja z języka rosyjskiego.
Cafe Babel - język rosyjski to cykliczne, częściowo edukacyjne spotkania, skierowane do wszystkich. Do wszystkich, komu nie jest obojętna kultura rosyjska, kto kiedyś się uczył języka wschodnich sąsiadów albo nie miał w ogóle z nim styczności i pragnie spróbować, kto chce poznać Rosję od strony życiowej, wolnej od polityki i uprzedzeń, spróbować zrozumieć albo i nie, albo kto po prostu chce porozmawiać w języku rosyjskim. Spotkanie poprowadzi Rosjanka, pracująca na co dzień w zawodzie lektora i tłumacza, która z przyjemnością pomoże we wszelkich kwestiach językowych i kulturowych. Zabierajmy swoje bałałajki, czapki-uszatki, niedźwiedzie i давайте говорить по-русски!

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona!

prowadzenie: Olga Vigovskaya

dodane: 06.04.2016
forum NGO – Uchodźcy i migranci w Polsce

11 i 12 kwietnia w Stole Powszechnym odbędzie się forum Uchodźcy i migranci w Polsce organizowane w ramach projektu: Obywatele dla Demokracji. Forum poświęcone zostanie tematyce migracji i uchodźców, a w szczególności integracji osób obcego pochodzenia z lokalnymi społecznościami.

Wydarzenie skierowane będzie przede wszystkim do organizacji pozarządowych, które zajmują się pracą na rzecz migrantów i uchodźców i stanie się przestrzenią do rozmowy i wymiany doświadczeń – miejscem, w którym uczestnicy będą mogli wspólnie poszukać rozwiązań problemów, z którymi się zmagają.

dodane: 12.02.2016
„Cohousing – przyszłość starzejących się miast?” – wykład dr inż. arch. Agnieszki Labus

„Cohousing – przyszłość starzejących się miast?”

dr inż. arch. Agnieszka Labus

Wykład dr inż. arch. Agnieszki Labus i dyskusja odbędą się 16 lutego (wtorek)
2016 r., w g. 17:30-19:30 w Stole Powszechnym w przestrzeni Fundacji Strefa WolnoSłowa w Teatrze Powszechnym, ul. Zamoyskiego 20, Warszawa. Prowadzenie: Joanna Erbel.

Prosimy o potwierdzenie udziału na adres: erbel@fundacjablisko.pl

Opis wykładu: Starzenie się społeczeństwa jest jednym z priorytetowych wyzwań XXI wieku i dotyczy wielu państw europejskich, regionów i miast. Wzrost liczby osób starszych w społeczeństwie wpływa na zmianę myślenia o wielu obszarach życia ludzkiego, w tym o polityce mieszkaniowej.

Wyzwanie to należy traktować jako szansę na pozytywne zmiany w strukturze naszych miast, które mogą przyczynić się do powstania innowacyjnych rozwiązań w zakresie poszukiwania alternatywnych form mieszkalnictwa dla wzrastającej populacji osób starszych. Naszym celem powinno być zapewnienie im jak najlepszej jakości życia i jak najdłuższej niezależności. Jedną z takich form zamieszkania jest cohousing senioralny, odpowiedź na tak ważne wyzwania XXI wieku jak: walka z samotnością seniorek i seniorów, obniżenie kosztów opieki medycznej i społecznej, integracja społeczna, itp.

W wielu krajach europejskich rośnie zainteresowanie cohousingiem senioralnym, skierowanym głównie do pokolenia „baby boomers-ów”, którzy szukają alternatywnych sposobów zamieszkania. Osoby z tej grupy często żyją samotnie i odrzucają konwencjonalne formy mieszkalnictwa dla osób starszych takie jak domy pomocy społecznej czy domy seniora.

Wykład będzie dotyczył poszukiwania odpowiedzi na generalne pytania dotyczące cohousingu:
1) co to jest cohousing,
2) jakie są jego typy i modele,
3) jakie komponenty składają się na proces inwestycyjny oraz zarządzanie. Kluczową osią dyskusji będą jednak potrzeby seniorek i seniorów.

Nasza gościni przedstawi także swoją relację z pobytu w kilku grupach cohousingowych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych oraz wyniki własnych badań. Na zakończenie wykładu zastanowimy się czy cohousing ma szansę zaistnieć w Polsce? W wielu krajach europejskich ten typ zabudowy stanowi cenioną i przyszłościową niszę na rynku mieszkaniowym - szczególnie w zakresie senioralnej polityki mieszkaniowej.

dr inż. arch. Agnieszka Labus – architektka i urbanistka, adiunkt naukowy w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zajmuje się zagadnieniami „miasta sprawiedliwego”, czerpiąc inspirację do badań z życia codziennego. Jest idealistką i altruistką, która poprzez swoje badania i działania chciałaby ulepszyć środowisko miejskie i uczynić go bardziej przyjaznym wszystkim mieszkańcom, realizując koncepcję “miasta sprawiedliwego”. Jej dotychczasowe badania dotyczyły starzenia się społeczeństwa w kontekście odnowy miast. Jest autorką książki pt. „Starzejące się społeczeństwa europejskie XXI wieku w koncepcjach odnowy miejskiej”, za którą m.in. została nagrodzona “Nagrodą Naukową Polityki 2014” w kategorii Nauk Humanistycznych.

Aktualnie prowadzi badania nad alternatywnymi sposobami zamieszkania dla osób starszych tj. cohousingiem senioralnym, włączając perspektywę płci kulturowej do swoich analiz. Projekt pt. “Cohousing senioralny w perspektywie płci kulturowej” jest efektem odbytego 3-miesięcznego stażu naukowego na Uniwersytecie Westminster w Londynie w ramach sieci COST. Jest także absolwentką ministerialnego program TOP 500 Innovators, największego rządowego programu wspierania innowacyjności w nauce w ramach, którego miała okazję odbyć ponad 2-miesięczny staż szkoleniowy na najlepszym publicznym uniwersytecie na świecie – Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley (Academic Ranking of World Universities).

Seminarium jest pierwszym z cyklu spotkań pt. „Polityka mieszkaniowa w XXI w. Dobre praktyki dla polskich miast” realizowanych przez Fundację Blisko. Celem cyklu jest pokazanie alternatyw mieszkaniowych, które mogą zostać wdrożone przez polskie samorządy. Spotkania są dedykowane dla miejskich działaczy i działaczek zajmujących się polityką miejską, a szczególnie polityką mieszkaniową, organizacji pozarządowych, samorządów. Aby zagwarantować wielosektorowe podejście organizujemy je we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi oraz grupami nieformalnymi. Cykl będzie prowadził do wymiany doświadczeń. Powstanie biblioteka tekstów dotyczących omawianych problemów, która będzie dostępna na stronie: fundacjablisko.pl.

Autorka cyklu: Joanna Erbel

Zapraszamy!

dodane: 01.02.2016
Stwórz z nami Ogród Powszechny

13 i 14 lutego 2016 w Stole Powszechnym – przestrzeni warsztatowej w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie-odbędą się bezpłatne warsztaty z zakładania ogrodu sąsiedzkiego. Poprowadzą je Elizabeth Calderón Lüning i Marco Clausen - pomysłodawcy Prinzessinengarten czyli Społecznego Ogrodu Księżniczek w Berlinie.

Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby zainteresowane włączeniem się do współtworzenia wraz z Teatrem Powszechnym, Goethe-Institut i Fundacją Strefa WolnoSłowa zielonej przestrzeni wokół teatru, która wiosną i latem zostanie wykorzystana do działań społeczno-kulturalno-ekologicznych.

Ogrody miejskie to popularne w krajach zachodnich „alternatywne”, ogólnodostępne tereny zielone tworzone przez mieszkańców. Umożliwiają one społecznościom lokalnym uprawę warzyw i roślin, są miejscami spotkań promującymi zdrowy i ekologiczny tryb życia. Ogrody wspólnotowe to także przestrzeń przeznaczona na warsztaty, działania kulturalne, sportowe i projekty artystyczne.
Celem dwudniowych warsztatów będzie wypracowanie koncepcji ogrodu miejskiego, który rozpocznie swoją działalność przed Teatrem Powszechnym w połowie maja 2016.
Do udziału w warsztatach zapraszamy społeczność lokalną Pragi Południe, seniorów, migrantów, animatorów kultury, przedstawicieli kooperatyw spożywczych i aktywistów miejskich. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.
Warsztaty odbywają się w dniach:
- 13 lutego (sobota), godz. 11.00-18.00
- 14 lutego (niedziela), godz. 11.00-16.00
BRAK WOLNYCH MIEJSC!
UWAGA: Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim

Prowadzący warsztaty

Marco Clausen- z wykształcenia historyk, współzałożyciel spółki Nomadisch grün oraz Ogrodu Księżniczek w Berlinie. Organizuje wydarzenia, seminaria, warsztaty, międzynarodowe projekty wymiany, działania promocyjne dot. tematyki rozwoju miasta w kontekście takich zagadnień, jak miasto i żywienie, partycypacja młodzieży, miejskie rolnictwo, miejskie i wiejskie wspólnoty. Angażuje się w projekty na styku inicjatyw oddolnych, polityki, sztuki i nauki. Współwydawca, autor i fotograf publikacji „Prinzessinnengarten. Anders gärtnern in der Stadt ” („Ogród Księżniczek. Inne ogrodnictwo w mieście”). Współtwórca tzw. Manifestu Miejskiego Ogrodnictwa (Urban Gardening Manifest).

Elizabeth Calderón Lüning – z wykształcenia politolożka, prowadziła badania nt. społeczeństwa obywatelskiego i modeli finansowania. Wpółzałożycielka stowarzyszenia common groundse.V.oraz Prinzessinnengarten. Współorganizatorka projektu „Akademii sąsiedzkiej“ (2015) w Ogrodzie Księżniczek. Prowadzi szkoleniadotyczące zakładania miejskich ogrodów w nietypowych przestrzeniach. Propaguje ideę wspólnotowych ogrodów i innych inicjatyw służących rozwojowi partycypacyjnych struktur organizacyjnych.
Stowarzyszenie common groundse.V.promuje politykęsamowystarczającego rozwoju miasta, nowych relacji pomiędzy aglomeracjami miejskimi i wiejskimi, przyszłości żywienia. Stowarzyszeniedziała lokalnie i partycypacyjnie, wspiera, doradza, współuczestniczy w tworzeniu efektywnych społeczno-ekologicznych obszarów działań jak i praktyk codziennych.

http://prinzessinnengarten.net/about/

Organizatorzy: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Biuro Kultury m.st. Warszawy, Goethe-Institut, Fundacja Strefa WolnoSłowa